Darmowy kredyt, kiedy jest możliwy?

portalstatystyczny.pl 1 tydzień temu

O darmowym kredycie sporo się mówi, aczkolwiek trudno uwierzyć, iż jest to możliwe, tymczasem faktycznie sankcja kredytu darmowego powoduje, iż kredytobiorca zobowiązany jest wyłącznie do spłaty otrzymanej sumy kredytowej bez opłat, odsetek, prowizji i innych kosztów okołokredytowych.

Grafika: freepik.com

Darmowy kredyt w wyniku wad umowy i błędów w procedurze

Darmowy kredyt nie jest standardowym produktem, a stanowi go sankcja kredytu darmowego, jaka nakładana jest przez sąd na bank. Postępowanie sądowe wymaga udowodnienia bankowi dopuszczenia się jednego lub więcej uchybień względem zapisów umowy kredytowej lub procedury zawarcia kredytu. Tym samym nie jest to takie proste jakby mogło się wydawać, muszą być ku temu podstawy. Nie każdemu zatem przysługuje sankcja kredytu darmowego, aczkolwiek zaskarżyć i reklamować kredyt można zawsze spróbować. Wbrew pozorom wiele umów kredytowych zawiera błędy, jakie można przed sądem obronić uzyskując darmowy kredyt. Jest to możliwe na mocy ustawy o kredycie konsumenckim, która chroni interes kredytobiorcy jako konsumenta, a zarazem nakłada na bank dotkliwą sankcję utraty wszelkich dochodów z udzielonej pożyczki. Mimo wszystko wciąż banki dopuszczają się uchybień licząc na niewiedzę kredytobiorców.

Jak sprawdzić czy mój kredyt kwalifikuje się do sankcji darmowego kredytu?

W sieci dostępnych jest szereg narzędzi wspomagających kredytobiorców w sporach z bankami, jednym nich jest kalkulator sankcji kredytu darmowego za pomocą którego można przeliczyć jaki zwrot środków nam przysługuje z tytułu darmowego kredytu. Wiele witryn szczegółowo omawia postępowanie w sprawie sankcji kredytu darmowego krok po kroku począwszy od analizy dokumentów kredytowych pod kątem zgodności z prawem i procedurami. To właśnie pierwszy krok jaki powinno się wykonać, jeżeli nie jesteśmy w stanie samodzielnie ocenić umowy warto skorzystać z usług prawnych w tym zakresie. Kancelaria frankowa zapewnia pomoc nie tylko frankowiczom, ale również poprzez analogię również konsumentom podejrzewającym, iż ich interes prawny został naruszony poprzez wadliwe zapisy umowne lub błędy w procedurze zawarcia umowy kredytowej.

Podstawy reklamacji kredytu

Aby kredyt zareklamować wystarczy skierować stosowne pismo do banku i czekać na odpowiedź. Jednak pismo musi być uzasadnione, zawierać powód reklamacji, zgodny z wymienionymi w ustawie o kredycie konsumenckim. Niektóre punkty uprawniające do żądania sankcji darmowego kredytu są bardzo rozmyte dzięki czemu można wnieść reklamacje bez konkretnych dowodów, wskazania zapisów umowy. Reklamacja wnoszona przez klienta kredytobiorcę rzadko jest uznawana przez bank. W razie odmowy uznania reklamacji kredytobiorca zyskuje prawo do wniesienia pozwu do sądu i wszczęcia sporu z bankiem. Oczywiście istnieje ryzyko, iż spór ten przegramy, dlatego warto wcześniej oszacować szansę na wygraną, by zanadto nie zakładać sukcesu, gdy jest on pod znakiem zapytania. Nie są to łatwe sprawy do prowadzenia i tym samym dobrze jest skorzystać z co najmniej porad prawnych, a najlepiej zastępstwa procesowego przez profesjonalnego i doświadczonego w tym zakresie prawnika.

Idź do oryginalnego materiału