Co daje platynowa karta kredytowa?

1 tydzień temu

Dziś niemal każdy używa kart płatniczych. Często w naszych portfelach znajdują się również karty kredytowe. Często banki dają nam możliwość personalizacji karty. Niekiedy jednak wygląd świadczy o tym, iż mamy do czynienia ze specjalnym produktem. Przykładem może być platynowa karta kredytowa. Czy dzięki niej mamy jakieś dodatkowe możliwości? Co daje platynowa karta płatnicza i czy różni się od złotej karty?

Spis treści
  • Platynowa karta płatnicza
  • Platynowa karta kredytowa
  • Jak działa platynowa karta kredytowa?
  • Rodzaje kart kredytowych
  • Platynowa karta kredytowa
  • Jaki jest koszt platynowej karty kredytowej?
  • W jakim banku można mieć platynową kartę kredytową?
  • Platynowa karta w nowoczesnym wydaniu – Revolut Ultra
  • Czy warto założyć platynową kartę płatniczą?
  • Podsumowanie artykułu
  • Najczęściej zadawane pytania

Platynowa karta płatnicza

Taki produkt znajdziemy w ofercie wielu polskich i zagranicznych banków. Wśród kart płatniczych i kart kredytowych mamy między innymi srebrne, złote karty kredytowe, czy wreszcie – platynową kartę płatniczą. Oczywiście, nie każdy może wnioskować o wyrobienie unikalnej, wyróżniającej się karty płatniczej lub kredytowej.

Najczęściej wymagane są po prostu odpowiednie dochody – wysokie wpływy na konto. Trzeba jednak uczciwie przyznać, iż złote i platynowe karty były uznawane za bardzo prestiżowe i luksusowe raczej wiele lat temu. Czym jest więc dziś platynowa karta kredytowa?

Platynowa karta kredytowa

Jednym z najważniejszych parametrów, na jaki patrzymy przy wyborze karty kredytowej, jest maksymalny limit zadłużenia. W dużej mierze zależy on jednak nie od koloru karty, a po prostu od Twojej zdolności kredytowej. Oczywiście, ostateczną decyzję o maksymalnej dostępnej kwocie podejmuje bank. Być może w danym momencie jego oferta pozwala na uruchomienie karty z większym lub mniejszym limitem.

Ciężko powiedzieć, czy platynowa karta kredytowa różni się czymś od tej “zwykłej” pod względem dostępnych środków. jeżeli bank proponuje złote lub platynowe karty jedynie osobom z bardzo wysoką zdolnością kredytowa, będzie się to oczywiście wiązało z większym limitem na karcie. Z drugiej strony, taka osoba może też nie potrzebować aż tak wysokiej kwoty.

Jak działa platynowa karta kredytowa?

W założeniu platynowa karta kredytowa działa tak, jak standardowa. Jest to więc forma kredytu. Możemy korzystać ze środków w ramach przyznanego limitu zadłużenia. Następnie spłacamy go, a środki od razu są znów dostępne. o ile zdążymy spłacić kartę kredytową w okresie bezodsetkowym, ograniczamy koszty korzystania z niej – nie poniesiemy kosztów oprocentowania.

Długość okresu bezodsetkowego jest więc bardzo istotna, tak samo jako oprocentowanie karty i limit środków. Zwykle samo posiadanie platynowej karty kredytowej jest płatne. Koszt ten zależy od wybranego przez nas banku. Na szczęście, zwykle możemy dość łatwo uniknąć opłaty. Najczęściej wystarczy wykonać kilka transakcji w danym miesiącu lub wykonać transakcje na określoną sumę. Dodatkowo płatne mogą być natomiast wypłaty z bankomatów. Z tego względu najlepiej używać karty kredytowej do płatności w sklepach i w Internecie.

