Pytamy eksperta jakie składniki powinniśmy podać burakom cukrowym? Co jest ważne w nawożeniu i jaki nawóz w buraki?
Deficyty mikroelementów w buraku cukrowym mogą doprowadzić do powstania w skrajnych wypadkach chorób niszczących całe rośliny. Na przykład chroniczny niedobór boru w buraku cukrowym prowadzi do zgorzeli liści sercowych. A więc niedobory mikroelementów są bardzo niebezpieczne w uprawie buraka cukrowego.
Szczególnie istotne jest nawożenie borem, którego burak jest w stanie pobrać około 6-12 g/t plonu. Bor tworzy struktury tkankowe korzenia, a nasze gleby są bardzo ubogie pod względem zawartości tego składnika. Bor jest także niemobilny w roślinie, więc nie przenosi się ze starych tkanek do młodych intensywnie rosnących. Musimy więc mieć zaprogramowane użycie nawozów zawierających bor, w co najmniej w dwóch lub trzech terminach, zaczynając od fazy 4 liścia i powtarzając zabieg co 10-14 dni.
Ważnym mikroelementem w odżywianiu buraka jest również mangan. Jego deficyt jest powszechny na glebach świeżo wapnowanych i wapiennych, gdzie niedobór objawia się łyżeczkowato skręconymi liśćmi sterczącymi ku górze. Zapotrzebowanie plantacji powinno być pokryte na poziomie około 20-25 g/t plonu.
Kolejnym istotnym mikroelementem jest molibden – aktywator enzymu reduktazy azotanowej. Enzym ten intensywnie oddziałuje na syntezę azotu w roślinie. Pobranie molibdenu to wartość 1-1,5 g/t plonu.
Naszym nawozem dedykowanym do suplementacji podstawowych mikroelementów w tej uprawie jest YaraVita BRASITREL PRO. To nawóz wieloskładnikowy zawierający w swoim składzie: azot, wapń, magnez, bor, mangan oraz molibden. Produkt zalecany jest w dawce 3 l/ha do użycia w dwóch terminach. Pierwszy termin to faza 6 liścia buraka cukrowego, drugi to faza 10 liścia buraka cukrowego.
W całym okresie wegetacji buraka cukrowego zalecamy uzupełnienie wspomnianego boru w nawozie YaraVita BORTRAC i mangany w nawozie YaraVita Mangan. o ile w początkowym okresie wzrostu buraka cukrowego występują niekorzystne warunki, można wykorzystać nawóz YaraVita KOMBIOPHOS, który jest źródłem aktywnego fosforu, potasu, wapnia, manganu i cynku. Rekomendowana dawka to 1-3 l/ha.
Na pytanie odpowiada Przemysław Bujnowski z firmy Yara Poland.