Zmiany w dopłatach do nawozów 2023 — nowe terminy
Do 25 lipca ARiMR odnotowała prawie 317 tys. złożonych wniosków o dopłaty do nawozów[/b], najwięcej od rolników z województwa mazowieckiego, lubelskiego, wielkopolskiego.
W trwającym naborze zapowiedziano zmiany. Mają polegać na przesunięciu dat, czyli w praktyce wydłużeniu naboru i terminu zakupu nawozów. Dofinansowanie zakupu nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez obejmie okres do 15 maja 2023 zamiast 31 marca br. Nabór wniosków zostanie wydłużony do 31 lipca br. (obecnie 14 lipca).
Takie zmiany przewiduje projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie realizacji przez ARiMR zadań związanych z ustanowieniem środka wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych dla sektorów zbóż i nasion oleistych, który 30 czerwca pojawił się w wykazie prac legislacyjnych.
Jak przekazał Robert Telus podczas konferencji prasowej 4 lipca, Rada Ministrów przyjęła zmiany. ARiMR przypomina, iż zmiany ogłoszone przez ministra rolnictwa wymagają jeszcze zgody Komisji Europejskiej.
Ministerstwo rolnictwa zachęca tymczasem, by ci, którzy kupili wnioski wcześniej (do 31 marca 2023), złożyli wniosek już teraz.
Skąd pobrać wniosek o dopłaty do nawozów?
Formularze są dostępne na stornie ARiMR, w tym nowy Wniosek o pomoc na dofinansowanie zakupu nawozów mineralnych. Znajdziemy tu także klauzulę informacyjną do Wniosku o pomoc oraz instrukcję wypełniania wniosku.
Dopłaty do nawozów. KE zaakceptowała program pomocy dla polskich rolników
- Myślę, iż w poniedziałek lub wtorek agencja rozpocznie przyjmowanie wniosków — zapowiada 7 czerwca minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus. Mowa o datach 12 lub 13 czerwca. Tak też się stało, w poniedziałek 12 czerwca wczesnym popołudniem ARiMR ogłosiła, iż można już składać wnioski.
Komisarz Janusz Wojciechowski przekazał 23 maja: Kolejna duża pomoc publiczna dla rolników została zatwierdzona, w kwocie ok. 1 mld euro. Celem jest wsparcie rolników, którzy w tej chwili borykają się z niedoborami płynności w związku ze wzrostem kosztów nawozów oraz brakiem stabilności na rynku rolnym.
Na stronie Komisji Europejskiej w komunikacie z 23 maja czytamy: Komisja Europejska zatwierdziła polski program pomocy o wartości ok. 1 mld euro (4,7 mld zł) w celu wsparcia płynności finansowej producentów rolnych w związku z wojną Rosji przeciwko Ukrainie.
Pomoc ma być przekazana rolnikom najpóźniej do 31 grudnia 2023 r., zastrzegła KE. – W przyszłym tygodniu będę chciał ogłosić uruchomienie pomocy przy nawozach – mówił w piątek 26 maja minister Robert Telus. Ogłoszenia jednak jeszcze nie było.
Poprzednio nabór odbywał się od 25 kwietnia do końca maja 2022 roku, w 2023 roku wnioski o dopłaty do nawozów rolnicy mogą składać do 14 lipca 2023 r., zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Co ważne, program wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej i może zostać uruchomiony dopiero po jej zgodzie.
W ostatnim czasie (maj 2023) rząd przyjął szereg zmian w pomocy do sprzedanych zbóż. Dopłaty przysługują do pierwszych 300 hektarów, niezależnie od wielkości gospodarstwa. Takie samo rozwiązanie odnosi się do dopłat do zakupu nawozów, informuje resort rolnictwa.
Dopłaty do nawozów 2023. Faktury z taką datą kwalifikują do pomocy
Nawozy należą do jednego z kosztowniejszych środków produkcji, przy czym są niezbędne dla utrzymania wysokich plonów. Ich zawrotne ceny znacznie podniosły koszty, które ponieśli rolnicy, wytwarzając żywność. Jak wielokrotnie tłumaczyli producenci nawozów i rząd, za podwyżki odpowiada drogi gaz i agresja Rosji na Ukrainę.