Przemoc ekonomiczna to rodzaj przemocy psychicznej. Osoby, które jej doświadczają, mogą mierzyć się w przyszłości z zaburzeniami nerwicowymi, depresją czy obniżeniem poczucia własnej wartości. Kobiety, które trwały w związkach z narcyzami, wspominają, iż w ich relacjach pojawiały się praktyki, które można interpretować jako ten rodzaj przemocy.
REKLAMA
Zobacz wideo Robert Kupisz wspomina przemoc w szkole lat 70.: Ja się w tym wychowałem i wydawało mi się, iż tak ma być
"Cokolwiek kupił, to wypominał albo kazał oddawać, choćby najbardziej osobiste prezenty", "Sobie kupował markowe ubrania, a jak powiedziałam mu, iż potrzebuje butów, to kazał mi iść do Pepco", "Musiałam wszystko do złotówki oddawać. Wypominał mi wszystko, ale kiedy ja płaciłam - on nie pamiętał. "Co Ty tam płaciłaś? Nic nie płacisz", "Wiedziałam, iż ma dużo, ale ile - nigdy. Musiałam wyjść z pokoju, kiedy logował się na konto. Cały czas mnie szantażował" - czytamy wśród ich historii. Psycholożka Justyna Czekaj podkreśliła w krótkim nagraniu na TikToku, iż przemoc finansowa jest często zawoalowana i ukryta, a osoby, które jej doświadczają, przez lata mogą nie być tego świadome. Jak ją rozpoznać?
Związek z narcyzem a przemoc finansowa
Ekspertka na początku przyjrzała się temu, jaką relację z finansami mają osoby o narcystycznym zaburzeniu osobowości i kiedy można mówić o przemocy.
- Takie osoby stosują przemoc finansową. Robią to bardzo często. Jak to się dzieje? Przede wszystkim nie zdradzają szczegółów tego, ile zarabiają, ile mają pieniędzy na koncie, jakie mają oszczędności, inwestycje, jaki jest ich majątek. Natomiast chcą wiedzieć wszystko na temat twoich oszczędności, twoich dochodów, twoich zasobów. jeżeli dowiedzą się, iż masz oszczędności, w bardzo pokrętny i sprytny sposób, manipulując, kłamią i wykorzystując te informacje, które mają od ciebie, sprawią, iż pozbędziesz się oszczędności - mówiła.
Później dodała, iż narcystyczni partnerzy chcą kontrolować swoją drugą połówkę, dlatego może zdarzyć się, iż nie pozwolą jej zarabiać więcej niż oni. jeżeli jednak będzie zarabiała więcej - mogą chcieć korzystać z tych pieniędzy.
- jeżeli wydadzą jakiekolwiek pieniądze na ciebie, będą ci wyliczać każdy grosz, ale to nie działa w drugą stronę. Pamiętaj o tym. o ile wydasz na nich jakieś pieniądze i poprosisz o zwrot albo o dzielenie kosztów, usłyszysz litanię na swój temat. Jaka to jesteś toksyczna, egoistyczna, jak bardzo wykorzystujesz i nadwyrężasz budżet tej drugiej strony - podkreślała.
Jak chronić się przed przemocą finansową?
Zaapelowała do kobiet, by w takich sytuacjach koncentrowały się na sobie i przede wszystkim dbały o własną niezależność. - Pamiętaj, osoba o zaburzeniu narcystycznym podchodzi bardzo rygorystycznie do tematu pieniędzy. Jest skoncentrowana totalnie na sobie i na tym, żeby jak najwięcej się najeść. Pieniądze są często tym, na czym tej osobie najbardziej na świecie zależy. I naprawdę relacja nie ma dla tych osób tak dużego znaczenia, jak ważne są dla nich pieniądze. (...) o ile jesteś w takiej relacji, zabezpiecz się i zadbaj o swoje finanse - mówiła. Na koniec zaznaczyła: "Naprawdę to jest najlepsza rzecz, jaką możesz dla siebie zrobić: Nie dziel się informacjami na temat tego, ile masz pieniędzy, jakie masz oszczędności".