Zmiany w ekoschematach 2025 przez cały czas oczekują na zatwierdzenie przez Komisję Europejską. Podsumujmy, jakich nowych zasad ekoschematu Dobrostan zwierząt mogą spodziewać się rolnicy? I jakie zmiany wejdą w dopłatach obszarowych w 2025 roku?
Jakie zmiany w ekoschematach obszarowych 2025 roku?
Rok 2025 przyniesie najważniejsze zmiany w zakresie ekoschematów obszarowych. Oto najważniejsze z nich:
- Ograniczenie dopłat do 300 ha łącznie na jedno gospodarstwo. Celem tego działania jest zachęcenie mniejszych gospodarstw do aktywnego uczestniczenia w programie pomocowym.
- Zmniejszenie punktacji w ekoschemacie Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczym. Mianowicie w każdej z dwóch praktyk będzie to o 1 punkt mniej. Zmiana ta dotyczy: uproszczonych systemów upraw i wymieszania słomy z glebą. Przy czym, wartość 1 punktu to około 22,47 euro.
- Wprowadzenie kolejnej interwencji do ekoschematów w 2025 roku. Nowy ekoschemat obszarowy to Stosowanie materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. Nota bene znany rolnikom z wniosków w ramach pomocy de minimis. Warunkiem, by otrzymać płatność z tego ekoschematu jest zastosowanie materiału siewnego na co najmniej 25% powierzchni gruntów ornych. Z wyjątkiem przedplonów i poplonów.
- Zróżnicowanie stawek w ekoschemacie Integrowana Produkcja Roślin. Resort w 2025 roku proponuje odrębne dla każdej z grup upraw stawki płatności (sadownicze, jagodowe, rolnicze i warzywa). Dotychczas była to jedna stawka płatności i wynosiła ok. 292 euro/ha.
- Rozszerzenie ekoschematu Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych o grunty na terenach podmokłych i torfowiska. Limit powierzchniowy do 300 ha na poziomie gospodarstwa w tym ekoschemacie nie będzie obowiązywał.
- Zmiana nazwy ekoschematu Biologiczna ochrona upraw na: Biologiczna uprawa. Wsparcie obejmie nawozowe produkty mikrobiologiczne (szacowana stawka to 22,47 euro/ha) i mikrobiologiczne środki ochrony roślin (szacowana stawka to 89,89 euro/ha).
- Zastąpienie obowiązku ugorowania gruntów w gospodarstwie, dobrowolnym ekoschematem Grunty wyłączone z produkcji. Obejmie on również grunty będące elementem krajobrazu, o czym szczegółowo pisaliśmy TUTAJ
Nowości w ekoschemacie Dobrostan zwierząt
Zmiany dotyczyć będą także rolników, którzy korzystają z dotacji w ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt. Oto one:
- Zwiększenie z 50 km do 100 km odległości siedziby stada loch, z których mogą pochodzić tuczniki kwalifikujące się do płatności dobrostanowych.
- Obniżenie współczynnika przeliczenia tuczników na DJP z 0,3 do 0,1.
Nasza redakcja na bieżąco będzie śledzić temat zmian w ekoschematach na 2025 rok. Tymczasem w kolejnych artykułach przypomnimy zasady naboru w ramach tego elementu dopłat bezpośrednich.