Ekskluzywne warzywa – czyli jakie? Gdzie je sprzedać i jak na nich zarobić?

3 miesięcy temu

Na rynku są dostępne odmiany warzyw o nietypowych dla danego gatunku barwach. Czym się wyróżniają? Gdzie są wykorzystywane? Gdzie sprzedać i jak zarobić na ekskluzywnych warzywach?

W ofertach firm hodowlano-nasiennych dostępne są odmiany warzyw o nietypowych dla danego gatunku barwach, np. fioletowe, żółte czy pomarańczowe kalafiory, bordowe marchwie, prążkowane oberżyny, buraki ćwikłowe, białe rzodkiewki lub różowe główki kapusty. Podczas targów i wystaw takie okazy cieszą się zainteresowaniem zwiedzających, ale nie przekłada się to na duży wzrost sprzedaży.

Analizując strukturę sprzedaży dominują klasyczne odmiany. Te o innej niż typowa barwa danego gatunku znajdują nabywców tylko na wybranych rynkach. Jest jednak zauważalny trend wzrostu zainteresowania nietypowymi odmianami oraz mało popularnymi gatunkami warzyw i ziół przez restauracje, które wyróżniają się tym, iż serwują dania na światowym poziomie, ale z wykorzystaniem lokalnych produktów.

Niektóre z tych lokali korzystają z warzyw z własnych upraw, w których są w stanie prowadzić wiele roślin prawie przez okrągły rok. Ponadto popularne staje się przetwórstwo warzyw na potrzeby własnego lokalu, szczególnie kiszenie i marynowanie.

Oprócz warzyw i ziół modna jest uprawa roślin o jadalnych kwiatach np. nasturcja, smagliczka, ogórecznik czy chaber. Ekstra dodatkiem smakowym mogą być liście aksamitki czy musztardowiec. Kreatywni szefowie kuchni jako dodatek o dań wykorzystują choćby pędy kwiatostanowe czosnku. Menu w takich lokalach zmienia się w zależności od sezonu.

Takie podejście do tematu wydaje się bardzo dobre, bo dzięki temu przyzwyczaja się klientów do jedzenia warzyw wyprodukowanych lokalnie. jeżeli są to produkty świeże, które nie musiały być transportowane na duże odległości, mają wyjątkowy smak i aromat. Promując w ten sposób krajowe warzywa można pośrednio wpłynąć na zmniejszenie zainteresowania produktami importowanymi.

To także szansa zwłaszcza dla mniejszych gospodarstw na znalezienie dla siebie niszy na rynku i rozpoczęcie produkcji niestandardowych gatunków. Może to być dobry czas na produkcję na przykład brukwi, z której można ugotować smaczną zupę krem czy salsefi lub skorzonery, albo czarnej rzepy – aromatycznych i pełnych witamin polskich warzyw, które można przygotować na różne sposoby.

Idź do oryginalnego materiału