Rodzaje kart kredytowych

Chcąc zachęcić klientów do skorzystania ze swojej oferty, banki proponują im różne rodzaje kart kredytowych. Niekiedy zmieniają po prostu wygląd karty, czasem dają klientowi dodatkowe możliwości. Podstawowe, najczęściej spotykane rodzaje kart to:

  • standardowa karta kredytowa
  • karta kredytowa z własnym wyglądem – taka personalizacja pozwala wpłynąć na wygląd karty. Czasem możemy wybrać design karty z dostępnych opcji. Niekiedy możliwe jest też wgranie do systemu własnej grafiki. Wtedy musimy jednak liczyć się z tym, iż wymagana będzie akceptacja pracownika banku, są też pewne ograniczenia.
  • srebrna karta kredytowa – to jedna z bardziej “ekskluzywnych’ kart. Mogą je wyrobić osoby o nieco większych dochodach (lub lepszej zdolności kredytowej). Dziś większość klientów może jednak myśleć o tej karcie, wymagania banków nie są tu wygórowane.
  • złota karta – to kolejny “poziom”, wymagane są więc nieco większe zarobki lub lepsza zdolność kredytowa.
  • platynowa karta kredytowa – tu wymagania banku są wyższe, niż w przypadku kart srebrnej lub złotej. Z tej karty w założeniu mogą korzystać osoby bardziej zamożne. Platynowa karta kredytowa może też dawać użytkownikowi jakieś przywileje – opiekę indywidualnego doradcy, dostęp do usługi consierge, priorytetową obsługę w banku, czy lepsze warunki kredytów i lokat. Wszystko zależy jednak od wybranego banku i jego oferty.
  • czarna karta – to karta kredytowa dla najbogatszych. Nierzadko określa się ją mianem karty kredytowej dla milionerów.

W Polsce najczęściej możemy wyrobić karty płatnicze i kredytowe VISA lub Mastercard. Oznaczenie konkretnym kolorem i związana z tym nazwa karty (np. platynowa karta kredytowa) nie są natomiast związane z żadnymi przepisami, czy regulacjami. Można więc powiedzieć, iż banki umówiły się między sobą, aby karty srebrne, złote, platynowe i czarne były dostępne dla klientów o odpowiednio coraz wyższych dochodach. W przeciwnym wypadku gwałtownie okazałoby się, iż niemal każdy może mieć dowolny rodzaj karty, przez co jej istnienie nie miałoby już większego sensu.

Platynowa karta kredytowa

Przejdźmy więc do wyjaśnienia, co to jest platynowa karta kredytowa. W większości banków takie rozwiązanie jest po prostu formą docenienia lub wyróżnienia klientów z wyższymi dochodami. Posiadanie platynowej karty kredytowej może być więc dowodem na odpowiednio wysoki status majątkowy. Dziś z pewnością nie nazwiemy jednak takiej karty wyjątkowo elitarną, czy dostępną jedynie dla wybrańców. Z jednej strony wymagania banków są nieco mniejsze, niż kiedyś. Z drugiej strony – coraz większe grono osób legitymuje się wysokimi zarobkami.

Wymagane dochody zależą od aktualnej oferty każdego banku. Można jednak przypuszczać, iż platynowa karta kredytowa jest dostępna dla osób legitymujących się zarobkami od 10.000 do 20.000 złotych.

Posiadanie platynowej karty kredytowej wiąże się dla klienta z pewnymi dodatkowymi usługami i produktami, niedostępnymi dla posiadaczy innych kart. Tu ponownie – wszystko zależy jednak od oferty konkretnego banku. Najczęściej benefitami są natomiast:

  • limit kredytowy na karcie dochodzący do 300.000 złotych
  • ubezpieczenie podróżne, ubezpieczenie bagażu
  • priorytetowa kolejka i dostęp do saloników prasowych na lotniskach
  • dostęp do usług VIP w banku
  • dedykowane produkty inwestycyjne
  • darmowe przewalutowanie
  • priorytetowa obsługa w banku
  • i inne

Powyższe usługi i możliwości możemy zatem uznać raczej za drobne dodatki, niż naprawdę wartościowe rozwiązania. Mają po prostu na celu sprawić, iż właściciele platynowej karty kredytowej poczują się nieco bardziej wyróżnieni. Oczywiście, w przypadku platynowej karty kredytowej inny będzie też sam wygląd karty.

Jaki jest koszt platynowej karty kredytowej?

Sam koszt karty kredytowej zależy od aktualnego cennika i propozycji wybranego banku. Możemy jednak stwierdzić, iż nie jest to wysoka opłata. Platynowa karta kredytowa może kosztować do kilkudziesięciu złotych miesięcznie, czyli około 500 złotych rocznie. właściciel karty może znieść tę opłatę, jeżeli wykona określone działania. Zwykle choćby benefity, które otrzymujemy mając platynową kartę płatniczą, będą miały wartość nieco wyższą, niż koszt jej rocznego prowadzenia.

