Dramatyczna awaria usług Microsoft! Tysiące lotów odwołanych!

6 miesięcy temu

Przerwy w ruchu lotniczym, niedziałające systemy, gigantyczne problemy na lotniskach, mnóstwo odwołanych lotów, zamknięte banki i media. A to dopiero początek problemów, za którymi stoi awaria usług Microsoft, a będąc bardziej dokładnym – awaria aktualizacji amerykańskiej firmy CrowdStrike. Problem jest na tyle duży, iż niektóre samoloty m.in. z American Airlines nie mogły wylądować.

  • Globalna awaria usług Microsoft wpływa na działalność organizacji na całym świecie.
  • Problemy techniczne związane z aktualizacją systemu CrowdStrike.
  • Chaos w lotnictwie, bankowości i mediach spowodowany awarią.

Aktualizacja firmy CrowdStrike doprowadziła do awarii usług Microsoft

Awaria systemów operacyjnych Microsoftu sparaliżowała globalnie działające linie lotnicze, banki oraz media. Bezpośrednimi skutkami tego incydentu były uziemione samoloty, zamknięte banki oraz przerwy techniczne w telewizjach i redakcjach. Loty zostały wstrzymane m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii i Indiach. Ponadto, utrudnienia dotknęły również pasażerów podróżujących w powietrzu – samoloty nie mogły wylądować do momentu rozwiązania problemu.

Meanwhile at the ABC.

Is your #microsoft down too? @abcnews pic.twitter.com/9L6HThe6l1

— Andy Park (@andy_park) July 19, 2024

Czytaj również: FPS wygrywa przetarg na nowe wagony dla PKP Intercity. Newag przegrywa

Przykłady z różnych państw pokazują skalę problemu. Na lotnisku w Edynburgu komputery wyświetlały nieaktualne informacje o odlotach, co powodowało opóźnienia i zamieszanie wśród pasażerów. W Sydney loty zostały całkowicie uziemione, a podobne scenariusze miały miejsce w Berlinie i Bombaju. Ponadto pasażerowie Ryanaira zostali ostrzeżeni, aby pojawili się na lotnisku co najmniej trzy godziny wcześniej, aby zminimalizować skutki opóźnień. Samoloty American Airlines będące w powietrzu nie mogły wylądować, bo mogło się to skończyć katastrofą.

Gigantyczna awaria komputerów z systemem Windows. Na całym świecie odcięto wiele przedsiębiorstw, między innymi banki, linie lotnicze, firmy telekomunikacyjne, stacje telewizyjne i radiowe oraz supermarkety.

— Łukasz Bok (@LukaszBok) July 19, 2024

W odpowiedzi, Microsoft podjął natychmiastowe działania naprawcze. Firma bada problemy z usługami w chmurze w USA oraz awarie wpływające na jej aplikacje i usługi. Jednocześnie, inżynierowie CrowdStrike aktywnie pracują nad rozwiązaniem problemu. Dodatkowo globalna awaria dotknęła różne sektory, w tym media, bankowość oraz lotnictwo, co spowodowało nie tylko straty finansowe, ale również zagrożenie dla bezpieczeństwa danych i procesów operacyjnych.

JUST IN – Global cyber outage. Cybersecurity platform CrowdStrike is "down" worldwide, causing global IT problems, Microsoft crashes, 911 outages across several US states, and disruptions in international airlines, banks and media outlets. pic.twitter.com/8gW5RvTDNT

— Disclose.tv (@disclosetv) July 19, 2024

Sky News w Australii, ABC oraz inne lokalne media przerwały nadawanie. Ponadto główne banki, takie jak National Australia Bank i Bendigo Bank, zgłosiły problemy z dostępem do swoich usług online. W Polsce terminal kontenerowy Baltic Hub (dawniej DCT Gdańsk) również odnotował poważne utrudnienia w funkcjonowaniu.

Airlines in the US have experienced widespread disruptions. Major carriers have suspended flights due to connectivity problems

Flights already in the air are continuing, but no new flights are taking off. Details are not yet available.

