EDUKACJA I PRAKTYKA EFEKTYWNYM WPROWADZENIEM DO ZAWODU

builder4future.pl 13 godzin temu

Miesięcznik „Builder” od 12 lat z sukcesem realizuje program edukacyjny Builder for the Future, w ramach którego wspiera młodych architektów i inżynierów budownictwa w uzupełnianiu edukacji, poszerzaniu fachowej i praktycznej wiedzy, umiejętności oraz kompetencji.

Program Builder for the Future realizowany jest we współpracy z największymi organizacjami branżowymi, studentami oraz uczelniami publicznymi i prywatnymi z całego kraju. Partnerami biznesowymi są wiodące na rynku firmy, wspierające program pod względem organizacyjnym i merytorycznym, a tym samym w programie obecni są wybitni polscy inżynierowie i architekci oraz menadżerowie i doradcy techniczni z firm.


Kolejna edycja programu, kolejne sukcesy
Jesteśmy na półmetku XII edycji programu B4F, w ramach którego zorganizowaliśmy liczne wydarzenia edukacyjne, takie jak warsztaty, wykłady oraz konsultacje z ekspertami. W dniu 22 października 2024 r. w siedzibie SARP w Warszawie odbył się ogólnopolski Dzień Młodego Architekta i Inżyniera Budownictwa 4FutureDay, który zgromadził ponad 300 uczestników. W listopadzie byliśmy obecni na kilku ogólnopolskich uczelniach. Zorganizowaliśmy Dzień Młodego Architekta na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej oraz Dzień Młodego Architekta i Inżyniera na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej. Odwiedziliśmy Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej, na którym zorganizowaliśmy Dzień Młodego Inżyniera. Wraz z partnerami – firmą ARKANCE oraz WSC Witold Szymanik – edukowaliśmy młodych inżynierów budownictwa oraz architektów w tematyce nowoczesnych technologii BIM. Warsztaty, wykłady, zwiedzanie W semestrze zimowym odbyły się również warsztaty branżowe w zakładzie produkcyjnym partnera strategicznego B4F – firmy Pruszyński Sp. z o.o., gdzie gościliśmy z młodymi architektami i inżynierami budownictwa Akademii Techniczno Artystycznej Nauk Stosowanych w Warszawie. W programie warsztatów były wykłady, a także zwiedzanie linii produkcyjnej zakładu Pruszyński. Ponadto na Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej pan Marcin Majta, BIM Manager z Grupy NDI, spotkał się z młodymi inżynierami budownictwa i przybliżył tematykę „Narzędzi cyfrowej rewolucji w budownictwie: BIM i Power BI jako klucz do sukcesu”. Program Builder for the Future poza wydarzeniami edukacyjnymi to również XII edycja Konkursu dla Młodych Architektów i VIII edycja Konkursu dla Młodych Inżynierów. To jedne z najbardziej prestiżowych ogólnopolskich konkursów przeznaczonych dla studentów, młodych absolwentów wydziałów architektury i budownictwa. W ramach konkursów zostają wyłonieni autorzy najlepszych prac, cechujący się pomysłowością, otwartością i wysoką jakością projektów. Prace projektowe do obu konkursów można zgłaszać do 14 lutego 2025 roku. Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem. Szczegóły na www.builder4future.pl. Już dziś zapraszamy młodych architektów i inżynierów budownictwa do udziału w wydarzeniach edukacyjnych w semestrze letnim 2025.

MARCIN MAJTA
BIM Manager, Grupa NDI

Program Builder for the Future doskonale wpisuje się w ideę praktycznej edukacji, której celem jest połączenie wiedzy akademickiej z realnymi wymaganiami branży. Wykłady branżowe, takie jak te, które prowadzę o BIM i Power BI, pozwalają studentom zrozumieć praktyczne zastosowania technologii w inżynierii budowlanej. To unikatowa okazja, by zdobyć kompetencje poszukiwane na rynku pracy i spojrzeć na budownictwo przez pryzmat najnowszych narzędzi cyfrowych.

PAULINA SZCZAWIŃSKA-RYBAK
Marketing Leader Central Europe
, Cemex Polska
Studia to dla wielu osób czas wyboru przyszłej drogi zawodowej. Oprócz wiedzy zdobywanej na uczelniach studenci potrzebują kontaktu z praktykami – reprezentantami branż, z którymi zamierzają się związać. Dzięki temu mogą zyskać pełniejszy obraz branżowych trendów, poznać wymagania stawiane młodym adeptom i najważniejsze wyzwania, z jakimi mierzą się przedstawiciele danego zawodu. Podczas spotkań w ramach Builder for the Future eksperci z Cemex dzielą się swoim doświadczeniem, poszerzając wiedzę i umiejętności przyszłych specjalistów w dziedzinie architektury i budownictwa. Dzięki tym inicjatywom Cemex Polska nie tylko wspiera rozwój młodych inżynierów i architektów, ale także przyczynia się do kształtowania przyszłości branży budowlanej w Polsce. Firma, poprzez swoje działania edukacyjne, propaguje ideę zrównoważonego budownictwa oraz promuje gospodarkę o obiegu zamkniętym, co jest zgodne z jej globalną strategią „Future in Action”.

ROBERT BULKA
Menedżer Doradztwa Technicznego, H+H Polska Sp. z o.o.

