
Są wątpliwości, czy rolnik musi zapłacić VAT od sprzedaży ciągnika. Warto wiedzieć, co zdecydował dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w takiej sprawie.
Chodzi o interpretację podatkową z dnia 21 maja 2025 r., sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.346.2025.1.MWJ wydaną przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Konkretnie chodziło o to, czy rolnik musi zapłacić VAT od sprzedaży ciągnika.
Czy rolnik musi zapłacić VAT od sprzedaży ciągnika? — pyta zainteresowana
Rolniczka złożyła wniosek o wydanie interpretacji podatkowej. We wniosku napisała, iż prowadzi gospodarstwo rolne i działalność rolniczą. W spadku po ojcu odziedziczyła ciągnik. Ponadto wykorzystywała go do prowadzenia gospodarstwa. W najbliższym czasie planuje go sprzedać. W związku z tym chciała wiedzieć, czy jako rolnik musi zapłacić VAT od sprzedaży ciągnika. Konkretnie chciała wiedzieć, czy przy sprzedaży może skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.
Stanowisko podatniczki w sprawie opodatkowania sprzedaży ciągnika
Zdaniem rolniczki przysługuje jej zwolnienie od VAT. Chodzi o to, iż przy nabyciu ciągnika nie przysługiwało jej prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Czy rolnik musi zapłacić VAT od sprzedaży ciągnika? Konkretnie chodzi o to, czy przy sprzedaży traktora można skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.
fot. Tomasz Kuźdub
Sprzedaż ciągnika: z VAT czy bez?
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko rolniczki za błędne.
W takiej sprawie należy ustalić, iż dana osoba prowadzi działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy o VAT. Zatem kiedy osoba fizyczna sprzedaje swój majątek osobisty okazjonalnie, nie oznacza to prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. Oznacza to, iż nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje okazjonalnych transakcji.
Wykorzystywanie majątku danej osoby jest działalnością gospodarczą, o ile podatnik robi to w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
W omawianej sprawie podatniczka odziedziczyła ciągnik w spadku po ojcu. Poza tym rolniczka wykorzystywała pojazd do prowadzenia działalności rolniczej.
Planowana sprzedaż ciągnika, zgodnie z art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy, będzie stanowiła dostawę dokonywaną jako podatnika w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Zatem transakcja ta będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jako odpłatna dostawa towarów na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT.
Zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT nie stosuje się do sprzedaży towaru przez podatnika, o ile sprzedaż, w wyniku której nabył on wcześniej ten towar (w tym wypadku ciągnik) nie była opodatkowana podatkiem od towarów i usług.
Zatem planowana przez rolniczkę sprzedaż ciągnika nie będzie zwolniona od VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Jest tak dlatego, bo nie został spełniony co najmniej jeden z warunków, o którym mowa w tym przepisie.
Podsumowując, sprzedaż ciągnika podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.