Europejskie i amerykańskie organizacje rolnicze są zaniepokojone cłami importowymi, które Stany Zjednoczone nałożyły na produkty z UE 9 kwietnia. Spowoduje to, iż takie produkty staną się o 20% droższe.
Podczas gdy rozmowy o taryfach były w powietrzu od jakiegoś czasu, taryfy pojawiły się jak bomba. Podatek wszedł w życie w środę, 9 kwietnia. Komisja Europejska przygotowuje w tej chwili pakiet środków zaradczych.
Cła odwetowe na stole, ale nie wszyscy są zgodni
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen nazywa ogłoszone cła poważnym ciosem dla światowej gospodarki. Wszystkie scenariusze europejskiej odpowiedzi są na stole. W przypadku możliwych ceł odwetowych Komisja Europejska przyjrzy się sektorom, w których uderzają one w USA i w których UE ma alternatywy. Wymieniono konkretnie soję z Brazylii. Tymczasem europejscy rolnicy nie chcą, aby UE odpowiedziała na cła importowe Trumpa. Największa koalicja rolników w Europie, COPA-COGECA, ma nadzieję, iż UE będzie negocjować z USA, aby zapobiec wojnie handlowej.
– Odwetowe środki handlowe nie przyniosą korzyści rolnikom ani w UE, ani w USA. Zamiast tego ograniczą nasze możliwości, podniosą ceny i osłabią zrównoważony rozwój działalności rolniczej. Wzywamy obie administracje do priorytetowego traktowania negocjacji i zbadania wszystkich dróg dyplomatycznych przed ucieknięciem się do środków, które mogą mieć długoterminowe konsekwencje – ostrzegł przewodniczący Copa-Cogeca Massimiliano Giansanti.
Rolnicy w USA również przeciwko cłom
Amerykańscy rolnicy również są zaniepokojeni. American Farm Bureau podkreśla, iż handel jest krytyczny dla amerykańskich rolników. Rosnące cła zagrażają stabilności ekonomicznej rolników, którzy stracili pieniądze na swoich podstawowych uprawach w ciągu ostatnich trzech lat.
Ponad 20% dochodów z gospodarstw rolnych pochodzi z eksportu, a rolnicy są w dużym stopniu uzależnieni od importu kluczowych dostaw, takich jak nawozy i specjalistyczne narzędzia. Farm Bureau przewiduje długoterminowe szkody wynikające z utraty udziału w rynku przez amerykańskich rolników.
Źródło: ukragroconsult.com