Dokarmiaj rośliny w okresie ich intensywnego wzrostu. Stosuj nawożenie dolistne jesienią

6 godzin temu

Rośliny dokarmiamy w okresie intensywnego ich wzrostu, na glebach kwaśnych, przy niedoborach składników pokarmowych.

Rośliny pobierają składniki pokarmowe w zdecydowanej większości przez system korzeniowy. Jednak niekiedy panujące warunki nie sprzyjają ich pobieraniu tą drogą, bądź też pobieranie przez korzenie jest utrudnione. Taka sytuacja ma miejsce w warunkach nadmiernej suszy, względnie ostatnio panującej w wielu rejonach naszego kraju nadmiernej wilgotności gleb.

Kolejnym czynnikiem ograniczającym pobieranie składników z gleby jest jej niska temperatura, wpływająca na zakłócenie prawidłowego funkcjonowania systemu korzeniowego. W takiej sytuacji wskazane jest dostarczanie składników pokarmowych roślinom drogą pozakorzeniową.

Dokarmianie dolistne jest również wskazane w przypadku uprawy roślin na glebach kwaśnych, na których ma miejsce ograniczone pobieranie makroelementów. Wynika to z faktu, iż najlepszą dostępność większości makroskładników stwierdza się przy pH w przedziale od 6 do 7. Z kolei w przypadku mikroelementów zalecane jest ich stosowanie dolistnie przy odczynie gleby optymalnym dla większości roślin uprawnych. W takich warunkach mikroelementy, za wyjątkiem molibdenu, nie są dostępne dla roślin.

Dokarmianie dolistne jest ważne w przypadku stwierdzenia niedoboru składnika pokarmowego oraz w okresie intensywnego wzrostu roślin, kiedy to tempo ich pobierania przez system korzeniowy jest zbyt wolne. istotną rolę odgrywa także profilaktyczne stosowanie dolistne składników pokarmowych, zarówno makro-, jak i mikroelementów. Wpływa ono nie tylko na ograniczenie ryzyka wystąpienia ich niedoborów, ale również zwiększa odporność roślin na niekorzystne warunki zewnętrzne.

Wykorzystanie składników nawozowych zastosowanych dolistnie jest wyższe niż przy nawożeniu doglebowym. Jednak zależy to od sposobu wykonania zabiegu dokarmiania. Dokarmianie dolistne powinno być przeprowadzane przy wilgotności powietrza w przedziale od 60 do 80% i temperaturze wynoszącej około 15 ºC. W skrajnych przypadkach w warunkach bardzo suchych dopuszczalne jest jego wykonanie przy wilgotności powietrza powyżej 40%.

Ważna jest również temperatura cieczy użytkowej, która nie powinna być niższa niż 12°C oraz jej stężenie. Po opadach deszczu, które częściowo zmywają woskową warstwę ochronną, aby nie poparzyć roślin, wskazane jest zmniejszenie stężenia cieczy roboczej.

Idź do oryginalnego materiału