800+ na dzieci z miesiąca na miesiąc traci na wartości. Czy jest szansa na to by kwota świadczenia ponownie wzrosła? jeżeli nie, to niedługo będzie ono mniej warte niż w momencie wprowadzenia 500+.
800+ obowiązujące od początku bieżącego roku miało na celu waloryzację wprowadzonego w roku 2016 świadczenia dla dzieci. Jednakże okazuje się, iż przy obecnym tempie wzrostu inflacji już niedługo osiągnie ono realną wartość taką jak w momencie wprowadzania programu w życie. Czy rząd planuje coś zrobić w tej sprawie?
Przez rosnącą inflację 800+ traci na wartości
W tym roku inflacja ponownie przyspieszyła. O ile w marcu wynosiła ona 2%, to w czerwcu było to już 2,6%. Mało tego, już w lipcu jej wartość może dobić do poziomu 4–4,5% zaś na koniec roku — choćby do 5%. Rosnące ceny towarów i usług powodują, iż realna wartość pieniądza spada. A wraz z nią wartość świadczenia 800+.
Gdyby od momentu wprowadzenia w 2016 r. comiesięcznie podnosić wysokość tego świadczenia o wartość inflacji, to w tej chwili osiągnęłoby poziom 759 złotych. Jak widać podwyżka, która miała miejsce na początku bieżącego roku, okazała się zaledwie waloryzacją.
Kiedy 800+ będzie mniej warte niż 500+ w momencie wprowadzenia?
Jeśli utrzymają się prognozy 5% inflacji na koniec roku, to świadczenie 800+ powinno utrzymać swoją wartość do końca bieżącego roku. Jednakże już w przyszłym roku będzie ono mniej warte niż pierwotne 500+. By świadczenie mogło utrzymać swoją wartość, inflacja nie mogłaby przekraczać 2,5%. Tymczasem NPB wskazuje, iż może ona w 2025 r. osiągnąć choćby 5,2%.
Czy można liczyć na dalszą waloryzację świadczenia dla dzieci?
Niestety nie ma co liczyć na to by w najbliższym czasie 800+ mogło podlegać waloryzacji. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie prowadzi żadnych prac w tym zakresie. Ponadto uważa ono, iż tegoroczna waloryzacja starego 500+ oraz program Aktywny Rodzic zabezpieczają potrzeby rodzin z dziećmi.
Zupełnie inaczej obecna władza, a przed 15.10.2023 opozycja, uważała na ten temat. Wprost domagała się podwyżek 500+ przy wzroście inflacji, używając argumentów o spadku wartości świadczenia. Wówczas było to konieczne, dzisiaj — niepotrzebne. Komu jak komu, ale babciowe nie wszystkim zrekompensuje straty. Przecież ten program jest dedykowany tylko rodzicom małych dzieci w wieku od 12 do 35 miesiąca życia.