Dzień nauczyciela. Koniec z prezentami na dzień nauczyciela? Nowe przepisy

4 dni temu
Zdjęcie: Polsat News


W Dzień Edukacji Narodowej tradycją stało się, iż uczniowie obdarowują swoich nauczycieli i wychowawców. w tej chwili jednak według wielu osób, może być to zakazane, ze względu na nowe standardy ochrony małoletnich.


Dzień nauczyciela. Nowe przepisy i koniec prezentów dla nauczycieli?


Wręczanie nauczycielom prezentów na koniec roku szkolnego albo Dnia Nauczyciela stało się elementem, który koniecznie należy brać pod uwagę planując wydatki na rok szkolny. Podczas gdy jeszcze kilkanaście lat temu standardowym prezentem była bombonierka czy kwiaty, w tej chwili produkty te stały się jedynie dodatkiem do prezentu głównego.


Niekiedy kosztowne prezenty wywołują nieporozumienia między rodzicami, pośród których nie wszyscy godzą się z taką praktyką.
Co ważne, wręczanie drogich podarków, takich jak pióra, sprzęt elektroniczny czy wyjazd do hotelu SPA mogą zostać uznane przez prokuraturę czy CBA jako łapówka. Kodeks karny stwierdza, iż korzyścią majątkową jest każde "zmniejszenie zobowiązań majątkowych" lub "przyrost majątku". Osoba, która pełni funkcję publiczną, przyjmując taką korzyść, może podlegać karze pozbawienia wolności.Reklama


Prezenty na Dzień Nauczyciela. Nowe przepisy na rok szkolny 2024/2025


Od września tego roku weszły w życie nowe standardy ochrony małoletnich. Powstały liczne dokumenty, których zadaniem jest regulowanie możliwie szeroko relacji, które mogą powstawać między dzieckiem i dorosłym.


W standardach znajduje się również zapis na temat przyjmowania prezentów od uczniów przez nauczycieli. Nie jest to jednak sztywna zasada, a jedynie polecenie, by każda placówka w swoim regulaminie zawarła informację na temat tego, jak odnosi się do tych praktyk. Oczywiście zapis musi być zgodny ze standardami.
W wielu szkołach obowiązuje zasada, według której nie wolno przyjmować prezentów czy pieniędzy od dzieci, ich rodziców czy opiekunów. Zabronione jest również wchodzenie w relacje, które mogłyby doprowadzić do oskarżenia o czerpanie korzyści majątkowych czy nierówne traktowanie uczniów.
W niektórych szkołach dodano jednak zapis, iż uwaga ta nie dotyczy okazjonalnych podarunków, prezentów składkowych, kwiatów.


Dawać prezenty, czy nie?


Rzeczniczka prasowa Ministra Sprawiedliwości odniosła się do tematu na konferencji i podkreśliła, iż standardy dotyczące prezentów wypracowane przez Zespół do spraw Ochrony Małoletnich są jedynie wskazówkami, które należy z rozsądkiem adaptować do warunków każdej placówki. Wielu rodziców i nauczycieli przez cały czas to nie uspokaja, ponieważ jak wiadomo, dla wszystkich co innego może oznaczać "rozsądek".
KO
Idź do oryginalnego materiału