Długie weekendy w 2025 roku. Kiedy najlepiej zaplanować urlop?

2 dni temu
Zdjęcie: Polsat News


Rok 2025 przynosi wiele okazji do przedłużonego wypoczynku dzięki korzystnemu układowi dni wolnych od pracy. jeżeli odpowiednio zaplanujesz swój urlop, zyskasz kilka długich weekendów. Sprawdziliśmy, kiedy najlepiej postarać się o urlop, aby w jak największym stopniu na tym skorzystać.


Dni ustawowo wolne od pracy w 2025 roku


W 2025 roku jest 115 dni ustawowo wolnych od pracy. Zalicza się do nich nie tylko święta, ale również soboty i niedziele (które oczywiście nie dotyczą pewnych grup zawodowych).


Jeśli zdecydujemy się na pełne wykorzystanie urlopu wypoczynkowego, to na każde dwa dni pracy przypadnie jeden dzień odpoczynku (roboczych dni jest 250).


Święta wolne od pracy w roku 2025


Święta wolne od pracy w 2025 roku to:
● 1 stycznia (środa) - Nowy Rok
● 6 stycznia (poniedziałek) - Święto Trzech Króli
● 20 kwietnia (niedziela) - Wielkanoc
● 21 kwietnia (poniedziałek) - Poniedziałek Wielkanocny
● 1 maja (czwartek) - Święto Pracy
● 3 maja (sobota) - Święto Konstytucji 3 MajaReklama
● 8 czerwca (niedziela) - Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
● 19 czerwca (czwartek) - Boże Ciało
● 15 sierpnia (piątek) - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
● 1 listopada (sobota) - Wszystkich Świętych
● 11 listopada (wtorek) - Narodowe Święto Niepodległości
● 25 grudnia (czwartek) - Boże Narodzenie (pierwszy dzień)
● 26 grudnia (piątek) - Boże Narodzenie (drugi dzień)


Analiza długich weekendów w 2025 roku


Poniżej znajdziesz nasze propozycje, jak optymalnie wykorzystać swój urlop w nadchodzącym roku.
Styczeń
Nowy Rok (1 stycznia, środa) oraz Święto Trzech Króli (6 stycznia, poniedziałek) stwarzają możliwość przedłużonego odpoczynku. Biorąc 2 i 3 stycznia (czwartek i piątek) jako dni urlopowe, zyskujemy 6 dni wolnych z rzędu (od 1 do 6 stycznia).
Kwiecień
Wielkanoc przypada na 20 kwietnia (niedziela), a Poniedziałek Wielkanocny na 21 kwietnia (poniedziałek). Choć jest to standardowy długi weekend, dodatkowe dni urlopu przed lub po świętach mogą wydłużyć czas odpoczynku.
Maj


W tym miesiącu świętujemy Święto Pracy (1 maja, czwartek) oraz Święto Konstytucji 3 Maja (3 maja, sobota). Biorąc urlop 2 maja (piątek), zyskujemy 4 dni wolne (od 1 do 4 maja). Dodatkowo, jeżeli pracodawca udzieli dnia wolnego za święto przypadające w sobotę (3 maja), możliwy jest kolejny dzień wolny w innym terminie.
Czerwiec
Boże Ciało (19 czerwca, czwartek) daje możliwość wzięcia urlopu na 20 czerwca (piątek), dzięki czemu zyskujemy 4 dni wolne (od 19 do 22 czerwca).
Sierpień
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny wypada w przyszłym roku w piątek (15 sierpnia). Bez dodatkowych dni wolnych zyskujemy trzydniowy weekend bez konieczności brania dodatkowego urlopu.
Listopad
1 listopada, czyli Wszystkich Świętych, wypada w sobotę. Dlatego pracodawca powinien udzielić dnia wolnego w innym terminie za to święto.
Z kolei Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada w 2025 roku będziemy obchodzić we wtorek. Biorąc urlop 10 listopada (poniedziałek), zyskujemy 4 dni wolne (od 8 do 11 listopada).
Grudzień


Święta w 2025 roku wypadają wyjątkowo korzystnie. Boże Narodzenie 2025 będziemy obchodzić 25 grudnia w czwartek i 26 grudnia w piątek. Otrzymujemy zatem czterodniowy weekend bez konieczności brania dodatkowego urlopu. jeżeli plany rządowe na temat ustanowienia Wigilii dniem wolnym od pracy wejdą w życie, biorąc jedynie dwa dni urlopu na poniedziałek i wtorek (22 i 23 grudnia), otrzymamy 9 dni wolnych od pracy.
Rok 2025 oferuje wiele możliwości, jeżeli chodzi o długie weekendy i przedłużony wypoczynek. Warto już teraz przemyśleć plan urlopowy na nadchodzący rok, aby maksymalnie wykorzystać dostępne dni wolne i cieszyć się zasłużonym odpoczynkiem.
KO
Idź do oryginalnego materiału