Dane CBRE wskazują, iż wskaźniki pustostanów w głównych europejskich centrach danych osiągnęły rekordowo niski poziom

cyberfeed.pl 2 miesięcy temu


Popyt gwałtownie przewyższa podaż pod względem pojemności centrów danych w całej EuropieJak wynika z kwartalnych danych rynkowych firmy konsultingowej z branży nieruchomości CBRE, wskaźniki pustostanów osiągnęły najniższy poziom w historii we Frankfurcie, Londynie, Amsterdamie, Paryżu i Dublinie (FLAPD).

Dane CBRE dotyczące śledzenia rynku pokazują, iż wskaźniki pustostanów w regionach FLAPD spadły poniżej 10% po raz pierwszy w drugim kwartale 2024 r. Z powodu wyzwań, z jakimi zmagają się operatorzy, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na pojemność ze strony gigantów chmury obliczeniowej i Internetu.

Dane pokazują, iż w pierwszej połowie 2024 r. wykorzystano 155 MW mocy w centrach danych, ale w tym samym okresie dostarczono tylko 138 MW nowej mocy.

„Brak dostępnej mocy i odpowiedniego terenu utrudnia dostawcom budowę centrów danych” – stwierdziła CBRE w swoim raporcie. „Jednak popyt ze strony dużych amerykańskich firm technologicznych wzrósł. Hyperscalers potrzebują więcej miejsca, aby zapewnić realizację swoich planów”.

Jak potwierdza raport, z 138 MW nowej mocy centrów danych dostarczonej w FLAPD w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2024 r., tylko 30 MW z tego dostarczono w drugim kwartale. A to był wynik rozwoju w „zachodni korytarz Londynu”już dostępne online.

„Żadne nowe centra danych nie zostały dostarczone na żadnym innym rynku pierwotnym Europy” – stwierdzono w raporcie. „Jednakże dostarczono 28 MW dostaw na 10 mniejszych, wtórnych rynkach Europy monitorowanych przez CBRE”.

Rozwój w Londynie to także powód, dla którego CBRE przewiduje, iż wskaźniki wynajmu w stolicy przewyższą te odnotowane w innych regionach FLAPD, z wyjątkiem Frankfurtu, w tym roku.

„Oczekuje się, iż w tym roku liczba chętnych w Londynie przewyższy liczbę w innych miastach poza Frankfurtem ze względu na nowe obiekty w korytarzu zachodnim, głównie dla hyperscalerów. W tym roku w Londynie przewiduje się 130 MW zapotrzebowania”, dodano w raporcie.

Nie należy się spodziewać, aby problem ograniczeń podaży powierzchni biurowych uległ poprawie w najbliższym czasie. CBRE prognozuje, iż wskaźnik pustostanów spadnie do 7,9% do końca roku. Będzie to piąty rok z rzędu, w którym wskaźnik ten będzie spadał.

Kevin Restivo, szef działu badań europejskich centrów danych w CBRE, powiedział, iż sytuacja ta prawdopodobnie będzie miała negatywny wpływ na ceny na rynku centrów danych.

„Pojemność centrów danych jest coraz cenniejszym towarem, biorąc pod uwagę znaczny popyt na przestrzeń i konkurencję o nią. Dostawcy, którzy mogą zabezpieczyć niezbędne zasoby i zbudować centra danych, są w stanie żądać wyższych cen za przestrzeń” – dodał.

Raport amerykańskiej firmy Synergy Research Group zajmującej się obserwacją rynku potwierdził się w tym tygodniu Dublin jest trzecim co do wielkości rynkiem centrów danych o dużej skali na świecie, ale – jak szczegółowo opisano w raporcie CBRE – pozycja ta jest zagrożona ze względu na wyzwania, z jakimi borykają się operatorzy próbujący zabezpieczyć sobie dostawy energii elektrycznej w regionie.

„Dublin przez cały czas przyciąga organizacje chcące świadczyć usługi na terenie Irlandii lub szerszego kontynentu… jednak brak dostępnej mocy dla dostawców centrów danych ze względu na trwający zakaz składania wniosków o moc nałożony przez [Irish electricity grid operator] „EirGrid stanowi zagrożenie dla długoterminowych perspektyw wzrostu rynku” – czytamy w raporcie CBRE.

„Na chwilę obecną zaplanowano solidny harmonogram dostaw na lata 2024 i 2025, ponieważ operatorzy byli w stanie zabezpieczyć energię przed decyzją EirGrid lub zabezpieczyć alternatywne źródła energii”.

Przyszłość rynku londyńskiego potencjalnie wygląda jaśniej, biorąc pod uwagę niedawne zobowiązanie rządu dotyczące obniżenia podatku planistycznego bariery utrudniające budowę nowych centrów danych w ramach działań mających na celu poprawę perspektyw gospodarczych kraju.



Source link

Idź do oryginalnego materiału