Druga stacja wodorowa ORLEN w Polsce otwarta! A koncern dopiero się rozkręca

3 tygodni temu

W Katowicach uruchomiono ogólnodostępną stację wodorową ORLEN. Jest to kolejny krok w realizacji strategii koncernu zmierzającej do popularyzacji wodoru jako paliwa przyszłości. Zaopatrzenie stacji odbywa się dzięki wodorowemu HUB-owi we Włocławku, który rozpoczął działalność w bieżącym roku. To druga stacja wodorowa ORLEN w Polsce. Oprócz stacji w Katowicach, koncern dysponuje jeszcze jednym takim obiektem w Poznaniu oraz dwoma w czeskiej Pradze i Litvinovie.

Stacja wodorowa ORLEN w Katowicach otwarta

Stacja wodorowa Orlen w Katowicach znajduje się przy ul. Murckowskiej 22, na wyjeździe z miasta w stronę autostrady A4, co czyni ją strategicznie usytuowaną zarówno dla lokalnych użytkowników, jak i kierowców tranzytowych. Obiekt działa całodobowo i jest dostępny dla wszystkich właścicieli pojazdów napędzanych wodorem, oferując wygodę i łatwy dostęp do technologii.

Stacja w Katowicach została wyposażona w dwa dystrybutory. Dystrybutor o ciśnieniu 350 bar, przeznaczony dla autobusów i samochodów ciężarowych oraz dystrybutor o ciśnieniu 700 bar, dedykowany pojazdom osobowym. Instalacje stacji zapewniają wydajność na poziomie 630 kg wodoru na dobę, co umożliwia zatankowanie około 20 autobusów oraz 5 samochodów osobowych dziennie. Jest to najważniejsze rozwiązanie dla rozwijającej się infrastruktury ekologicznego transportu publicznego.

Katowicka stacja jest częścią projektu Clean Cities – Hydrogen mobility in Poland, współfinansowanego z funduszy Unii Europejskiej w ramach programu CEF Blending Facility oraz krajowego programu NFOŚiGW „Wsparcie infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury do tankowania wodoru”. Celem tej inicjatywy jest promowanie ekologicznego transportu w największych miastach Polski.

W Katowicach otworzyliśmy drugą w Polsce, ogólnodostępną, całodobową stację wodorową ORLEN. Można na niej tankować samochody osobowe, ciężarowe i autobusy. Paliwo jest dostarczane z HUBu wodorowego w Trzebini. To nasz kolejny krok do zrównoważonego transportu. W 2025 roku ORLEN… pic.twitter.com/4lxCIzKOUx

— ORLEN (@GrupaORLEN) December 23, 2024

Pierwsza ogólnodostępna stacja wodorowa ORLEN została otwarta w czerwcu ubiegłego roku w Poznaniu. Oprócz obsługi pojazdów osobowych, codziennie zaopatruje flotę 25 autobusów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Natomiast rok wcześniej w Krakowie uruchomiono pilotażową stację wodorową na terenie zajezdni Wola Duchacka, która obsługuje autobusy miejskie.

W ramach II etapu projektu Clean Cities – Hydrogen mobility in Poland niedługo powstaną stacje w takich miastach jak Bielsko-Biała, Gorzów Wielkopolski, Wałbrzych, Kraków, Włocławek, Gdynia, Piła i Warszawa. Docelowo, w III etapie inwestycji, planowane jest wybudowanie kolejnych 16 stacji, na co ORLEN uzyskał rekordowe unijne dofinansowanie w wysokości 62 mln euro.

Grupa ORLEN

Ambitny plan ORLEN zakłada stworzenie sieci ponad 100 stacji tankowania wodoru do 2030 roku, które będą dostępne dla transportu indywidualnego, publicznego i towarowego. Infrastruktura ta obejmie Polskę, Czechy i Słowację, a paliwo będzie dostarczane z nowoczesnych, ekologicznych HUB-ów wodorowych zasilanych odnawialnymi źródłami energii.

Uruchomiono instalację Power to Gas. Grupa ORLEN zaczęła wytwarzać wodór z energii

Znajdziesz nas w Google News

Idź do oryginalnego materiału