Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w czwartek 28 listopada zawiesił przyjmowanie nowych wniosków w programie "Czyste Powietrze". Przerwa ma potrwać do wiosny przyszłego roku.
"Czyste Powietrze". Co dalej z wnioskami, które zostały złożone?
"Czyste Powietrze" zostało zawieszone nagle. Jednak jak zapewnia NFOŚiGW zawieszenie jest "chwilowe", ponieważ cały program wymaga reformy. Nowa odsłona "Czystego Powietrza" ma się pojawić na wiosnę 2025 r., wtedy też zostanie wznowione przyjmowanie nowych wniosków.Reklama
Pojawiło się jednak pytanie, co z osobami, które dokonały kosztownych inwestycji związanych z programem - m.in. wymienili ogrzewanie, okna czy zamontowali fotowoltaikę. Bowiem zgodnie z założeniami programu, osoby, które dokonały inwestycji mają czas na złożenie wniosku o zwrot środków do pół roku od zakończenia prac.
Pojawiły się obawy, iż takie osoby pozostały "na lodzie" i będą musiały oczekiwać na zwrot środków znacznie dłużej niż zakładali. Choć NFOŚiGW uspokaja, iż środki zostaną zwrócone, to jednak obawy okazują się częściowo uzasadnione.
"Czyste Powietrze". NFOŚiGW odpowiada w sprawie zwrotu środków za zakończone inwestycje
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w odpowiedzi na pytania serwisu money.pl zapewnił, iż ruszy z nową odsłoną "Czystego Powietrza" 31 marca 2025 r. "W pierwszym czasie trwania naboru, po jego wznowieniu okres kwalifikowalności kosztów będzie obowiązywał od 28.05.2024 r." - przekazał fundusz.
Zdaniem NFOŚiGW takie działanie ma umożliwić składanie wniosków osobom, które nie złożyły wniosków przed 28.11.2024 r., a zrealizowały inwestycję.
Co dalej z programem "Czyste Powietrze"? Wznowienie przyjmowania wniosków na wiosnę
Ministra klimatu i środowiska poinformowała w ostatnich dniach, iż w nowej wersji programu dotacje mają trafiać bezpośrednio do wnioskodawcy, a nie wykonawcy inwestycji.
"Robimy 'remont' tego programu. 'Czyste Powietrze' wymaga nowej odsłony, która będzie zapewniała większe bezpieczeństwo obywatelom. Odziedziczyliśmy ten program w skrajnie nieodpowiedzialnym stanie - jest nieszczelny, co rodzi duże ryzyko wyłudzeń" - mówiła Paulina Hennig-Kloska w radiowej "Jedynce".
Szefowa resortu zapowiedziała, iż wszystkie złożone dotąd wnioski zostaną rozpatrzone, a ci, którzy dopiero mają zamiar złożyć wniosek, będą mogli to zrobić "po wznowieniu przyjmowania wniosków w oparciu o nową odsłonę programu". Wnioski cały czas mogą składać osoby poszkodowane z terenów powodziowych.