Doroczne święto miłośników kolei – 11-13.10.2024 r. – Chojnice

19 godzin temu

Już po raz czwarty Fundacja ProKolej przygotowała spotkanie organizacji, aktywistów i pasjonatów kolejowych. Kongres Entuzjastów i Przyjaciół Kolei tym razem odbywa się w Chojnicach w województwie pomorskim. To prawdziwe trzydniowe święto wszystkich miłośników i miłośniczek transportu kolejowego – zarówno profesjonalistów, zawodowo zajmujących się koleją, jak i hobbystów.

Organizatorzy co roku postarali się przygotować szereg atrakcji dla uczestników wydarzenia, co jest nie lada wyzwaniem, gdyż są oni prawdziwymi znawcami kolejowych smaczków. Formuła Kongresu polega na tym, by każdego roku spotykać się w innym ciekawym miejscu. Tym razem są to Chojnice, rok temu były to Starachowice (woj. świętokrzyskie), dwa lata temu Rogowo (woj. łódzkie), a trzy lata temu – Piaseczno (Mazowsze). Z uwagi na lokalizację, organizatorem tegorocznej edycji kongresu, obok Fundacji ProKolej jest także Stowarzyszenie Miłośników Kolei (SMK) Chojnice, a patronat honorowy objęli Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego, Starostwo Powiatowe w Chojnicach oraz Burmistrz Miasta Chojnice.

W regionie działa sporo instytucji muzealnych poświęconych kolejom i organizacji, zrzeszających miłośników kolei, obok SMK Chojnice są to np. SMK Człuchów, Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych, Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie, Kolej Drezynowa w Bytowie, Muzeum Kolei Helskich, czy też Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej. Wszystkie one są obecne na Kongresie.

Dzięki temu, iż zaangażowane zostały lokalne instytucje, uczestnicy mogą być pewni, iż w przebogatym programie nie zabraknie niczego, co warto zobaczyć, nie tylko z perspektywy kolejowej, choć oczywiście ta tematyka będzie dominować. Dla zainteresowanych przygotowano chociażby spacer z przewodnikiem po Chojnicach. Kongres jest bowiem doskonałą okazją do promocji regionu. Potwierdza to zakres tematyczny spotkań i prezentacji, czyli m.in. historia kolei na Pomorzu, Kaszubach i w Borach Tucholskich, czy muzea, izby pamięci i skanseny kolejowe w Polsce Północnej. Obok tych ściśle regionalnych tematów pojawią się i takie, które choć z doświadczeń lokalnych wychodzą – są zagadnieniami ogólniejszej natury, czyli np. naprawa i utrzymanie zabytkowego taboru, rewitalizacja nieczynnych już linii kolejowych (na przykładzie nieczynnej stacji i infrastruktury węzła Pruszcz Bagienica), czy usamorządowienie infrastruktury kolejowej, w tym dworców.

Formuła wydarzenia nie polega oczywiście na samych prezentacjach teoretycznych, wszystko połączone jest ze zwiedzaniem, np. będzie można zobaczyć zmodernizowany dworzec samorządowy w Tucholi, salę symulatorów lokomotyw, zaplecze utrzymaniowe w Chojnicach, czy kolekcje należące do SMK Chojnice. Chojnickie Stowarzyszenie Miłośników Kolei stało się właścicielem wyprodukowanej w 1976 r. lokomotywy SU45-228. Było to możliwe dzięki składkom darczyńców, teraz trwa akcja składkowa na rewitalizację spalinowozu. Celem jest przywrócenie lokomotywy do eksploatacji, tak by powróciła na kolejowe szlaki.

Organizatorzy zadbali też o przygotowanie przejazdów specjalnymi pociągami, m.in. na trasach Chojnice – Tuchola, Tuchola – Pruszcz Bagienica, Puszcz Bagienica – Gostycyn, Gostycyn – Tuchola – Bydgoszcz. Najciekawiej zapowiada się drużynowy wyścig drezynowy o puchar Burmistrza Chojnic. Nie zabraknie i mniej formalnych spotkań integracyjnych. Zapowiada się interesujący weekend dla miłośników i miłośniczek kolei.

Autor: AF
Fot. Fundacja ProKolej

Idź do oryginalnego materiału