EBC zgodnie z oczekiwaniami ponownie obniża swoją główną stopę procentową

4 tygodni temu

Europejski Bank Centralny (EBC) w czwartek ponownie obniżył główną stopę procentową. Podwyżka stóp procentowych o 0,25 punktu procentowego spełniła oczekiwania rynków finansowych i ekonomistów. Stopa depozytowa spadnie zatem do 2,5 procent. Nie jest to zaskakujące: w związku z utrzymującą się słabą gospodarką i oczekiwanym spadkiem inflacji ekonomiści spodziewali się dalszej obniżki stóp procentowych.

Giełda ledwie zareagowała na powszechnie oczekiwany ruch EBC. Dax przez cały czas utrzymuje się na poziomie nieznacznie wyższym, przekraczającym 23 000 punktów. Na rynku walutowym jednak euro zareagowało błyskawicznie. Kurs wzrósł o 0,5 proc. do 1,0834 USD, po tym jak wcześniej był nieznacznie wyższy. „Polityka pieniężna staje się zauważalnie mniej restrykcyjna, gdyż obniżki stóp procentowych sprawiają, iż przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe mogą taniej zaciągać nowe pożyczki i zwiększać wzrost kredytu” – stwierdził bank centralny.

Poziom stóp procentowych uważa się za ograniczający, o ile spowalnia gospodarkę. Według EBC obecną sytuację charakteryzuje rosnąca niepewność. Określenie adekwatnego stanowiska w polityce pieniężnej zależeć będzie od dostępnych danych i będzie dokonywane na każdym posiedzeniu – powiedziała. Przewiduje się również, iż wzrost gospodarczy w strefie euro w tym roku będzie niższy ze względu na groźbę wprowadzenia przez USA karnych ceł.
Ekonomista: „Normalizacja jest na tym etapie bardzo zaawansowana”

„Nie było innego wyjścia, jak tylko obniżyć główną stopę procentową” – wyjaśnił ekonomista Friedrich Heinemann z Centrum Europejskich Badań Ekonomicznych (ZEW). Biorąc pod uwagę słabą sytuację gospodarczą, dalszą eskalację wojny handlowej i wciąż optymistyczne prognozy inflacji, argumenty za dalszą normalizacją stóp procentowych zdecydowanie przeważyłyby nad argumentami negatywnymi. „Jednakże dzięki temu krokowi normalizacja jest już na zaawansowanym etapie”.

Z perspektywy głównego ekonomisty Commerzbanku, Jörga Krämera, stopa depozytowa na poziomie 2,5 procent mieści się w tej chwili w przedziale, który większość członków Rady EBC uznaje za neutralny. „Dlatego też EBC powinien od dzisiaj działać ostrożniej przy obniżaniu stóp procentowych”. Jörg Asmussen , dyrektor generalny Niemieckiego Stowarzyszenia Ubezpieczycieli (GDV) i były dyrektor EBC, powiedział, iż „na podstawie dostępnych dotychczas danych spodziewa się dwóch kolejnych obniżek stóp procentowych w pierwszej połowie roku i przewiduje, iż stopa depozytowa osiągnie najniższy poziom 2,0 procent”.

Inflacja w strefie euro nieco słabnie, co ostatnio dostarczyło EBC argumentów za kontynuowaniem łagodzenia polityki pieniężnej . Jak poinformował na początku tego tygodnia urząd statystyczny UE, ceny konsumpcyjne wzrosły w lutym jedynie o 2,4 procent w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku . W styczniu inflacja wynosiła przez cały czas 2,5 procent.

W obliczu spadającej inflacji i słabnącej gospodarki Europejski Bank Centralny (EBC) wraz z jego szefową Christine Lagarde (69) obniżyli w czerwcu 2024 r. swoje główne stopy procentowe po raz pierwszy od fali inflacji. Dalsze kroki podjęto we wrześniu, październiku, grudniu i styczniu.

Słaba gospodarka przemawia za obniżką stóp procentowych

Przede wszystkim, ostatnie osłabienie gospodarki przemawiało za dalszą obniżką stóp procentowych. Pogorszyła się również sytuacja geopolityczna, co prawdopodobnie będzie miało wpływ na gospodarkę. Eksperci Sojuszu wskazują na „rosnące napięcia w stosunkach między USA a Europą w zakresie polityki handlowej i bezpieczeństwa”.

Stany Zjednoczone zaprzestały wspierania Ukrainy po skandalu w Białym Domu. Cła objęły również Meksyk, Kanadę i Chiny. Unii Europejskiej grożono cłami. Z drugiej strony dodatkowe wydatki na infrastrukturę i zbrojenia planowane w UE, a szczególnie w Niemczech, mogą wesprzeć gospodarkę w średnim okresie i spowodować wzrost inflacji. EBC przewiduje, iż gospodarka w sektorze walutowym wzrośnie w tym roku jedynie o 0,9 procent. Już w grudniu bank centralny obniżył swoje oczekiwania o 0,2 punktu procentowego do 1,1 procent.

Europejski Bank Centralny prognozuje obecnie, iż w 2026 r. produkt krajowy brutto (PKB) 20 państw posiadających wspólną walutę wzrośnie o 1,2 proc. W grudniu prognoza była jeszcze bardziej optymistyczna i wyniosła 1,4 procent. Bank centralny prognozuje wzrost o 1,3 procent w 2027 roku.

Według banku centralnego inflacja w strefie euro będzie spadać wolniej, niż wcześniej oczekiwano. Europejski Bank Centralny spodziewa się, iż inflacja w bieżącym roku wyniesie 2,3 procent; w grudniu bank centralny prognozował 2,1 procent. EBC podtrzymuje swoją prognozę dotyczącą cen konsumpcyjnych. W roku 2026 prognozowany jest średni wzrost w strefie euro na poziomie 1,9 proc. Bank centralny prognozuje roczną inflację na poziomie 2,0 procent w roku 2027. Najważniejszym zadaniem EBC jest zapewnienie stabilności euro i tym samym zachowanie siły nabywczej obywateli.

Inflacja w strefie euro przez cały czas przekracza średnioterminowy cel EBC wynoszący 2 procent. „Jednakże prawdopodobne jest, iż obrana przez EBC ścieżka zostanie potwierdzona przez spadającą inflację bazową” – pisze ekspert Commerzbanku Vincent Stamer . Commerzbank spodziewa się dalszych obniżek stóp procentowych do lata. Stopa depozytowa wyniosłaby wówczas 2 procent.

Biorąc pod uwagę wysoki poziom niepewności, bank centralny raczej nie podejmie żadnych zobowiązań, ale uzależni zmiany stóp procentowych od rozwoju danych ekonomicznych. Jednakże dyrektor EBC Isabel Schnabel niedawno ogłosiła, iż ​​cykl obniżek stóp procentowych dobiega końca. Zaapelowała o rozpoczęcie dyskusji na ten temat. Inni przedstawiciele banków centralnych, jak np. prezes Bundesbanku Nagel, byli bardziej ostrożni w swoich komentarzach. Większość ekonomistów spodziewa się jednak dalszych obniżek podstawowych stóp procentowych.
Idź do oryginalnego materiału