Dopłaty obszarowe do hektara do likwidacji?

3 tygodni temu

Bruksela szykuje dla rolników prawdziwą rewolucję w finansowaniu Wspólnej Polityki Rolnej. Dopłaty obszarowe mogą już nie być przyznawane do hektara. Takie zmiany wyłaniają się z prac Strategicznego Dialogu o Przyszłości Rolnictwa w UE. Raport końcowy ze wspomnianego dialogu otrzymała właśnie Ursula von del Leyen.

Strategiczny Dialog o Przyszłości Rolnictwa w UE opracował rewolucyjne zalecenia dotyczące europejskiej polityki rolnej. Eksperci z Brukseli pod przewodnictwem prof. Petera Strohschneidera opracowali raport składający się z 14 obszarów tematycznych. Przewodnicząca Komisji zapewniła, iż uwzględni powyższe zalecenia w swojej wizji polityki rolnej i żywnościowej, którą przedstawi w ciągu 100 dni drugiej kadencji.

Dopłaty obszarowe do hektara to już przeszłość?

Przewodnicząca Komisji Europejskiej doskonale zdaje sobie sprawę, iż rolnictwo to sektor niezwykle istotny dla gospodarki, dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa. Dlatego też rolnikom należy zapewnić sprawiedliwe i wystarczające dochody. Muszą oni otrzymać środki finansowe, na jakie zasługują.

W związku z tym, w raporcie końcowym eksperci z Brukseli zaproponowali radykalne zmiany w sposobie finansowania polityki rolnej UE. Według nich wsparcie dochodów rolników należy rozdysponować według kryteriów społeczno-ekonomicznych, które uwzględniają potrzeby gospodarstw. To oznacza jedno — dopłaty obszarowe nie będą już przyznawane do hektara. Ta zmiana może jednak nie spodobać się europejskim rolnikom, którzy do tego sposobu finansowania już mocno się przyzwyczaili.

Kiedy dopłaty do małych gospodarstw? W nowej WPR?

W raporcie końcowym dialogu strategicznego zwrócono również uwagę na poprawę pozycji negocjacyjnej rolników. Co ma związek z tym, iż producenci rolni często są najsłabszym ogniwem w łańcuchu żywnościowym. Eksperci z Brukseli chcą to zmienić, dlatego proponują, aby wsparcie finansowe trafiało do małych gospodarstw, gospodarstw mieszanych, a także do gospodarstw położonych na obszarach o ograniczeniach naturalnych. Pomoc finansową powinni także otrzymać młodzi rolnicy.

Dopłaty obszarowe do hektara a Zielony Ład

Ursula von del Leyen oraz eksperci, którzy opracowali nowe zalecenia dla WPR chcą zlikwidować dopłaty obszarowe do hektara. Nie zamierzają jednak odejść od założeń wynikających z Zielonego Ładu. Według nich w dalszym ciągu najważniejsze jest osiągnięcie celów klimatycznych i środowiskowych. Przewodnicząca KE uważa, iż wspieranie rolnictwa działającego na rzecz przyrody jest możliwe dzięki wprowadzeniu skutecznego systemu nagród i zachęt dla rolników.

Kolejnym celem Ursuli von del Leyen, który chce zrealizować w ramach reformy WPR, jest ograniczenie biurokracji. Szczególnie w odniesieniu do małych, rodzinnych gospodarstw. Pierwsze kroki w tej sprawie już podjęto, wprowadzając na początku 2024 r. środki uwalniające rolników od kontroli i kar.

Kolejne założenia jeżeli chodzi o reformę WPR rolnicy powinni poznać w ciągu pierwszych 100 dni drugiej kadencji Ursuli von del Leyen. To właśnie wtedy przewodnicząca KE zaprezentuje swoją wizję przyszłości rolnictwa w UE.

Źródło: ec.europa.eu; agrarheute.com; ngo.pl

Idź do oryginalnego materiału