Efektowna mieszkaniówka w ekwadorskim Quito. Dynamiczna forma i elewacja z betonu

archinea.pl 1 rok temu

Budynek OLVIA projektu URLO Studio znajduje się na działce o szczególnym znaczeniu dla dzielnicy Bellavista w Quito, ponieważ usytuowany jest przy głównej ulicy o wyraźnym nachyleniu, które wzmacnia jego pozycję w otoczeniu. Ze względu na wyjątkowe położenie koncepcja obiektu nie mogła być jedynie ćwiczeniem kompozycyjnym, ale musiała również uwzględniać dziedzictwo architektoniczne dzielnicy.


Budynek mieszkalno-usługowy OLVIA
Projekt: URLO Studio
Lokalizacja: Quito, Ecuador
Powierzchnia: 4285 m2
Zdjęcia: JAG Studio

Budynek mieszkalno-usługowy OLVIA projektu Quito


Złożoność morfologiczna terenu i jego wyraźna topografia sprawiły, iż granica między budynkiem a przestrzenią publiczną stała się jednym z kluczowych elementów projektu. Aby stworzyć optymalną przestrzeń i uniknąć tworzenia sztucznych ogrodzeń w postaci murów, zaprojektowana forma otwiera się na przestrzeń publiczną, opadając wzdłuż działki. Zgodnie z tym założeniami wejście dla pieszych znajduje się w najwyższym punkcie działki, a dojazd do miejsc parkingowych w najniższej partii. Między tymi punktami znajdują się przestrzenie handlowe i mała placówka, która sprzyja sporadycznym spotkaniom sąsiadów.

Budynek obraca się wokół osi centralnej zlokalizowanej w narożniku działki, tworząc szereg nakładających się brył mieszczących tarasy. Wystające dynamicznie formy charakteryzują się dużymi oknami, które umożliwiają mieszkańcom podziwianie panoramicznych widoków na miasto.

Trójkątna geometria działki wpłynęła na kształt i proporcje budynku. Elewacja zawiera szereg innowacyjnych rozwiązań, a projekt jest przykładem postępu architektonicznego w miejskiej zabudowie ekwadorskiego miasta. Po wielu analizach architekci z URLO Studio opracowali system elewacyjny z lekkiego betonu barwionego naturalnymi tlenkami, który umożliwił zaprojektowanie paneli wysoki na ponad 3 metry, o różnych szerokościach i geometriach.

Aby zapewnić odpowiednie warunki dla wentylacji krzyżowej i naturalnego oświetlenia w całym projekcie, wprowadzono centralny dziedziniec. Wewnętrzny plac łączy dwie części, w których znajdują się różnego typu mieszkania. Dziedziniec tworzy również przyjemne wrażenia wizualne dla mieszkańców podczas poruszania się z głównego holu do własnego mieszkania. Wilgotne obszary każdego mieszkania (łazienki, pralnie) otwierają się na wewnętrzną elewację budynku, co tworzy obwodowe obiegi wentylacji krzyżowej i ułatwia naturalne oświetlenie tych przestrzeni, które zwykle znajdują się w obszarach marginalnych, znacząco poprawiając ich użytkowanie.

Idź do oryginalnego materiału