Czy możemy liczyć na wysokie ceny ziemniaków w 2025 roku?

1 dzień temu

Przewiduje się, iż przeciętny plon ziemniaków w UE-27 wzrośnie o 1% rok do roku, a powierzchnia upraw u czołowych producentów zwiększy się o 5%. Zarazem, ceny spadają. Czy trend się utrzyma? Jakie będą ceny ziemniaków w 2025 roku?

Europa stawia na ziemniaki

Wzrost produkcji ziemniaków na terenie Unii Europejskiej jest bardzo prawdopodobnym scenariuszem w aktualnym roku. Z czego to wynika? Odpowiedź jest prosta. Główni producenci, czyli Belgia, Holandia, Francja i Niemcy, zwiększyli powierzchnię upraw w znaczącym stopniu.

NEPG (North-Western European Potato Growers) wstępnie oszacował ten wzrost na 5%. Co więcej, prognozy znajdują potwierdzenie w czerwcowych analizach Komisji Europejskiej (Mars Bulletin). Wskazują one na wzrost przeciętnego plonu ziemniaków w UE-27 o 1% rok do roku. Warto dodać, iż uwzględniony został w tym spadek w Niemczech. Przewiduje się, iż wyniesie on 5%.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Uprawa ziemniaków w Polsce w 2025 roku. Ile hektarów?

Ceny w dół. Jak bardzo?

W okresie od 1 maja do 30 czerwca 2025 roku IUNG nie stwierdził suszy rolniczej w uprawach ziemniaków. Oczywiście sytuacja pozostawała zależna od regionu. Niemniej, zbliżona do 2024 roku.

Mimo braku suszy, przeciętna cena skupu ziemniaków w maju 2025 roku, według danych GUS, pozostawała niższa o 14% rok do roku. Spadki cen ziemniaków w połączeniu z niższymi cenami większości warzyw gruntowych wpłynęły na ogólne obniżenie wskaźnika cen konsumpcyjnych warzyw.

Jakich cen za ziemniaki się spodziewać?

W przypadku, w którym scenariusz wzrostu zbiorów ziemniaków w Unii Europejskiej okaże się rzeczywistością, presja na spadki cen w drugiej połowie 2025 roku może się utrzymać. Krótko mówiąc, stawki będą ściśle zależne od ostatecznego poziomu zbiorów zarówno w Polsce, jak i w pozostałych krajach UE. Wiele zależeć ponadto od przebiegu pogody i presji ze strony chorób.

Artykuł na podstawie raportu Departamentu Analiz Ekonomicznych PKO Banku Polskiego.

Idź do oryginalnego materiału