Wybór odpowiedniej zaprawy do zbóż jest fundamentem zapewniającym wysokość plonów poprzez efektywną ochronę przed chorobami już od momentu siewu. Na rynku dostępne są różne preparaty, jednak warto zwrócić uwagę na te, które zapewniają skuteczną ochronę na długo po siewie. Przekłada się to bowiem na dodatkowe korzyści agronomiczne i ekonomiczne.
Zaprawy do zbóż stanowią pierwszą linię obrony przed chorobami grzybowymi, które mogą zagrażać zbożom ozimym od samego początku. Odpowiednio dobrany produkt może więc znacząco wpłynąć wielkość plonu, a także na optymalizację kosztów produkcji i poprawę organizacji pracy w gospodarstwie.
Jak wybrać zaprawę do zbóż?
Wybór zaprawy do zbóż powinien być dobrze przemyślany i oparty na kilku kluczowych czynnikach. Po pierwsze, ważne jest, aby zaprawa oferowała szerokie spektrum ochrony przed chorobami typowymi dla danego regionu i rodzaju upraw.
Należy także zwrócić uwagę na substancję aktywną oraz jej mechanizm działania, co wpływa na skuteczność ochrony. Niezwykle ważne jest, aby zabezpieczenie roślin wynikające z zaprawienia nasion trwało jak najdłużej.
Dodatkowo warto wziąć pod uwagę możliwość zredukowania kosztów związanych z dalszą ochroną fungicydową oraz potencjalne korzyści związane z lepszym krzewieniem roślin, co może pozwolić na obniżenie normy wysiewu.
Przed jakimi chorobami zbóż chroni zaprawa?
Zaprawy nasienne są najważniejsze w ochronie zbóż przed szeregiem groźnych chorób. Wśród najważniejszych zagrożeń, przed którymi skutecznie chronią nowoczesne zaprawy, znajdują się:
- Pleśń śniegowa zbóż i traw to choroba, która może powodować znaczne straty w plonach. Szczególnie w warunkach wysokiej wilgotności i niskich temperatur.
- Septorioza paskowana liści pszenicy stanowi poważne zagrożenie dla roślin, wpływające na zdrowotność liści i finalną wysokość plonu.
- Mączniak prawdziwy zbóż i traw to powszechna choroba wpływająca na wzrost i rozwój roślin, szczególnie w wilgotnych warunkach.
- Plamistość siatkowa to masowo występująca choroba jęczmienia, powodująca plamy na liściach i redukcję powierzchni asymilacyjnej, a tym samym ograniczenie fotosyntezy.
- Pasiastość liści jęczmienia to kolejna groźna choroba jęczmienia, która może obniżać wysokość plonów.
- Rynchosporioza zbóż jest chorobą powodującą uszkodzenia liści, które mogą prowadzić do znacznego spadku plonu jęczmienia.
Systiva® spełnia najważniejsze kryteria wyboru
Systiva® 333 FS doskonale wpisuje się w powyższe kryteria wyboru zaprawy do zbóż. Oferuje bowiem szerokie spektrum ochrony przed wszystkimi wymienionymi tu chorobami.
Dzięki zawartości fluksapyroksadu, działa systemicznie, zapewniając długotrwałą ochronę roślin od momentu siewu. Jej adekwatności sprawiają, iż kondycja roślin zwiększa się tak znacząco, iż możliwe jest obniżenie normy wysiewu i redukcja intensywności ochrony fungicydowej.
Oznacza to, iż skuteczność zaprawy Systiva® przekłada się na wymierne korzyści ekonomiczne. Mniejsza liczba oprysków to również łatwiejsza organizacja prac polowych.
Zaprawa Systiva® 333 FS – czy warto?
Systiva® 333 FS to innowacyjna zaprawa nasienna, która wyróżnia się na tle innych preparatów dostępnych na rynku. Jak wspomnieliśmy wyżej, jej zastosowanie umożliwia nie tylko skuteczną ochronę przed kluczowymi chorobami zbóż. Niesie również ze sobą konkretne korzyści ekonomiczne.
Dzięki poprawie kondycji roślin wspomagającym krzewienie pszenicy możliwe jest obniżenie normy wysiewu o 15%, co przekłada się na realne oszczędności. Dodatkowo rezygnacja z zabiegu T0, a w jęczmieniu ozimym zarówno T0, jak i T1 pozwala na dalszą redukcję kosztów związanych z ochroną roślin.
Warto także wspomnieć o programie BeneFito. Jego uczestnicy mogą uzyskać dodatkowy rabat na zakup zaprawy do zbóż Systiva®, co dodatkowo zwiększa opłacalność tego rozwiązania.
Dzięki tym wszystkim korzyściom Systiva® 333 FS staje się nie tylko skutecznym, ale także ekonomicznie uzasadnionym wyborem dla rolników uprawiających zboża ozime.