Czy kredyt hipoteczny można odliczyć od podatku?

2 miesięcy temu

Obecnie bardzo wiele osób boryka się ze spłatą kredytu hipotecznego. Nic dziwnego, iż szukają jakichś możliwości na zmniejszenie raty (np. nadpłata kredytu, wakacje kredytowe). Dziś podpowiadamy, jak wygląda możliwość odliczenia części ponoszonych kosztów od podatku. Jak wygląda taka ulga odsetkowa od kredytu hipotecznego i kto może z niej skorzystać?

Spis treści
  • Ulga odsetkowa dla kredytów hipotecznych
  • Ulga odsetkowa od kredytu hipotecznego – kiedy można odliczyć?
  • Limity odliczenia przy uldze odsetkowej od kredytu hipotecznego
  • Odliczenie odsetek od kredytu hipotecznego zaciągniętego w latach 2002-2006
  • Podsumowanie artykułu
  • Najczęściej zadawane pytania

Ulga odsetkowa dla kredytów hipotecznych

Spłata kredytu na mieszkanie to poważny wydatek, nierzadko niemal dorównujący wysokość pensji jednego z kredytobiorców. Ulga podatkowa może być więc niezłym sposobem na odzyskanie choć części wydawanych w ten sposób pieniędzy. Na czym polega ten rodzaj ulgi podatkowej?

Ulga odsetkowa od kredytu hipotecznego pozwala w danym roku podatkowym odliczyć od dochodu (przychodu) zapłaconych odsetek za kredyt hipoteczny. Bierzemy to więc pod uwagę przy rozliczeniach PIT-37, PIT-38 lub PIT-28 na koniec roku podatkowego

Ulga odsetkowa od kredytu hipotecznego – kiedy można odliczyć?

Niestety, nie każdy może skorzystać z ulgi odsetkowej od kredytu na mieszkanie. W tym celu trzeba bowiem spełnić szereg warunków. Głównym problemem jest fakt, iż ulga odsetkowa dotyczy tylko kredytów zaciągniętych w latach 2002 do 2006. Jedynie małe grono osób spłacających dziś “hipotekę” może więc skorzystać z tego rodzaju odpisu. Dodatkowo, taką możliwość dostaną osoby, które później zaciągnęły kredyt lub pożyczkę, którego celem była spłata kredytu na mieszkanie z lat 2002-2006.

Kolejny warunek dotyczy celu, na jaki został wzięty kredyt. Musi to być kredyt na cele mieszkaniowe – jak budowa domu, kupno mieszkania, rozbudowa lub nadbudowa lokalu mieszkalnego. Nie ma natomiast znaczenia, czy to kredyt związany z domem lub mieszkaniem z rynku pierwotnego, czy wtórnego. Także kredyt lub pożyczka na wkład własny mogą zostać uwzględnione (odsetki z ich spłaty).

Jak widać, choć w teorii nie mamy wielu warunków do skorzystania z ulgi odsetkowej od kredytu hipotecznego, mało osób skorzysta z tej opcji. Kolejną kwestią jest to, iż jest pewien limit odliczenia.

Limity odliczenia przy uldze odsetkowej od kredytu hipotecznego

Co doku limit odliczenia, czyli to, o ile możemy pomniejszyć podstawę opodatkowania, są inne. Dla przykładu, w 2008 roku było to 212,870 złotych, a w 2010 – już 284,810 złotych. W latach od 2011 do 2021 wysokość ulgi odsetkowej to maksymalnie 325,990 złotych.

Limit odliczenia przy korzystaniu z ulgi odsetkowej w 2023 roku wynosił 374,290 złotych.

Co adekwatnie oznacza jednak limit odliczenia? Oznacz to, iż możemy odliczyć od podstawy opodatkowania odsetki od części kredytu hipotecznego (lub na spłatę kredytu na cele inwestycji mieszkaniowej) w równowartości limitu (w 2023 roku: 347,290 złotych). jeżeli mamy do spłaty większą sumę kredytu – nie odliczymy całości odsetek.

Oczywiście, możliwe odliczenie będzie odpowiednio niższe, o ile spłacamy kredyt w mniejszej wysokości.

Ulga na Internet w 2024 roku - jaka jest jej wysokość?

Przeczytaj

Odliczenie odsetek od kredytu hipotecznego zaciągniętego w latach 2002-2006

Jeśli spełnimy wspomniane już wcześniej warunki, możemy skorzystać z ulgi odsetkowej od kredytu hipotecznego. Oznacza to, iż odsetki od kredytu (lub jego części – do ustalonej kwoty limitu odliczenia) mogą obniżyć podstawę naliczenia podatku PIT. Nie dzieje się to jednak automatycznie. Należy w Urzędzie Skarbowym złożyć formularze: PIT-2K oraz PIT-D. Robimy to jednak jedynie w pierwszym roku odliczenia. W kolejnych wystarczy dodać do PIT-37, PIT-38 lub PIT-28 sam formularz PIT-D.

Musimy móc również wykazać w odpowiedni sposób prawo do skorzystania z odpisu. W praktyce oznacza to udowodnienie ponoszonego w związku ze spłatą kredytu hipotecznego wydatkiem. Chodzi o zaświadczenie o wysokości zapłaconych odsetek, które możemy uzyskać z banku lub innej instytucji.

Podsumowanie artykułu

Podsumowując, możliwość odliczenia odsetek płaconego kredytu na cele mieszkaniowego ma tylko pewna grupa osób. Mowa o kredytobiorcach, których zobowiązanie powstało w latach 2002-2006. Możliwe jest też obniżenie podstawy opodatkowania, jeżeli kredyt dotyczy nieruchomości na terenie Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W celu spełnienia wszystkich formalności, poza odliczeniem kosztów odsetkowych (do wysokości limitu odliczenia, innego dla wszystkich roku podatkowego), musimy udokumentować to, na przykład posiadać zaświadczenie o sumie odsetek. Należy też dopełnić formalności w Urzędzie Skarbowym – złożyć odpowiednie załączniki do deklaracji PIT.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest ulga odsetkowa?

Ulga odsetkowa od kredytu hipotecznego pozwala zmniejszyć podstawę opodatkowania, odliczając koszty kredytu hipotecznego (odsetki) od przychodu w danym roku podatkowym. Z ulgi odsetkowej skorzystają jednak tylko kredytobiorcy, którzy spełnią określone warunki. Chodzi m.in. o zaciągnięcie kredytu na cele mieszkaniowe w latach 2002-2006.

Kto skorzysta z ulgi odsetkowej?

Ulga odsetkowa przysługuje jedynie osobom, które zaciągnęły kredyt na cel związany z inwestycją mieszkaniową w latach 2002-2006. Wyjątkiem są kredyty i pożyczki służące do spłaty zaciągniętego wtedy kredytu na mieszkanie (lub np. na rozbudowę lokalu, czy budowę domu). Pamiętaj, iż istnieje limit odliczenia dla jednego roku – określa to, od jakiej wysokości kredytu możemy odliczyć odsetki.

Źródło:

  1. https://www.podatnik.info/publikacje/ulga-odsetkowa,604253
  2. https://www.pitax.pl/wiedza/mniejsze-podatki/ulga-odsetkowa/
Idź do oryginalnego materiału