Czy będą 1% kredyty konsolidacyjne dla rolników?

9 miesięcy temu

Niekorzystna sytuacja na rynku rolnym wpływa na znaczne pogorszenie kondycji ekonomicznej indywidualnych gospodarstw. Tym bardziej iż wielu producentów rolnych ma zobowiązania finansowe i kredyty, których nie są w stanie spłacać. Czy kredyty konsolidacyjne dla rolników mogą poprawić sytuację zadłużonych producentów? Tego zdania jest Krajowa Rada Izb Rolniczych.

Kredyty konsolidacyjne dla rolników to jedno z rozwiązań problemów zaproponowanych podczas debaty z ministrem rolnictwa Czesławem Siekierskim, która miała miejsce 19 marca br. w Jasionce podczas Europejskiego Forum Rolniczego. W ślad za propozycją KRIR wystosowała pismo do premiera.

Rolnicy są zadłużeni

O trudnej sytuacji gospodarstw polskich rolnicy rozmawiali z ministrem resortu Czesławem Siekierskim, podczas niedawnej debaty w Jasionce. Producenci rolni są zdeterminowani, bo brakuje im środków na bieżącą działalność. Ponadto wielu z nich spłaca kredyty zaciągnięte na modernizację gospodarstw czy zakup maszyn do produkcji.

Rolnicy stoją pod ścianą. Nie chcemy dalej inwestować bo to nie ma sensu. Mamy kredyty, leasingi i magazyny pełne zboża. Co my mamy zrobić w obecnej sytuacji? Prosimy o konkretną pomoc i konkretne rozwiązania — mówił w Jasionce Artur Koncik, rolnik reprezentujący producentów protestujących na granicy w Świecku.

Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR zwrócił się do ministra rolnictwa o pilne uruchomienie mechanizmów pomocowych dla rolnictwa. Konkretnie to oprócz rekompensaty za straty finansowe poniesione w związku z trwającą na Ukrainie wojną, prezes KRIR wskazał kredyty konsolidacyjne dla rolników. Mogłyby one być akceptowalną formą wsparcia dla indywidualnych gospodarstw, mających problemy z bieżącą spłatą zobowiązań.

KRIR: Potrzebne są natychmiastowe działania!

Po spotkaniu w Jasionce, prezes KRIR Wiktor Szmulewicz wystąpił z pismem do prezesa rady ministrów Donalda Tuska. Wnioskuje w nim o natychmiastowe uruchomienie kredytów konsolidacyjnych dla rolników. Bowiem, jak uzasadnia w wystosowanym piśmie, rozwiązanie to pozwoliłby na utrzymanie stabilności produkcji gospodarstw rolnych.

W obliczu skutków pandemii COVID-19 oraz agresji rosyjskiej na Ukrainie, rolnicy znajdują się w sytuacji wymagającej natychmiastowego wsparcia finansowego. Jednym z najpilniejszych problemów, z którymi się borykają, jest zadłużenie. Wielu ma różnorodne kredyty i pożyczki, co prowadzi do skomplikowanej sytuacji finansowej — czytamy w piśmie KRIR.

Kredyty konsolidacyjne dla rolników — na jakich warunkach?

Krajowa Rada Izb Rolniczych proponuje, aby kredyty konsolidacyjne dla rolników były oprocentowane na poziomie 1%. Zaś okres kredytowania powinien być rozłożony na 25 lat. Wówczas, konsolidacja istniejących zobowiązań finansowych w jedną spłatę, pozwoli na korzyści związane z obniżeniem stóp procentowych oraz uproszczeniem procesu spłaty.

Źródło: KRIR

Idź do oryginalnego materiału