Czy rynek płatności odroczonych w Polsce wciąż będzie rosnąć? Zapraszamy na Cashless Breakfast

2 lat temu

Odpowiedzi m.in. na to pytanie szukać będą uczestnicy najbliższego wydarzenia Cashless Breakfast, które już 22 września odbędzie się w Warszawie

Kilka dni temu Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego opublikowała raport, z którego wynika, iż miesięczna wartość płatności odroczonych (z ang. buy now, pay later, BNPL), udzielonych przez cztery firmy (w tym Allegro Pay), wyniosła w czerwcu bieżącego roku bez mała 100 mln zł. W porównaniu z całym rynkiem kredytów to wciąż kilka (z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, iż w tym samym okresie wartość np. udzielonych przez banki tylko kredytów ratalnych wyniosła ponad 1,3 mld zł). Jednak dynamika wzrostu BNPL jest imponująca. W porównaniu z czerwcem 2021 r. wartość płatności odroczonych, sfinansowanych przez te same, analizowane przez FRRF firmy, wzrosła o 56 proc.

Przeczytajcie także: Już co 9 płatność kartą jest w Polsce mobilna

Gwarancji na to oczywiście nie ma, ale można się spodziewać, iż w najbliższej przyszłości dynamika wzrostu wartości rynku BNPL będzie jeszcze większa. Wszystko za sprawą nowych graczy, którzy na ten rynek mają zamiar wejść. Mowa przede wszystkim o operatorze systemu Blik, który pracuje nad swoimi płatnościami odroczonymi wspólnie z Mastercardem i kilkoma bankami (Millennium, mBank, Santander i ING) oraz PKO BP, które swoje BNPL już testuje i zamierza wdrożyć w IV kw. bieżącego roku.

Ale instytucje oferujące płatności odroczone będą musiały zmierzyć się także z wyzwaniami, takimi jak wzrost kosztu finansowania towarzyszący rosnącym stopom procentowym, zwiększająca się konkurencja na rynku także ze strony niektórych wydawców kart kredytowych oraz właścicieli sklepów internetowych opracowujących własne narzędzia do płatności odroczonych czy wreszcie możliwość uregulowania tego rynku.

Przeczytajcie także: Fundacja Polska Bezgotówkowa ma nową prezeskę

To tylko niektóre zagadnienia, które mogą stać się pretekstem do dyskusji ekspertów i rynkowych praktyków podczas najbliższej edycji Cashless Breakfast. Wydarzenie odbędzie się 22 września w Warszawie. Partnerem głównym projektu został Polski Standard Płatności, operator systemu Blik. Dla naszych czytelników zarezerwowaliśmy pięć bezpłatnych wejściówek na Cashless Breakfast. jeżeli chcecie zdobyć jedną z nich wyślijcie e-mail na adres [email protected] z BNPL w tytule i napiszcie, dlaczego mamy ją przyznać akurat Wam. Na zgłoszenia czekamy do 12 września włącznie.

Idź do oryginalnego materiału