Dni Młodego Architekta i Inżyniera, organizowane z udziałem H+H w ramach programu Builder for the Future, to inicjatywa, która daje studentom możliwość zdobycia praktycznej wiedzy oraz umiejętności. Jako firma H+H przykładamy ogromną wagę do edukacji młodych profesjonalistów, dlatego podczas tych wydarzeń udostępniamy nasze materiały edukacyjne – zeszyty techniczne oraz katalogi – które obejmują zagadnienia dotyczące konstrukcji murowych, fizyki budowli i wytrzymałości materiałów. Nasze sesje, prowadzone przez doświadczonych doradców technicznych, przy stanowiskach konsultacyjnych i w trakcie prezentacji oraz wykładów, pozwalają uczestnikom na zgłębianie wiedzy o technologii robót murowych z autoklawizowanego betonu komórkowego i elementów silikatowych. Uczestnicy mogą nie tylko uzyskać odpowiedzi na swoje pytania, ale także wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce, co będzie atutem w ich przyszłej pracy zawodowej. Program Builder for the Future skutecznie łączy teorię z praktyką, inspirując młodych architektów i inżynierów do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań oraz nieustannego doskonalenia swoich umiejętności. Jesteśmy dumni, iż możemy być częścią tej inicjatywy, wspierając rozwój przyszłych liderów branży budowlanej.

MONIKA KUPSKA-KUPIS
Główny Architekt, VELUX Polska

Studenci, w związku z dużą konkurencją na rynku usług architektonicznych, rosnącymi oczekiwaniami inwestorów, a także wprowadzanymi nowymi technologiami i rozwiązaniami w budownictwie, coraz bardziej koncentrują się na poszerzaniu swojej wiedzy i rozwoju umiejętności zawodowych. Chcą oni zdobywać cenną wiedzę i doświadczenie również poza murami uczelni. Takie możliwości stwarzają konkursy, praktyki zawodowe, seminaria i wykłady, których z roku na rok przybywa. Świadczy o tym np. wysoka frekwencja podczas Dni Młodego Architekta oraz liczny udział w Konkursie dla Młodych Architektów organizowanym przez Buildera.

PAWEŁ KAPELA
Kierownik Działu Wdrożeń Projektów, PROCURAL
Podczas Dni Młodego Architekta i Inżyniera obserwujemy duże zainteresowanie młodych ludzi nowoczesnymi technologiami stosowanymi w architekturze i budownictwie. Sądzimy, iż możliwość bezpośrednich spotkań z nami – merytorycznymi doradcami branżowymi oraz z architektami to bardzo atrakcyjna formuła będąca uzupełnieniem wiedzy teoretycznej. Podczas wykładów prezentujemy też zastosowanie naszych systemów w praktyce – wiele z tych realizacji nasi słuchacze mogą zobaczyć w swoim otoczeniu, w miastach, w których studiują. Niektóre z nich, zrealizowane z udziałem naszych systemów, tworzą architekturę kampusów studenckich, jak np. UMCS w Lublinie, AWF w Krakowie, czy budynki Politechniki Gdańskiej.

DR HAB. INŻ. ARCH. MICHAŁ SITEK, PROF. PŚ
Prodziekan ds. Studenckich i Kształcenia Wydział Architektury Politechniki Śląskiej

Dzień Młodego Architekta to doskonała okazja do spotkań i rozmów na temat wyzwań w architekturze. Program Builder for the Future wypełnia lukę edukacyjną, oferując praktyczne umiejętności i innowacyjne podejście do projektowania w zakresie nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań w projektowaniu zrównoważonego środowiska urbanistycznego i architektonicznego. najważniejszy jest udział partnerów z otoczenia społeczno gospodarczego, którzy oferują konsultacje branżowe, zwiększając wartość wydarzenia. Potrzebne są dalsze spotkania poświęcone tematom zrównoważonego budownictwa, technologii i narzędzi cyfrowych oraz programom ochrony wody. Wydarzenie, które odbyło się 27 listopada na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej, zbliżyło młodych architektów i pozwoliło im uzupełnić wiedzę oraz kompetencje niezbędne na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy.

DR HAB. INŻ. ADRIAN RÓŻAŃSKI, PROF. PW
Dziekan Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego, Politechnika Wrocławska

Dzień Młodego Inżyniera na Politechnice Wrocławskiej jest doskonałym przykładem na to, jak można wypełniać lukę edukacyjną między „teorią akademicką” a praktyką zawodową. Połączenie edukacji z praktyką to wręcz konieczność – kształcenie inżynierów przyszłości musi być interdyscyplinarne, innowacyjne i zorientowane na realne wyzwania, z jakimi mierzy się branża budowlana. Program Builder for the Future stanowi niezwykle ważne wsparcie w tym procesie. Uczestnicząc w warsztatach, panelach dyskusyjnych i spotkaniach z ekspertami, nasi studenci zyskują unikatową perspektywę na rynek pracy i zdobywają cenne umiejętności praktyczne. Połączenie edukacji z praktyką to wręcz konieczność. Program Builder for the Future doskonale wpisuje się w ideę praktycznej edukacji. Studenci coraz bardziej koncentrują się na poszerzaniu swojej wiedzy i rozwoju umiejętności zawodowych.

Idź do oryginalnego materiału