W jakim banku można mieć platynową kartę kredytową?

Obecnie wiele banków ma je w swojej ofercie. Platynowe karty kredytowe są dostępne dla klientów legitymujących się wyższymi dochodami. Znajdziemy je m.in. w Pekao SA, PKO BP, mBanku, Alior Banku, BNP Paribas, czy ING Banku Śląskim.

W zależności od banku możemy wybrać kartę platynową VISA lub Mastercard.

Platynowa karta w nowoczesnym wydaniu – Revolut Ultra

Sporo osób korzysta w tej chwili z narzędzia, jakim jest Revolut. Popularna platforma łączy zalety banku, internetowego kantoru walutowego i karty ze zniżkami i promocjami. Revolut Ultra jest natomiast topowym pakietem tej firmy. Sporo za niego zapłacimy – 260 złotych miesięcznie lub nieco ponad 2500 złotych za cały rok. Co nam daje taka karta?

Aktualne koszty używania aplikacji Revolut.

Przeczytaj

Fizyczna karta Revolut Ultra jest pokryta prawdziwą platyną. Użytkownik otrzymuje szereg korzyści. Dotyczą zarówno wymiany walut na lepszych warunkach, jak i całego systemu zniżek i dostępów. Z tą kartą możemy między innymi skorzystać z wejść do luksusowej strefy pasażera na wielu lotniskach, otrzymamy też za darmo usługę VPN i dostęp do dodatkowego programu cashback Revolut Shops. Revolut Ultra jest więc idealnym przykładem na to, iż platynowa karta płatnicza daje użytkownikowi wiele korzyści.

Czy warto założyć platynową kartę płatniczą?

Platynowa karta kredytowa może świadczyć o wysokim statusie majątkowym. Niektórzy chcą się tym pochwalić lub po prostu dodatki oferowane wraz z platynową kartą są dla nich atrakcyjne. Nie każdy chce jednak pokazywać przy każdej płatności, iż jest osobą majętną. Wiąże się to między innymi z bezpieczeństwem. Każdy musi więc sam odpowiedzieć sobie na pytanie, czy karta platynowa jest rozwiązaniem dla niego.

Podsumowanie artykułu

Platynowa karta kredytowa jest lepsza od karty złotej, ale nieco słabsza od czarnej karty. Może świadczyć o wysokim statusie majątkowym i wysokich dochodach. Trzeba jednak wiedzieć, iż dziś o wiele więcej osób może założyć taką kartę, niż jeszcze 15-20 lat temu. Wtedy rzeczywiście była rozwiązaniem nieco elitarnym. Koszt platynowej karty to kilkaset złotych w skali roku. Możemy postarać się o zniesienie tych opłat lub zrekompensować sobie taki wydatek poprzez korzystanie z benefitów, jakie daje karta. w tej chwili wiele banków w Polsce ma taką kartę w swoim portfolio.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest platynowa karta kredytowa?

Platynowa karta kredytowa przeznaczona jest dla klientów z wyższymi dochodami. Zwykle wymagane jest co najmniej 10.000 złotych wpływów na konto miesięcznie (zależy to od banku). Karta ma bardziej ekskluzywny wygląd, daje też kilka dodatkowych benefitów.

Kto może mieć platynową kartę?

Platynowa karta płatnicza jest nieco “silniejsza” od złotej, natomiast słabsza od czarnej karty kredytowej. W większości banków otrzymają ją osoby zarabiające co najmniej dziesięć tysięcy złotych miesięcznie.

Źródło:

  1. https://www.bankmillennium.pl/klienci-indywidualni/karty-platnicze/karty-kredytowe/millennium-visa-platinum
  2. https://www.ing.pl/indywidualni/karty/karty-kredytowe/platynowa-karta-kredytowa-mastercard
  3. https://www.pkobp.pl/klient-indywidualny/karty-platnosci/karta-kredytowa-mastercard-platinum
  4. https://moneteo.com/artykuly/co-oferuja-poszczegolne-typy-kart-kredytowych
Idź do oryginalnego materiału