„Cyfrowe Miasto – Dane jako narzędzie do lepszego zrozumienia potrzeb mieszkańca”

6 miesięcy temu

Moderatorem tego panelu IX Europejskiego Kongresu Samorządów był Grzegorz Suszko, Dyrektor ds. Rozwoju Produktow dla Instytucji Finansowych i Sieci Detalicznych CEE, VISA, Polska

W panelu wystąpili:

Aleksandra Jadach-Sepioło, Adiunkt w Katedrze Miasta Innowacyjnego, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Polska

Piotr Giziński, Dyrektor obszaru Data Monetization, CEE, VISA, Polska

Tomasz Skoczylas, Dyrektor, Urząd Miasta Rzeszowa Centrum Innowacji Miejskich Urban Lab, Polska

Jarosław Bułka, Pełnomocnik PMK ds. Transformacji Cyfrowej, Urząd Miasta Krakowa, Polska

Panelista Piotr Giziński z VISA zaprezentował dane Visy, które pokazują jak wykorzystać karty płatnicze, dzięki którym możemy wynieść istotne informację, w tym trendy rynkowe. Dane te mogą służyć samorządom do m.in. do identyfikacji obszarów lokalnych biznesu wymagających wsparcia przez analizę wskaźników SMI, weryfikacje wydatków turystów i rozwinięcie modeli turystycznych oraz transportowych, a preferencje zakupowe mogą przyczynić się do wparcia w kształtowaniu polityki zdrowotnej. Wskaźnik SMI dla kraju w październiku 2023 spadł poniżej 100 w obszarach wszystkich poziomów życia społeczno – gospodarczego. Dla dóbr podstawowych dla większości regionów wskaźnik jest powyżej 100, natomiast dla dóbr niepriorytetowych jakim są restauracje – widoczna jest tendencja ograniczenia wydatków. Z wskaźników turystycznych dla województwa warmińsko-mazurskiego w porównaniu lat 2022 i 2023 można oszacować m.in. skąd pochodzili turyści – 28% pochodziło z Ukrainy, 16% z Wielkiej Brytanii, 10% z Niemiec i 8% z Litwy. Turyści wydawali najwięcej na artykuły żywieniowe i paliwo, następnie restauracje i noclegi. Najpopularniejszym miastem turystycznym w tym regionie jest Olsztyn. Zaznaczył, iż najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa, w tym żeby nie było możliwości odczytania informacji o jednostkowych osobach i przedsiębiorcach. Kwestia kontroli również jest bardzo ważna, a firma Visa stawia na edukację swoich klientów. Prace wymiany danych powinny prowadzić wymierne korzyści dla otoczenia. Piotr Giziński zaznaczył istotę zrozumienia co z danymi można zrobić, a w tym może być pomocna sztuczna inteligencja.

Aleksandra Jadach-Sepiolo zaznaczyła możliwość wykorzystania aplikacji. W których dokładnie wiadomo kto jest turysta z krótkoterminowym pobytem. Przytoczyła również przykład Danii, w której wprowadzono aplikacje zachęcającą turystów do korzystania, przez takie działalności jak możliwość dokonywania wszystkich niezbędnych zakupów w niej, oferując przy tym rabaty np. w restauracjach. Stanowi to idealne rozwiązanie umożliwiające śledzenie tendencji i trendów turystów i wskazania obszarów rozwoju. W Polsce nie są obecne jeszcze rozwiązania, jak w UK, służące dla rozwiązań społecznych. Dane te są niesamowicie wrażliwe jak np. niebieskie karty. Ważne jest, żeby miasta zbierały dane, które są przede wszystkim poprawne. Samorządy bez danych nie są w stanie optymalnie zarządzać, dlatego ważna jest integracja między samorządami a biznesem.

Moderator Grzegorz Suszko przytoczył dane z Krakowa, który posiada10 mln turystów, których jest 11-krotnie więcej niż mieszkańców. Jarosław Bułka z Urzędu Miasta w Krakowie nadmienił, iż miasto jest turystyczne i akademickie, ale nie można zapomnieć o seniorach, których również jest dużo. Kraków jako jeden z pierwszych zrytualizował dane. Aplikacja się sprawdza, kiedy kontent cały czas jest aktywny oraz kiedy daje benefity, co przyciąga potencjalnych użytkowników. Ważne jest stworzenia klubu krakowskich firm, które będą wspólnie dla turystów i mieszkańców – koncentrować lokalny biznes, tworząc działalności dla miasta.

Moderator przytoczył statystyki, które mówią iż użytkownicy ściągają 20 aplikacji w ciągu roku, a zostawiają tylko jedną. Tomasz Skoczyłas wspomniał o projekcie Urban Lab oraz o wykorzystaniu danych przez biznes na przykładzie miasta Rzeszów, które mogę korzystnie wpływać na ich sytuację finansową. Dane mogę pozwolić na usprawnienie miast przez integrowanie biznesu. kooperacja z biznesem polega również na odbieraniu danych.

Na pytanie moderatora, jakby on widział pracę z danymi za 5 lat, Skoczyłas powiedział, iż ma nadzieje iż urząd nauczy się efektywnie odczytywać dostępne dane. Prezydent Krakowa chciałby, aby dane te były jednolite.

Idź do oryginalnego materiału