Darmowa komunikacja miejska dla seniorów. Wystarczy dowód osobisty

16 godzin temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Darmowa komunikacja miejska to przywilej, z którego seniorzy mogą skorzystać po spełnieniu jednego warunku. Nie brak emerytów, którzy już jeżdżą autobusami i tramwajami legalnie bez biletów. Gdy spełnimy warunek, do potwierdzenia wystarczy dowód osobisty.


Darmowa komunikacja miejska dla emerytów działa pod warunkiem przekroczenia odpowiedniego wieku. Co ważne, otrzymywanie emerytury nie jest warunkiem koniecznym do uzyskania prawa na darmowe przejazdy.


Darmowa komunikacja miejska. Wystarczy skończyć 70 lat i pokazać dowód osobisty


Prawo do darmowej komunikacji miejskiej ma każdy senior, który skończył 70 lat. Odpowiedni wiek jest jedynym warunkiem stojącym na drodze do nieodpłatnego korzystania z autobusów, tramwajów i innych środków komunikacji miejskiej.


Korzystający z przywileju senior w przypadku kontroli biletów musi jedynie potwierdzić swój wiek. W tym celu wystarczy pokazać legitymację emeryta lub dowód osobisty.Reklama
Są jednak miasta w Polsce, gdzie przed 70. urodzinami seniorzy mogą zyskać wysokie zniżki lub całkowicie darmowe przejazdy. Warunki ich przyznania i wymiar ulg różnią się w zależności od samorządu.


Powszechną praktyką w Polsce jest stosowanie w komunikacji miejskiej tzw. biletu seniora, czyli zniżki 50 proc. na każdy przejazd. Są jednak miasta, które oferują seniorom jeszcze więcej. W Szczecinie ze zniżką 50 proc. mogą jeździć już 55-letnie panie i 60-letni panowie, czyli na 5 lat przed emeryturą. Natomiast w Warszawie po 65. roku życia można wykupić roczny bilet seniora, który kosztuje 50 zł.


Bydgoszcz, Lublin i Wrocław. Tutaj darmowa komunikacja miejska wcześniej


Bydgoszcz, Lublin oraz Wrocław dają seniorom szansę jeździć darmową komunikacją miejską wcześniej. W tych miastach bez płacenia za bilety w komunikacji miejskiej można jeździć już po 65. roku życia. Nie trzeba być ich obywatelem, by korzystać z wcześniejszej zniżki.
Idź do oryginalnego materiału