Rada Ministrów przyjęła wczoraj rozporządzenie w sprawie wysokości dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w 2024 r. Zobaczmy, jakie dopłaty są przewidziane do ubezpieczeń rolnych 2024.
Przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi rozporządzenie przewiduje udzielanie dopłat ze środków budżetu państwa do składek z tytułu ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich oraz określa wysokość dopłaty do ubezpieczeń rolnych 2024.
Ubezpieczenie upraw rolnych z dopłatą
Rozporządzenie określa warunki udzielania dopłat ze środków budżetu państwa do składek z tytułu zawarcia umów ubezpieczenia od ryzyka wystąpienia szkód w uprawach rolnych.
Ściśle mówiąc, dopłatami objęte są następujące uprawy:
- zboża;
- kukurydza;
- rzepak i rzepik;
- chmiel;
- tytoń;
- warzywa gruntowe;
- drzewa i krzewy owocowe;
- truskawki;
- ziemniaki;
- buraki cukrowe;
- rośliny strączkowe.
Ubezpieczenie z dopłatą z budżetu państwa powinno zostać zawarte na okres od zasiewu lub wysadzenia roślin do zbiorów. Konkretnie, uprawy należy ubezpieczyć od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez:
- huragan;
- powódź;
- deszcz nawalny;
- grad;
- piorun;
- obsunięcie się ziemi;
- lawinę
- suszę;
- ujemne skutki przezimowania lub przymrozki wiosenne.
Reasumując, dopłata do składki ubezpieczenia przysługuje w przypadku zawarcia przez producenta rolnego umowy ubezpieczenia zawierającej pakiet rodzajów ryzyka i określenia przez zakład ubezpieczeń stawki taryfowej nieprzekraczających 9% sumy ubezpieczenia. Natomiast w przypadku upraw prowadzonych na użytkach rolnych klasy V i VI stawka taryfowa może być wyższa i wynosić 12% i 15% sumy ubezpieczenia tych upraw. Z kolei po przekroczeniu ww. stawek dopłata będzie proporcjonalnie pomniejszana.
Dopłata do ubezpieczenia zwierząt gospodarskich
Dopłaty ze środków budżetu państwa do składek z tytułu ubezpieczenia zwierząt gospodarskich obejmują następujące gatunki zwierząt:
- bydło;
- świnie;
- konie;
- owce;
- kozy;
- drób.
Aby otrzymać dopłatę do składki ubezpieczenia, zwierzęta należy ubezpieczyć od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez:
- huragan;
- powódź;
- deszcz nawalny;
- grad;
- piorun;
- obsunięcie się ziemi;
- lawinę;
- w wyniku uboju z konieczności.
Warto dodać, iż w przypadku ubezpieczenia zwierząt gospodarskich dopłaty przysługują producentom rolnym pod warunkiem określenia przez zakłady ubezpieczeń stawek taryfowych ubezpieczenia od łącznego ubezpieczenia zwierząt nie przekraczających 0,5% sumy ubezpieczenia.
Wysokość dopłaty do ubezpieczeń rolnych 2024
Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, dopłaty z budżetu państwa do składek ubezpieczenia przysługują producentom rolnym w wysokości do 65% składki.
Przeczytaj również, o co wnioskowały Izby Rolnicze: Jakie mają być dopłaty do ubezpieczenia upraw rolnych 2024?
Źródło: MRiRW