Przedsiębiorcy zatrudniający młodocianych pracowników doprowadzili do zmian przepisów ws. dofinansowania kosztów kształcenia zawodowego młodocianych pracowników – poinformował dr Marek Woch, ekspert Centrum Legislacji Federacji Przedsiebiorcy.pl.
Robert Składowski, prezes Federacji wystąpił 16 października br. z apelem do premiera Donalda Tuska, aby zażegnał konflikt merytoryczny istniejący między Ministerstwem Edukacji Narodowej a Ministerstwem Rozwoju i Technologii ws. problemu dotyczącego dofinansowania kosztów kształcenia zawodowego młodocianych pracowników.
Często zdarza się, iż młodociani pracownicy nie zdają egzaminu z przyczyn niezależnych od przedsiębiorców
Robert Składowski wskazał, iż obecny system dofinansowania, uzależniający wypłatę środków dopiero od zdania przez młodocianego pracownika egzaminu zawodowego, jest niewspółmierny do wysiłków podejmowanych przez przedsiębiorców. Przedsiębiorcy inwestują znaczne nakłady w szkolenia, opiekę nad młodymi pracownikami oraz zapewniają im możliwość zdobycia praktycznych umiejętności.
Niestety, często zdarza się, iż mimo starań, młodociani pracownicy nie zdają egzaminu z przyczyn niezależnych od przedsiębiorców. W takiej sytuacji przedsiębiorcy nie otrzymują zwrotu poniesionych kosztów, co jest niezwykle krzywdzące, demotywujące i zniechęca do dalszego angażowania się pracodawców w kształcenie zawodowe młodych osób.
Rząd przyjął w projekcie nowelizacji ustawy rozwiązanie kompromisowe wobec projektów MEN i MRiT
W związku z powyższym Składowski, w piśmie do premiera, zwrócił się z prośbą o podjęcie zdecydowanych działań zmierzających do zmiany obecnych przepisów. MEN w odpowiedzi wskazało, iż rząd dokonał rozstrzygnięcia w kwestii rozwiązań będących przedmiotem wystąpienia Federacji, przyjmując w projekcie nowelizacji ustawy o systemie oświaty rozwiązanie kompromisowe w stosunku do projektów MEN i MRiT.
„Zgodnie z przyjętym przez Radę Ministrów rozwiązaniem, w projekcie ustawy procedowanej przez MEN zaproponowano określenie w art. 122 prawa oświatowego procentowego podziału kwoty dofinansowania ze względu na ukończenie nauki zawodu u pracodawcy i przystąpienie do egzaminu zawodowego lub czeladniczego oraz ze względu na zdanie egzaminu w taki sposób, aby wypłata pracodawcy kwoty dofinansowania kosztów kształcenia obejmowała wypłatę 75% kwoty dofinansowania za 36 miesięcy nauki zawodu u pracodawcy oraz przystąpienie do egzaminu zawodowego lub czeladniczego przez młodocianego pracownika, a także 25% kwoty dofinansowania za efekt tego kształcenia w postaci zdanego egzaminu”.