Nastąpiła zmiana terminu składania wniosków dotyczących inwestycji zapobiegających rozprzestrzenianiu się ASF. Dowiedz się, do kiedy wnioski hodowców muszą być złożenie?
Wnioski hodowców dotyczące pomocy w ramach wsparcia zapobiegającego rozprzestrzenianiu się ASF będą przyjmowane w tym roku dłużej. Ostateczny jednak termin upływa wkrótce.
Aktualna sytuacja epidemiologiczna dotycząca ASF
W Polsce ciągle odnotowuje się nowe ogniska występowania amerykańskiego pomoru świń. Zakażeniu ulegają zarówno świnie hodowlane, jak i zwierzęta dzikie. W 33. tygodniu roku GIW informuje już o 36. ognisku zakażenia świń hodowlanych. Pierwsze ognisko ASF w tym roku odnotowano na początku czerwca w województwie lubelskim. Sytuacja epidemiologiczna pogarsza się z każdym tygodniem.
Na naszym portalu dostępna jest lista rejonów, w których wystąpił dotychczas amerykański pomór świń. Dane są regularnie aktualizowane.
Pomoc dla hodowców świń, czyli Interwencja I.10.3
W ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 przyjmowane są wnioski hodowców świń o wsparcie na inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się ASF. Jest to działanie w ramach interwencji I.10.3 Inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się ASF.
Z proponowanej pomocy mogą skorzystać rolnicy (osoby fizyczne, prawne lub jednostki nieposiadające osobowości prawnej) spełniający poniższe warunki:
- posiadanie nieruchomości — minimum od dnia złożenia wniosku,
- zarejestrowanie i prowadzenie chowu lub hodowli świń,
- ukończenie 18 r.ż. — minimum w dniu złożenia wniosku (dot. osób fizycznych),
- posiadanie numeru identyfikacyjnego w ewidencji producentów.
Uzyskane środki można przeznaczyć na inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń. Do tych inwestycji zalicza się na przykład:
- ogrodzenie gospodarstwa,
- utworzenie zadaszonej niecki dezynfekcyjnej,
- wyposażenie gospodarstwa w urządzenia do dezynfekcji,
- wyodrębnienie miejsca, umożliwiającego dezynfekcję osobom zajmującym się zwierzętami,
- budowę lub przebudowę magazynu do przechowywania słomy,
- utrzymanie świń bez dostępu do innych zwierząt.
Wnioski hodowców świń — do kiedy składać?
Wsparcie przyznaje się w formie refundacji części kosztów kwalifikowanych (80%) lub zryczałtowanych stawek w przypadku inwestycji związanych z budową ogrodzenia. Koszty ogólne mogą stanowić do 10% inwestycji. Natomiast limit dofinansowania wynosi 100 tys. zł.
Prezes ARiMR przedłużył okres składania wniosków hodowców o trzy tygodnie, tj. do 25.08.2024 włącznie. Pozostał więc zaledwie tydzień.
Źródła: www.gov.pl