Coraz więcej seniorów przekazuje swoje mieszkania w zamian za rentę. Wartość wypłat może zaskoczyć

7 godzin temu
Zdjęcie: Pawel Kacperek/istock


W obliczu niskich emerytur i wysokich kosztów życia, coraz więcej seniorów decyduje się na odwróconą hipotekę. To dobry sposób na podniesienie comiesięcznego budżetu, jednak wysokość wypłat może niektórych zaskoczyć. Czy gra jest rzeczywiście warta świeczki?
Nie jest to tajemnicą, iż wielu seniorów znajduje się w trudnej sytuacji życiowej. Niskie emerytury nie wystarczają na pokrycie coraz droższych produktów, leków czy rachunków, dlatego część osób sięga po dodatkowe możliwości zarobku. Jedną z nich jest odwrócona hipoteka. Polega ona na odstąpieniu mieszkania w zamian za dożywotnią comiesięczną rentę. W tym rozwiązaniu wartość nieruchomości może być bardzo wysoka, jednak jak to przekłada się na pojedyncze wypłaty?


REKLAMA


Zobacz wideo Bezpieczny kredyt 2% "wymiata" mieszkania z rynku. Marże deweloperów najwyższe od dekady?


Co to znaczy odwrócona hipoteka? Coraz więcej osób decyduje się na ten krok
Odwrócona hipoteka to nic innego jak przekazanie prawa własności swojego domu lub mieszkania prywatnej firmie w zamian za dożywotnie, regularne wypłaty, czyli rentę. To dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na zwiększeniu miesięcznego budżetu, dlatego nic dziwnego, iż coraz więcej osób decyduje się na taki krok. Z danych opublikowanych przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce wynika, iż są to głównie klienci w wieku 75-80 lat. Według raportu, na koniec 2023 roku fundusze hipoteczne zarządzały nieruchomościami o łącznej wartości 158,5 milionów złotych. Z kolei średnia wartość powierzanego mieszkania wynosiła 411,6 tysięcy złotych, czyli znacznie więcej niż rok wcześniej (390,6 tysięcy złotych). Choć popularność takiego układu wzrasta, to nie oznacza, iż rzeczywiście można na nim duże zarobić. Ile wynoszą miesięczne wypłaty dla seniorów?
Zobacz też: Ci seniorzy mogą dostawać co miesiąc 273 złote do emerytury. W nowym roku będzie o to łatwiej


Ile za odwróconą hipotekę? Wypłaty są niewielkie
Jak podaje ZPF, od 2010 do 2023 roku fundusze hipoteczne wypłaciły seniorom łącznie 34 miliony złotych, z czego 5 milionów przypadło na sam 2023 rok. Ta liczba może wyglądać imponująco, jednak traci w przełożeniu na comiesięczne renty. Średnia wartość jednej wypłaty to bowiem zaledwie 1033 złote. Jak już pisaliśmy w innym artykule na ten temat, ostateczna kwota może różnić się w zależności od kilku czynników, między innymi: wieku świadczeniobiorcy, wielkości mieszkania i jego wartości. Ponadto renta podlega zwykle waloryzacji o wskaźnik inflacji konsumenckiej, więc z roku na rok staje się coraz wyższa. Dużą zaletą jest też fakt, iż osoba korzystająca z odwróconej hipoteki ma zapewnione prawo do mieszkania w danym lokalu do końca życia. Przestaje być jednak jego właścicielem, w związku z czym nie wlicza się go do majątku.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału