Dopłaty dla hodowców — stawką iloczyn 5 tys. zł

6 miesięcy temu

Jak informuje ARiMR, hodowcy bydła mięsnego mogą ubiegać się o dopłaty do zakupu czystorasowych buhajów. Należy pamiętać, iż dopłaty dla hodowców mają charakter pomocy de minimis w rolnictwie. Sprawdzamy, do kiedy trwa nabór wniosków.

Agencja poinformowała o tej formie pomocy dla hodowców bydła 25 marca. Oto szczegóły.

Kto może uzyskać wsparcie?

Oferowane dofinansowanie skierowane jest do producentów rolnych, którzy posiadają status mikro-, małego lub średniego przedsiębiorstwa. Ponadto posiadają numer identyfikacyjny zgodnie z przepisami dotyczącymi krajowego systemu ewidencji producentów, gospodarstw rolnych oraz wniosków o przyznanie płatności.

O pieniądze będzie się mógł ubiegać hodowca, który w 2024 r. kupił przynajmniej jednego buhaja czystej rasy mięsnej. Jednakże zwierze powinno mieć co najmniej 13 miesięcy i winno być zaopatrzone w świadectwo zootechniczne.

W jakiej wysokości będą dopłaty dla hodowców bydła?

Wysokość pomocy będzie iloczynem kwoty 5 tysięcy złotych i liczby zakupionych buhajów. Jednak nie może przekroczyć średniej liczby krów w gospodarstwie (w roku przed zakupem buhaja) dzielonej przez 30.

Średnia liczba krów to po prostu suma ich liczby w ostatnim dniu każdego z miesięcy, podzielona przez 12, zgodna z danymi w komputerowej bazie danych prowadzonej na podstawie przepisów ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Co więcej, w wyliczeniu uwzględnić można tylko krowy mające co najmniej 24 miesiące.

ARiMR zwraca uwagę, iż zakup danego buhaja może zostać objęty pomocą tylko raz. Rolnicy muszą również pamiętać, iż całkowita wysokość pomocy de minimis przyznanej jednemu przedsiębiorstwu rolnemu nie może przekroczyć 20 000 EUR w okresie trzech lat podatkowych.

Dostępna pula środków na dopłaty dla hodowców wynosi 5 milionów złotych.

Termin składania wniosków na dopłaty do buhajów

Rolnicy zainteresowani wsparciem mają sporo czasu w złożenie wniosków. Konkretnie to nabór trwa do 30 listopada 2024 r. Dokumenty można składać:

  • osobiście w biurach ARiMR,
  • za pomocą rejestrowanej przesyłki pocztowej,
  • drogą elektroniczną poprzez platformę ePUAP,
  • wykorzystując usługę mObywatel na stronie gov.pl.

Do wniosku dołączyć trzeba będzie dokument potwierdzający zakup buhaja, kopię świadectwa zootechnicznego oraz wszystkie zaświadczenia o przyznanej już pomocy de minimis w trzech ostatnich latach. Więcej informacji na ten temat oraz formularze wniosków znajdują się na stronie ARiMR.

Źródło: ARiMR

Idź do oryginalnego materiału