Dodatkowe pieniądze za grunty wyłączone z produkcji

3 miesięcy temu

Jak informuje ministerstwo rolnictwa, można już składać wnioski o przyznanie pieniędzy w ramach dwóch nowych płatności — dla małych gospodarstw oraz do ekoschematu Grunty wyłączone z produkcji. Ostateczny termin to 31 sierpnia.

Umożliwia to zmiana ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027, która weszła w życie 18 czerwca. Nowe przepisy wdrażają na lata 2024–2027 nowy ekoschemat, który jest niczym innym, jak dobrowolnym ugorowaniem.

Zamiast obowiązku będzie dowolność

Nowy ekoschemat został przyjęty 5 kwietnia br. przez Komitet Monitorujący Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Natomiast ustawa zmieniająca ustawę o Planie Strategicznym, w której m.in. wprowadza się Grunty wyłączone z produkcji, została uchwalona przez Sejm 23 maja 2024 r.

Wszystko to jest efektem ogólnoeuropejskich protestów rolników, którzy domagali się m.in. likwidacji obowiązku ugorowania 4% gruntów ornych w ramach normy GAEC 8. Teraz zamiast obowiązku dostajemy dobrowolność — nową płatność dla rolników, którzy sami zdecydują się pozostawić swoje grunty odłogiem.

Ekoschemat Grunty wyłączone z produkcji — jakie warunki?

Płatność przyznaje się za wyłączenie gruntów ornych z produkcji. Jednak przysługują one tylko do powierzchni nie większej niż 4% powierzchni ziemi ornej w gospodarstwie. Przy czym, jak podaje ARMiR, w przypadku zadeklarowania we wniosku większej powierzchni ugorów lub gdy całość gospodarstwa stanowią ugory, płatność w ramach ekoschematu zostanie i tak ograniczona do powierzchni stanowiącej 4% gruntów ornych.

Wyłączenie z produkcji oznacza zaś, iż na tych gruntach będzie obowiązywał zakaz prowadzenia produkcji rolnej. W tym również zakaz wypasu i koszenia oraz zakaz stosowania środków ochrony roślin.

Jednocześnie ministerstwo informuje, iż płatność za Grunty wyłączone z produkcji nie przysługuje do niektórych gruntów. Mianowicie chodzi o grunty ugorowane w ramach realizacji zobowiązań w zakresie:

  • Pakietu 1. Rolnictwo zrównoważone PROW 2014–2020;
  • płatności ekologicznych PROW 2014–2020 i PS 2023–2027.

Bowiem rolnik może uzyskać płatności do gruntów wyłączonych z produkcji w ramach tych zobowiązań.

Jaka będzie stawka nowej płatności?

Dzisiejszy komunikat ministerstwa rolnictwa nie podaje konkretnych sum, wcześniej jednak informowano, iż szacowana stawka płatności wynosi 563 zł/ha, czyli ok. 126,52 EUR/ha.

Jak składać wnioski o płatności na grunty wyłączone z produkcji?

Resort informuje, iż zaktualizowano już aplikację eWniosekPlus. Za jej pomocą można już wnioskować o płatności na grunty wyłączone z produkcji lub dokonać zmian w złożonym już wniosku. Można to zrobić w terminie do 31 sierpnia 2024 r.

Jakie jeszcze zmiany od 19 czerwca?

Resort rolnictwa poinformował o jeszcze jednej nowej płatności — dla małych gospodarstw. Będą ją mogli uzyskać rolnicy, którzy mają gospodarstwo nie większe niż 5 hektarów użytków rolnych. Płatność dla małych gospodarstw zastępuje wszystkie rodzaje płatności bezpośrednich, w tym również ekoschematy. Tym razem podano stawkę — wyniesie ona 225 euro/hektar, czyli maksymalnie 1125 euro. Również o tę płatność można już wnioskować dzięki aplikacji eWniosekPlus, również do 31 sierpnia br.

Źródło: MR, ARMiR,

Zobacz również: „Grunty wyłączone z produkcji” to nowy ekoschemat

Idź do oryginalnego materiału