Hodowcy trzody chlewnej mogą ubiegać się o zwrot do 100% wydatków poniesionych w tym roku na działania bioasekuracyjne. Dowiedz się, do kiedy można składać wnioski o wsparcie na bioasekurację.
Można już składać wnioski o wsparcie na bioasekurację. Jednocześnie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, iż wsparcie realizowane jest w formule pomocy de minimis w rolnictwie.
Za jakie działania hodowcy świń mogą otrzymać zwrot?
Lista wydatków, za które hodowca otrzymać może zwrot poniesionych kosztów, obejmuje:
- zakup mat dezynfekcyjnych;
- zakup sprzętu do wykonania zabiegów dezynfekcyjnych, dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych oraz produktów biobójczych, środków dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych;
- zakup odzieży ochronnej i obuwia ochronnego;
- zabezpieczenie budynków, w których są utrzymywane świnie, przed dostępem zwierząt domowych;
- przebudowę lub remont pomieszczeń w celu utrzymywania świń w gospodarstwie w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach mających oddzielne wejścia oraz niemających bezpośredniego przejścia do innych pomieszczeń, w których są utrzymywane inne zwierzęta kopytne (w przypadku gospodarstwa, w którym utrzymuje się średniorocznie nie więcej niż 50 sztuk świń).
Rolnicy ryczałtowi otrzymają refundację wydatków według ceny brutto. Natomiast pozostali producenci rolni — według ceny netto. Co ważne, zwrot można dostać za nakłady poniesione w terminie od 1.01.2024 r. do 26.07.2024 r.
Jak składać wnioski o wsparcie na bioasekurację?
Nabór wniosków prowadzą biura powiatowe ARiMR. Wnioski można składać bezpośrednio w siedzibach powiatowych Agencji. Można również wysłać poprzez platformę ePUAP lub usługę mObywatel na stronie gov.pl. Dopuszczalna jest także tradycyjna forma, czyli skorzystanie z usług poczty. Wtedy jednak dokumenty najlepiej nadać rejestrowaną przesyłką pocztową.
Wnioski o wsparcie na bioasekurację, niezależnie w jaki sposób, składać można do 26 lipca. Pamiętajmy — decyduje data nadania lub złożenia w kancelarii biura.
Agencja prosi przy tym, by w wypadku wysyłania aplikacji przez platformę ePUAP lub mObywatel rolnicy starannie wskazali biuro powiatowe, do którego ma trafić. W nazwie jednostki musi znaleźć się określenie „biuro powiatowe” oraz nazwa powiatu.
Co trzeba dołączyć do wniosku?
Wraz z wnioskiem rolnik musi wysłać:
- faktury lub ich kopie, rachunki wystawione zgodnie z odrębnymi przepisami lub ich kopie albo kopie umów zlecenia ewentualnie umów o dzieło, dotyczące poniesionych wydatków wraz z dowodami zapłaty potwierdzającymi poniesienie tych wydatków do dnia zakończenia terminu składania wniosków;
- oświadczenia albo zaświadczenia dotyczące pomocy de minimis lub pomocy de minimis w rolnictwie albo rybołówstwie oraz informacje niezbędne do udzielenia tej pomocy, o których mowa w przepisach o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej.
Wypłata pomocy
Rolnicy otrzymają zwrot poniesionych kosztów na rachunek, który wskazali:
- w krajowym systemie ewidencji producentów,
- ewidencji gospodarstw rolnych,
- ewidencji wniosków o przyznanie płatności, w tzw. EP.
Oczywiście muszą sprawdzić, czy numer konta jest aktualny.
Wszelkie pozostałe informacje na temat wniosków o wsparcie na bioasekurację, formularze wniosków oraz instrukcje ich wypełniania znaleźć można na stronie Agencji.
Źródło: ARiMR