Dzisiejsze ceny rzepaku najwyższe w tym roku

6 miesięcy temu

Unijne kontrakty na rzepak zanotowały w minionym tygodniu wzrosty. W Paryżu cena tony nasion w 12. tygodniu roku wzrosła do poziomów najwyższych w tym roku. Sprawdźmy, jakie są dzisiejsze ceny rzepaku, także w polskich skupach.

Dzisiejsze ceny rzepaku są odwzorowaniem ruchów na giełdach surowców. Ściślej mówiąc, kontrakty na rzepak na Matif-ie zanotowały wzrosty głównie z powodu zwyżkowania cen kanadyjskiej canoli oraz wysokich cen ropy naftowej. Poza tym są, z pewnością, efektem prognozowanych słabszych zbiorów tych nasion w Europie i Kanadzie — informuje e-WGT.

W Paryżu dzisiejsze ceny rzepaku w górę

Na giełdzie Matif kontrakt na rzepak (serii najbliższej, na maj) zamknął notowania w piątek ceną 448,25 eur/t. Oznacza to wzrost w skali tygodnia o 2,8 procent. Natomiast w skali miesiąca to już o 7,8 procent więcej, a rok do roku — o 4,1 procent.

Poniedziałkowa sesja zakończyła się ceną jeszcze wyższą. Mianowicie kontrakt na rzepak na maj kosztował 457 euro za tonę.

Rzepak drożeje, bo prognozy są słabe

W 2024 r. oczekuje się znacznego spadku areału upraw rzepaku w UE, Wielkiej Brytanii i na Ukrainie. Według Strategie Grains obszar upraw w Unii Europejskiej może spaść o 8% w porównaniu z 2023 r. Podczas gdy UkrAgroConsult prognozuje spadek areału upraw na Ukrainie o 9% w 2024 r. Prognozy sugerują również, iż trudne warunki pogodowe mogą obniżyć obszar upraw rzepaku w Wielkiej Brytanii o ponad ¼ w porównaniu z 2023 r.

Również oficjalne szacunki z Kanady wskazują, iż tamtejsi rolnicy planują zmniejszyć areał upraw rzepaku o 3%.

Jeśli chodzi o samą wielkość produkcji, to jak prognozuje w raporcie marcowym stowarzyszenie COCERAL, w UE i Wielkiej Brytanii będzie to w tym roku około 20,2 mln ton. Jest to wyraźnie mniej niż rok temu, kiedy wyprodukowano 21,3 mln ton oleistego ziarna.

Jakie są ceny rzepaku w Polsce?

Jak podają Ceny Rolnicze na podstawie cenników największych polskich olejarni, w poniedziałek 25 marca zakłady te płaciły za rzepak między 1630 a 1910 zł za tonę, średnio 1787,70 zł/t. W ADM Szmotuły było to 1840–1860 zł/t, w Komagrze w Tychach 1895 zł, w Bunge Polska w Kruszwicy — 1850 zł/t.

Dla porównania w Niemczech 22 marca średnia cena rzepaku wynosiła 402,80 euro za tonę.

Źródło: e-WGT, kaack-terminhandel, Ceny Rolnicze, UkrAgroConsult

Idź do oryginalnego materiału