Czy unijny rynek wieprzowiny jest zagrożony?

3 miesięcy temu

Unijny rynek wieprzowiny dynamicznie zmieniał się w ciągu ostatnich lat. w tej chwili panuje na nim stabilizacja. Jednakże jest ona zagrożona. Co grozi unijnej produkcji wieprzowiny?

Jak w tej chwili wygląda unijny rynek wieprzowiny?

Rynek wieprzowiny w UE a chińskie śledztwo

Unijny rynek wieprzowiny z niepokojem obserwuje chińskie śledztwo w sprawie niedozwolonej pomocy dla branży mięsnej w UE. A jest ono odpowiedzią na unijne cła na sprowadzane z Chin auta elektryczne. Przy czym Chińczycy używają dokładnie takich samych argumentów, jakich unijni urzędnicy w stosunku do chińskich pojazdów elektrycznych. Okazuje się, iż słuchanie motoryzacyjnych lobbystów przez brukselskich urzędników może odbić się czkawką producentom wieprzowiny.

Jak zmienił się unijny rynek wieprzowiny w ostatnich latach?

W ciągu ostatnich dziesięciu lat dominującą pozycję na unijnym rynku zdobyła Hiszpania. W tym czasie jej udział wzrósł z niecałych 18% do 25,8%. Ale w tym samym okresie udział Niemiec spadł z 19,8% do 15,9%. Mimo to kraj ten jest drugim producentem trzody chlewnej w Unii. Spadki odnotowała także hodowla świń we: Francji, Niderlandach, Polsce, Belgii i Rumunii. Z drugiej strony produkcja wzrosła w: Danii, Włoszech, Bułgarii i Portugalii. W pozostałych krajach zmiany były znikome lub populacja trzody chlewnej utrzymała się na niezmienionym poziomie.

Jakie czynniki ryzyka wpływają w tej chwili na unijny rynek wieprzowiny

Sytuacja na rynku trzody chlewnej, pomimo okresowej stabilizacji, jest pełna czynników, które mogą spowodować wzrost lub spadek cen. Rosnąca temperatura z jednej strony przyspiesza nadejście sezonu grillowego, a przez to zwiększone spożycie wieprzowiny. Duże nadzieje pokładano w Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej 2024. Jednakże impreza ta nie przyczyniła się do wzrostów cen skupu żywca wieprzowego.

Kolejnym problemem jest ASF, które rozprzestrzenia się w Niemczech, we Włoszech oraz innych krajach Unii. Ponadto problemem okazują się inne choroby atakujące stada trzody chlewnej w Unii. W związku z tym istnieją obawy o pojawienie się ograniczeń ze strony najważniejszych importerów.

Czy chińskie działania będą gwoździem do trumny dla producentów wieprzowiny z Unii?

Tymczasem Chiny wszczęły dochodzenie antydumpingowe w sprawie europejskiego eksportu. A to może mieć poważne konsekwencje dla całej „świńskiej” branży w UE. Dlatego chińskie władze chcą wpłynąć na unijne organy regulacyjne, wywierając presję na rolników, którzy stanowią potężne lobby. A najważniejsi producenci w Unii, zmuszeni mogą zostać do poszukiwania nowych rynków zbytu, jeżeli Chiny zamkną się na unijny rynek wieprzowiny. A o to może być coraz trudniej w obliczu rosnącej konkurencji na świecie.

Źródła: agrodigital, polpig, ukragroconsult

Idź do oryginalnego materiału