Dramat producentów kukurydzy na ziarno. Pogoda panująca nad Europą w ostatnich dniach lata i na początku jesieni 2024 r. doprowadziła do znacznych strat w plonach roślin zbieranych najpóźniej w sezonie. Wszyscy analitycy wskazują na znaczne spadki produkcji wobec szacunków sprzed miesiąca.
Plantatorzy kukurydzy nie zaliczą tego sezonu do udanego. Poniesione wysokie nakłady na uprawę nie wszystkim się zwrócą, a spora część rolników uprawiających kukurydzę na ziarno dużo starci. Wszystko przez pogodę…
Dramatyczna końcówka sezonu uprawowego w Europie
Każdy sezon uprawowy jest inny i każdy nietypowy oraz niepewny. Żadna mądrość życiowa, ale wnioski są druzgocące i pesymistyczne. Ściśle mówiąc, nie ma drugiej takiej branży uzależnionej od warunków pogodowych jak rolnictwo. Akurat tej gałęzi gospodarki na pewno nie grozi rutyna. Nigdy się nie jest pewnym i nie przewidzi, czy całorocznych nakładów finansowych i czasowych nie pochłonie kataklizm. Niestety obecny rok jest tego przykładem w całej Europie. A pogoda, szczególnie pod koniec sezonu doświadczyła rolników skrajnymi warunkami i pozbawiła dochodów.
Dramat producentów kukurydzy — jednym wysuszyło
Alertowa mapa Europy — warunki produkcji roślin we wrześniu 2024 r.
Wszyscy analitycy zajmujący się szacowaniem wielkości produkcji roślinnej w Europie wskazują na znaczny spadek plonów kukurydzy na naszym obszarze.
Wszystko za sprawą pogody, która nie szczędziła rolników. Mianowicie generalnie w rejonach centralnych i wschodnich Europy producenci roślin borykali się przez większą część sezonu 2024 z dramatyczną suszą rolniczą. Deficyt opadów i bardzo wysoka temperatura dotknęły kraje będące spichlerzem Europy. Czyli w znacznym stopniu Ukrainę, Rumunię, Bułgarię, Węgry, Słowację, Polskę, Włochy. Takie warunki w sierpniu i we wrześniu wpłynęły na akumulację biomasy i skróciły czas nalewania ziarna kukurydzy czy słonecznika. Poza tym negatywnie wpłynęły na rozrost korzeni buraka cukrowego.
Długotrwała susza panowała również na Ukrainie, w Rosji i na Białorusi, co również odbiło się na fatalnym napełnianiu ziarna kukurydzy.
Takie warunki w ww. krajach zmniejszyły także potencjał plonowania kukurydzy, słonecznika czy buraków cukrowych, czyli roślin późno schodzących z pola.
Dramatyczna sytuacja europejskich producentów kukurydzy na ziarno — innym zalało
Przez większość sezonu 2024 doświadczała rolników w Europie Centralnej susza, aby we wrześniu dzieła dokonała… woda. Co prawda skutki sztormu Boris jeszcze nie zostały oszacowane, ale nie trzeba specjalistów, aby orzec drastyczny spadek plonów kukurydzy na ziarno czy buraków cukrowych. Mianowicie w połowie września front deszczowy, który nadciągnął nad Europę Centralną, przyniósł historycznie wysokie opady deszczu.
Prognoza pogody na 37. tydzień roku 2024
fot. FB Jacek Skowroński
Klimatyczny Bilans Wodny — stan ma sierpień 2024 r.
fot. zrzut ekranu/IMGW
Mianowicie, jak alarmowali już 10 września rolnicy z Dolnego Śląska, ich stacje pogodowe prognozowały
Klimatyczny Bilans Wodny — sytuacja na koniec września 2024 r.
fot. zrzut ekranu/IMGW
4-dniowy opad (od 9 do 15 września) wielkości opadów półrocznych. Ściślej mówiąc, można się było w sumie spodziewać prawie 250 l wody na metr kwadratowy. Niestety prognozy się spełniły. Po suchych lipcu i sierpniu 2024 wrzesień „uzupełnił” deficyt wody i przynajmniej w południowo-zachodniej części Polski o suszy rolniczej mowy być nie może.
Drastyczny spadek plonów kukurydzy 2024
W efekcie powyższej sytuacji pogodowej, według Biuletynu MARS Wspólnego Centrum Badawczego — Monitoring upraw w Europie wskazuje się już na 7% spadek plonów kukurydzy rok do roku i prawie 3% spadek wobec szacunków sprzed miesiąca. Przy czym podkreślić należy, iż nie uwzględniono w tym szacunku jeszcze dramatycznych skutków Borisa.
Także wg wrześniowej analizy COCERAL wstępne zbiory kukurydzy w UE -27 + Wielka Brytania są przewidywane na poziomie 60,3 mln ton. A jeszcze w czerwcu br. szacowano je na 64,8 mln ton.
Zbieżne z powyższymi są wrześniowe (z 19.09) szacunki IGC (Internacional Grains Council) wg których światowa produkcja kukurydzy spadnie w porównaniu z sierpniowymi ich ocenami. A to m.in. za sprawą dramatycznie złej pogody w Europie.
Natomiast wg szacunków spadek plonu nasion słonecznika w Europie wyniesie r./r. prawie 8%, a 3% miesiąc do miesiąca.
Jeśli chodzi o plon buraków cukrowych — europejskie prognozy wciąż są na plusie 2% r./r., ale bez oceny strat rolniczych w wyniku powodzi w Polsce, Czechach, Słowacji, Austrii, na Węgrzech i we Włoszech.
Źródła: Centrum Nauki UE