Dzięki poolingowi opakowań zwrotnych Netto znacząco zredukowało emisję CO2

2 tygodni temu

W 2019 roku Netto wprowadziło do swojego łańcucha dostaw usługi poolingowe w zakresie opakowań zwrotnych jako element systemu gospodarki obiegu zamkniętego. Dzięki temu sieci udało się zredukować od tego czasu emisję CO2 do atmosfery już o ponad 13 tysięcy ton, co przekłada się na zrównoważenie emisji spalin ponad 2 tysięcy aut osobowych. To odpowiednik „pracy”, którą wykonują w tym zakresie 173 hektary lasu.

– Jest to efekt poszukiwania przez Netto nowych rozwiązań, które pozwolą naszej sieci działać w bardziej zrównoważony sposób. To niezwykle istotny element filozofii całej Grupy Salling, do której należy Netto – mówi Anna Paszt, Chief Marketing & Sustainability Officer w Netto Polska. – Przykładem jednego z bardziej efektywnych działań w tym zakresie jest właśnie pooling opakowań zwrotnych, który polega na wykorzystaniu skrzynek wielokrotnego użytku w procesie realizacji dostaw. Pierwotnie obejmowały one jedynie warzywa i owoce, ale w marcu 2022 roku sieć poszerzyła proces również o świeże mięso.

Zielone skrzynki w sklepach Netto

Zielone skrzynki, w których eksponowana jest duża część warzyw, owoców, a od 2022 roku również mięsa, to skrzynki EPS, których zastosowanie pozwala ograniczać straty żywności na etapie transportu aż o 97,5 proc., ale również umożliwia redukcję emisji CO2 do atmosfery o 40 proc. poprzez ograniczenie użycia opakowań jednorazowych.

Na czym polega pooling? To obieg opakowań opierający się na długotrwałym użytkowaniu specjalnie zaprojektowanych opakowań do określonych łańcuchów dostaw. Następnie są one poddawane regularnej konserwacji i regeneracji, dzięki czemu mogą służyć możliwie jak najdłużej, nie wywierając przy tym negatywnego wpływu na środowisko.

Jak proces ten przebiega w praktyce?

Dostawca wynajmuje skrzynki od Euro Pool System, które po spakowaniu są dostarczane do każdego z centrów dystrybucji Netto. Wypełnione skrzynki trafiają stamtąd do sklepów Netto na terenie całej Polski. Tam są następnie eksponowane na półkach, bez konieczności ponownego przepakowywania artykułów. Kolejny krok to transport zwrotny, czyli przekazanie skrzynek z powrotem do centrum serwisowego EPS, gdzie zostają one odpowiednio oczyszczone i zdezynfekowane. Po tym procesie skrzynki wracają do obiegu i są powtórnie wykorzystywane.

Jedną z głównych zalet skrzynek EPS jest nadający się w 100 proc. do recyklingu materiał, z którego zostają one wykonane.

Idź do oryginalnego materiału