Czas ruszyć w pole – minął termin utrzymania okrywy ochronnej gleby. Czy są wyjątki?

3 godzin temu

Minął termin utrzymania okrywy ochronnej gleby. Rolnicy mogą przystąpić do prac polowych. Wyjątkiem są gospodarstwa sadownicze, które od początku listopada będą musiały zrezygnować z zabiegów w międzyrzędziach.

Utrzymanie okrywy ochronnej gleby. Kiedy można ruszyć w pola?

Producenci, ubiegający się o dopłaty bezpośrednie, muszą przestrzegać ustalonych norm i wymagań warunkowości. Tyczy się to także utrzymania okrywy ochronnej gleby w najbardziej newralgicznych okresach (GAEC 6). Co to oznacza? Producenci rolni nie mogą wykonywać zabiegów agrotechnicznych na powierzchni stanowiącej co najmniej 80% gruntów ornych wchodzących w skład gospodarstwa we wskazanym terminie.

W ramach przypomnienia, rolnicy w minionym sezonie nie mogli wjechać w pola w terminie od 1 listopada do 15 lutego. W aktualnym roku przepisy te uległy zmianie, natomiast producenci zostali zobowiązani utrzymać okrywę ochronną gleby na powierzchni stanowiącej co najmniej 80% gruntów ornych wchodzących w skład gospodarstwa od dnia zbioru do 15 października. Tak więc, termin minął, a rolnicy mogą rozpocząć pracę.

Przypominamy, iż 15 października 2024 r. w ramach normy GAEC 6 upływa termin utrzymania okrywy ochronnej gleby na powierzchni stanowiącej co najmniej 80% gruntów ornych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego – poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wyjątek stanowią gospodarstwa sadownicze, w których utrzymanie okrywy ochronnej gleby w międzyrzędziach obowiązuje w terminie od 1 listopada do 15 lutego.

Kto mógł wcześniej ruszyć w pole?

Termin utrzymania okrywy ochronnej gleby na powierzchni stanowiącej co najmniej 80% gruntów ornych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego minął, jednak niektórzy rolnicy już wcześniej mogli rozpocząć pracę. Obowiązek, jak informuje MRiRW, uznaje się za spełniony również wtedy, gdy w tym okresie, ale nie dłużej niż przez 4 tygodnie, rolnik nie utrzymywał okrywy ochronnej gleby ze względu na wysianie roślin ozimych lub międzyplonów.

Po 15 października rolnik może dokonywać wszystkich niezbędnych zabiegów agrotechnicznych na gruntach ornych w swoim gospodarstwie – przypomina MRiRW w komunikacie.

Idź do oryginalnego materiału