Technical glitches have also been… pic.twitter.com/EDkAeUpQBv

— NEXTA (@nexta_tv) July 19, 2024

Rządy i instytucje reagują na awarię CrowdStrike

Rządy różnych państw gwałtownie zareagowały na kryzys. Australijski rząd, na przykład, zwołał nadzwyczajne posiedzenie, aby omówić sytuację i podjąć działania mające na celu minimalizację skutków awarii. Krajowy koordynator ds. cyberbezpieczeństwa Australii poinformował, iż nie ma dowodów sugerujących, iż jest to incydent związany z cyberatakami. Niemniej jednak, globalny zasięg problemu wymagał natychmiastowej reakcji i koordynacji działań na najwyższym szczeblu.

Równocześnie, przerwy w funkcjonowaniu instytucji publicznych oraz prywatnych na całym świecie podkreślają potrzebę szybkiego i skutecznego reagowania na awarie systemów IT. Firmy i organizacje muszą być przygotowane na takie scenariusze, aby minimalizować ryzyko oraz skutki podobnych incydentów w przyszłości.

Obecnie w Polsce systemy infrastruktury krytycznej działają płynnie. Globalna awaria systemów Microsoft jest monitorowana przez polskie służby odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo. Na bieżąco będziemy informować o sytuacji, a na tę chwilę nie ma powodów do niepokoju.

— Krzysztof Gawkowski (@KGawkowski) July 19, 2024

Czytaj również: Eurostat: Warszawa bogatsza od Berlina, Helsinek czy Wiednia

W międzyczasie, głos w sprawie globalnej awarii zabrał również polski rząd. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski poinformował na platformie X, iż „obecnie w Polsce systemy infrastruktury krytycznej działają płynnie”. Dodał, iż służby uważnie monitorują sytuację związaną z awarią Microsoftu i na bieżąco będą informować o jej rozwoju. „Globalna awaria systemów Microsoft jest monitorowana przez polskie służby odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo. Na tę chwilę nie ma powodów do niepokoju” — zapewnił Gawkowski. Niemniej jednak, awaria rozprzestrzenia się na kolejne kraje, dotykając lotniska, banki i inne instytucje w Wielkiej Brytanii, Izraelu, Australii, Niemczech i Holandii. Niemniej jednak na godzinę 11:00 zaczęły spływać informację o awarii dwóch polskich banków – PKO BP oraz Santander Bank Polska. Klienci obydwu banków przestali mieć dostępy do kont oraz mieli zablokowane środki.

CrowdStrike – co to za firma? Czym się zajmuje?

CrowdStrike, najważniejszy gracz w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, odegrał istotną rolę w ostatniej globalnej awarii systemów operacyjnych Microsoftu. Firma, założona w 2011 roku przez George’a Kurtza, Dmitri Alperovitcha i Gregga Marstona, specjalizuje się w ochronie urządzeń końcowych i sieci dzięki zaawansowanych technologii opartych na chmurze.

Głównym produktem CrowdStrike jest platforma Falcon, wprowadzona na rynek w 2013 roku. Falcon oferuje ochronę antywirusową nowej generacji, wykorzystującą uczenie maszynowe i analizę behawioralną. Dzięki temu monitoruje i analizuje dane w czasie rzeczywistym, co pozwala na szybką reakcję na wszelkie podejrzane działania oraz potencjalne ataki. Dodatkowo CrowdStrike obsługuje szeroki wachlarz klientów, w tym instytucje finansowe, linie lotnicze, media oraz organizacje rządowe. Rozwiązania firmy są cenione za skuteczność i szybkość działania, co sprawia, iż są wybierane przez najbardziej wymagających użytkowników na całym świecie.

Niestety problemy zaczęły się od błędów związanych z aktualizacją systemu zabezpieczającego firmy CrowdStrike. Dodatkowo aktualizacja platformy Falcon, która miała na celu poprawę funkcji zabezpieczeń, prawdopodobnie doprowadziła do konfliktów z systemami operacyjnymi Microsoftu, co wywołało globalne zakłócenia. Wszystko to sprawiło, iż problemy zaczęły narastać, a kryzys dopiero się pogłębia.

Atak hakerski na koleje białoruskie! Hakerzy nie chcą wojny

Znajdziesz nas w Google News
Idź do oryginalnego materiału