Czy minister rolnictwa negatywnie zaopiniuje swój własny projekt ustawy?

2 tygodni temu
Senacka komisja petycji postanowiła wystąpić o opinie do Ministerstwa Finansów i do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie projektu ustawy (ministerstwa rolnictwa) o zwrocie części podatku rolnego za rok 2024.

Cała sprawa byłaby dość humorystyczna, gdyby nie fakt iż ofiarami działań MRiRW są rolnicy.

W dniu 23 grudnia 2023 roku kierownictwo resortu rolnictwa zapewniło protestujących rolników iż utrzymany zostanie podatek rolny w 2024 roku na poziomie z roku 2023. Z późniejszych publicznych wypowiedzi ministra rolnictwa do mediów wynikało jednak, iż nie chodzi o obniżenie podatku, ale rodzaj umorzenia, zwrotu części podatku.

Projekt ustawy ukazał się na stronie Rządowego Centrum Legislacji 5 kwietnia br. (UD 35). Związek Zawodowy Rolnictwa "Korona" dość krytycznie oceniał ten projekt uznając, iż lepsze byłoby obniżenie stawek podatku rolnego (niż częściowy zwrot), ale lepszy ten projekt niż żaden.

Już po wyborach europejskich, rząd się z tego projektu jednak wycofał.

Ze względu na brak możliwości wskazania źródła finansowania pomocy określonej w projekcie ustawy o pomocy dla producentów rolnych w zapłacie części podatku rolnego za 2024 r., uprzejmie informuję, iż wycofuję w/w projekt ustawy z dalszych prac legislacyjnych

- napisał 24 lipca minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski.

Skoro MRiRW nie potrafił dotrzymać słowa, to Związek złożył do Senackiej Komisji Petycji - petycję ws. podjęcia inicjatywy ustawodawczej ws. pomocy dla producentów rolnych w zapłacie części podatku rolnego za 2024 r., załączając projekt ministerialny, z poprawką tj. przesunięcia wpisanych terminów składania wniosków i rozliczeń o 1 rok.

https://zzrkorona.blogspot.com/2024/08/zzr-korona-skada-do-senatu.html

Jak informuje Kancelaria Senatu:

Komisja Petycji na 33. posiedzeniu 17 grudnia 2024 r. rozpatrzyła petycję nr P11-104/24, dotyczącą projektu ustawy o pomocy dla producentów rolnych w zapłacie części podatku rolnego za 2024 r. Senatorowie zapoznali się z postulatami petycji oraz ich uzasadnieniem. W dyskusji zabrała głos Aleksandra Szelągowska, zastępca Dyrektora Departamentu Budżetu z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, która podkreśliła, iż pomoc w zapłacie III i IV raty podatku za 2024 r. została zrealizowana dla producentów rolnych, którzy doznali strat na skutek niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.

W dyskusji głos zabrała też Anna Pietrzak, radca w Departamencie Podatków i Opłat Stanowiących Dochód Jednostek Samorządu Terytorialnego, która wskazała, iż Ministerstwo Finansów wydało negatywne stanowisko w sprawie przedmiotowej petycji.

Podkreśliła iż podobny projekt ustawy był już procedowany i ze względu na brak możliwości finansowych został odrzucony. Głos zabrała również Monika Dobrowolska, naczelnik w Departamencie Finansowania Sfery Gospodarczej Ministerstwa Finansów, która podkreśliła, iż w projekcie ustawy budżetowej na 2025 r. nie ma zaplanowanych środków finansowych na ten cel.

W trakcie dyskusji, przewodniczący Komisji Robert Mamątow (PIS) poparł petycję.

W dyskusji senatorów udział wzięła senator Ewa Matecka, która złożyła wniosek o wystąpienie o opinie do Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o postulatach petycji. Komisja postanowiła wystąpić o opinie do Ministerstwa Finansów i do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie przedmiotowej petycji.

Dodajmy, iż pani senator Matecka (Koalicja Obywatelska) uzasadniając swój wniosek stwierdziła, iż:

nie sztuka coś obiecać, a potem nie zrealizować.

Jak skomentował pełnomocnik ZZR "Korona" dr Daniel Alain Korona:

Słowa pani senator należy skierować pod adresem ministra rolnictwa, który najpierw coś obiecał i podpisał, a następnie nie zrealizował. Dzięki naszej petycji, minister ma szansę się zrehabilitować popierając swój własny projekt.

Przebieg prac nad petycją P11-104/24 odzwierciedla retransmisja posiedzenia pod adresem: https://av8.senat.pl/11KP331.

Idź do oryginalnego materiału