Bank Credit Agricole rozszerza ofertę zielonego finansowania dla firm. Oferuje bezzwrotne dotacje na audyty energetyczne w ramach nowej inicjatywy, która wspiera skuteczną transformację energetyczną polskich przedsiębiorstw. Nowy komponent finansowania dostępny jest w ramach programu InvestEU poprzez inicjatywę ELENA.
Bank Credit Agricole podpisał list intencyjny o współpracy z organizacją Pracodawcy RP. Dotyczy ona projektu, który ma na celu wsparcie polskich przedsiębiorców w przygotowaniu do inwestycji poprawiających efektywność energetyczną. Projekt ten jest realizowany w ramach inicjatywy ELENA (European Local ENergy Assistance/Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej), finansowanej ze środków programu INVEST EU.
Dzięki tej współpracy, bank zaoferuje klientom, którzy zatrudniają do trzech tysięcy pracowników, dotację w wysokości 90 proc. kosztów dokumentacji technicznej, w tym głównie audytów energetycznych. Ułatwi to klientom korporacyjnym skorzystanie z Kredytu Ekologicznego FENG na realizację dużych inwestycji w poprawę efektywności energetycznej budynków komercyjnych oraz maszyn, urządzeń i linii technologicznych (inwestycje powyżej 2 mln zł kosztów kwalifikowanych). Pomoże to też mniejszym firmom w skorzystaniu z kredytów z Gwarancją Ekomax na inwestycje w transformację energetyczną.
Takie partnerstwo to jeden z elementów całego systemu towarzyszenia klientom w zielonej transformacji, nad którym pracuje bank. – Jednym z naszych celów strategicznych jest wsparcie klientów w transformacji energetycznej. Dotyczy to przede wszystkim klientów biznesowych, ale kierujemy też naszą ofertę do osób indywidualnych. Chcemy, żeby nasz system wsparcia był jak najbardziej kompleksowy. Dlatego rozmawiamy z klientami i pytamy o ich potrzeby. Wszystko po to, aby to, co wypracujemy było dla nich jak najbardziej przydatne – podkreśla Jędrzej Marciniak, wiceprezes zarządu banku Credit Agricole, odpowiedzialny m.in. za zrównoważony rozwój i ESG.
Uczestnictwo Pracodawców RP w programie ELENA ma na celu kompleksową pomoc przedsiębiorcom, nie tylko na etapie tworzenia dokumentacji technicznej, ale także w trakcie realizacji inwestycji. – Transformacja energetyczna to wyzwanie, przed którym stoi dziś większość firm – szczególnie z sektora MŚP. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić im nie tylko dostęp do finansowania, ale również realne wsparcie w przygotowaniu się do inwestycji – poprzez współpracę z bankami oraz doświadczonymi wykonawcami technicznymi. Partnerstwo z bankiem Credit Agricole to dla nas istotny krok w stronę budowy silniejszego i bardziej zrównoważonego biznesu w Polsce, poprzez wspieranie przedsiębiorców w tym często wymagającym procesie – wskazuje Rafał Dutkiewicz, prezes zarządu Pracodawców RP.
Decyzja o rozszerzeniu oferty to odpowiedź na alarmujące dane przekazane przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), z których wynika, iż znaczna liczba wniosków firm o dotacje na transformację energetyczną jest odrzucona z powodu błędnie przygotowanych audytów energetycznych. – Główną przyczyną negatywnej oceny wniosków, które firmy składają w programie Kredyt Ekologiczny jest nieprawidłowe przygotowanie audytu energetycznego. Audyt jest kluczowym dokumentem nie tylko na etapie oceny projektu, ale również jego realizacji. Określa, jakie działania należy podjąć w ramach inwestycji i jakie efekty ona przyniesie. Źle przygotowany audyt może zatem uniemożliwić prawidłową realizację inwestycji i skorzystanie ze wsparcia. Dlatego zwracamy szczególną uwagę na jakość i prawidłowość audytów energetycznych lub audytów efektywności energetycznej załączonych do wniosku o dofinansowanie – wyjaśnia Krzysztof Hoffman, dyrektor Biura Projektów Bezzwrotnych UE w BGK.
Aby skutecznie przeciwdziałać temu problemowi, bank Credit Agricole podpisał też porozumienie o współpracy z firmą doradczą Viverno. – Celem współpracy jest zapewnienie dobrej jakości audytów energetycznych oraz zwiększenie szans polskich przedsiębiorców na skuteczne pozyskiwanie funduszy unijnych. Profesjonalne doradztwo na etapie przygotowania inwestycji oraz rzetelne sporządzenie audytów to elementy, które pozwalają na uniknięcie nietrafionych decyzji inwestycyjnych. Zwiększają one także szanse na otrzymanie dotacji oraz pozwalają na łatwe ich rozliczenie. W Viverno z sukcesami wspieramy naszych klientów już od I edycji Kredytu Ekologicznego zarówno w przygotowaniu audytów efektywności energetycznej i przedsięwzięć termomodernizacyjnych, jak również w przygotowaniu wniosku o dotację i w procesie jej rozliczenia – przekonuje Jakub Włodarczyk, prezes zarządu Viverno.
W ramach współpracy z Pracodawcami RP i Viverno bank prowadzi działania edukacyjne skierowane do przedsiębiorców. Jednym z elementów była konferencja, która odbyła się 3 kwietnia w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Otwocku. Ważnym tematem była ekspertyza na temat prawidłowego przygotowania audytów energetycznych oraz zasad ich dofinansowania. W wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele BGK, którzy potwierdzili, iż nabór wniosków o Kredyty Ekologiczne pierwotnie planowany na maj, rozpocznie się 24 października 2025 r. i potrwa do 8 stycznia 2026 r.
– Widzimy rosnące zainteresowanie transformacją energetyczną wśród firm, ale jednocześnie obserwujemy problemy z jakością dokumentacji. Naszym celem jest nie tylko zapewnienie finansowania, ale również edukacja i wsparcie merytoryczne, które pozwolą przedsiębiorcom efektywnie korzystać z dostępnych środków UE – mówi Filip Kaczmarek, dyrektor Pionu Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Agrobiznesu w banku Credit Agricole.
Rozszerzona oferta Credit Agricole obejmuje teraz kompleksowe wsparcie dla firm, które planują inwestycje w efektywność energetyczną – od przygotowania wysokiej jakości audytu, poprzez doradztwo we współpracy z partnerami, aż po dostęp do finansowania i dotacji UE.
Więcej informacji o ofercie produktów zrównoważonych banku Credit Agricole na stronie www.credit-agricole.pl/ESG