Czy Polski Holding Hotelowy czeka prywatyzacja?

3 tygodni temu

Podczas Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI) w Sopocie, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zasugerował możliwość debaty nad przyszłością Polskiego Holdingu Hotelowego (PHH). W swojej wypowiedzi, skierowanej do ministra aktywów państwowych Jakuba Jaworowskiego, Sikorski zastanawiał się, czy grupa hoteli powinna pozostać w rękach państwa, czy też mogłaby być zarządzana przez inwestorów prywatnych.

„Czy na przykład grupa hoteli musi być pod zarządem i własnością państwa, czy hotele mogliby prowadzić i dodawać wartości prywatni akcjonariusze?” – mówił Sikorski, podkreślając, iż taka dyskusja jest przed nimi.

Choć temat ten nie został dalej rozwinięty podczas panelu ministrów, wypowiedź Sikorskiego wzbudziła zainteresowanie i spekulacje, czy jest to zapowiedź prywatyzacji Polskiego Holdingu Hotelowego. Ani Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP), ani zarząd PHH do tej pory nie udzieliły komentarza w tej sprawie. Niektórzy ekonomiści wskazują jednak, iż w obecnych warunkach nie ma uzasadnienia, aby państwo posiadało hotele, które nie są strategicznymi zasobami.

Polski Holding Hotelowy, w całości kontrolowany przez Skarb Państwa, powstał w 2018 roku z celem „nowoczesnego zarządzania obiektami hotelowymi należącymi do Skarbu Państwa.” w tej chwili PHH posiada ponad 50 hoteli i obiektów, oferujących łącznie blisko 6 tys. pokoi, co czyni go drugą największą grupą hotelową w Polsce. Grupa zarządza hotelami zlokalizowanymi w strategicznych miejscach, takich jak lotniska i tereny wypoczynkowe, co budzi pytania o ewentualne plany zmiany struktury własnościowej.

Ministerstwo Aktywów Państwowych, zapytane, czy słowa Sikorskiego mogą zwiastować powrót do prywatyzacji, odniosło się do wcześniejszej wypowiedzi ministra Jaworowskiego. We wrześniu minister oświadczył, iż w tej chwili nie ma planów prywatyzacji, choć zapowiedział przegląd listy spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa. Proces ten miałby na celu ocenę roli państwa jako właściciela i zarządcy takich spółek, jednak nie oznaczał jednoznacznych kroków w stronę prywatyzacji.

Ekonomiści, cytowani przez media, podkreślają, iż udział państwa w gospodarce powinien być ograniczony do kluczowych sektorów strategicznych, co nie obejmuje rynku hotelarskiego. „Nie ma uzasadnienia, aby państwo posiadało jakiekolwiek hotele,” uważa Marcin Zieliński, główny ekonomista Fundacji FOR. Podobne stanowisko wyraża Łukasz Bernatowicz, wiceprezes Business Centre Club, wskazując, iż w długofalowej perspektywie sektor prywatny może wnieść większą efektywność i wartość dodaną.

Obecnie jednak brak jest oficjalnych informacji co do prywatyzacji Polskiego Holdingu Hotelowego. Wypowiedź Sikorskiego i ewentualna debata na ten temat mogą otworzyć nową dyskusję nad rolą państwa w sektorze hotelowym, pozostawiając rynek i analityków w oczekiwaniu na dalsze informacje.

Idź do oryginalnego materiału