Encera SC — mikrobiologiczne wsparcie nawożenia

7 miesięcy temu

Encera SC to obiecująca nowość tego sezonu, potwierdzona gruntownymi badaniami naukowymi. W świetle drożejących mineralnych nawozów azotowych oraz restrykcji unijnych rodzi się pilna potrzeba na alternatywne rozwiązania. W ten trend doskonale wpisuje się preparat mikrobiologiczny od Sumi Agro Poland. Co go wyróżnia?

Encera SC to preparat mikrobiologiczny zawierający unikalny, opatentowany szczep bakterii wiążących azot, Gluconacetobacter diazotrophicus. Został on wyizolowany z trzciny cukrowej w 1988 roku w Meksyku. Na czym polega innowacyjność tego produktu? Odpowiedź znajdziemy w wynikach szeroko przeprowadzonych badaniach naukowych?

Azot — pierwiastek niezbędny dla roślin

O tym, iż azot jest niezbędny dla roślin uprawnych, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. To jeden z najważniejszych pierwiastków plonotwórczych, biorących udział we wzroście i rozwoju rośliny. Uczestniczy w kluczowych zachodzących w niej procesach metabolicznych. Reguluje wzrost, wspomaga proces kwitnienia, wpływa na wielkość i jakość plonu.

Natomiast pierwiastek ten, najczęściej podawany roślinom w formie doglebowych nawozów mineralnych, nie zawsze jest przez nie pobierany z jednakową intensywnością. Albowiem w okresie wegetacyjnym występuje wiele czynników, które zakłócają pobieranie azotu przez roślinę. Są to chociażby susza, zalania, zbyt wysoka/niska temperatura. Takie — często dość długie — przerwy w dostarczaniu azotu roślinie powodują spadki plonu oraz pogorszenie jego jakości. Czy można temu zapobiec?

Jak działa technologia Encera SC?

Rozwiązaniem może być technologia Encera. Preparat ten bowiem zawiera bakterie nitryfikacyjne Gluconacetobacter diazotrophicus, które po dostaniu się do rośliny gwałtownie wnikają do jej komórek i namnażają się. Właśnie ta unikalna zdolność do systemicznego przemieszczania się w roślinie sprawia, iż bakterie kierują się do komórek, które zawierają chloroplasty. Kolonizują je i w procesie nitryfikacji wiążą wolny azot z powietrza.

Warto przypomnieć, iż zapotrzebowanie roślin na azot wzrasta wraz z ich wzrostem i rozwojem. Im więcej masy zielonej, im bardziej dojrzały plon, tym większe zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Jednocześnie zasoby azotu dostępnego w glebie maleją — poprzez wymywanie, uwalnianie do atmosfery czy pobieranie przez rośliny właśnie. Tymczasem Encera SC sprawia, iż podaż azotu dla roślin utrzymuje się na stałym, niezmienionym poziomie. Albowiem wraz ze wzrostem rośliny bakterie namnażają się w niej, kolonizują nowe komórki i proces jest kontynuowany.

W przypadku bakterii Gluconacetobacter diazotrophicus mamy coś w rodzaju „zakładów azotowych” w komórkach. Nie ma krótszej drogi do pozyskiwania azotu atmosferycznego jak właśnie w technologii Encera — wyjaśnia Jacek Preuss, senior crop specialist.

Stosowanie bakterii Gluconacetobacter diazotrophicus

Preparat Encera SC można aplikować na dwa sposoby — doglebowo (do bruzdy na nasiona przy siewie) lub dolistnie. Zawarte w nim bakterie Gluconacetobacter diazotrophicus mają formę zawiesiny zabezpieczonej w specjalnym opakowaniu z zaworem. Można je stosować w większości upraw, zarówno rolniczych, jak i ogrodniczych (warzywniczych, truskawach).

Zalecane dawkowanie jest jedno dla wszystkich roślin, czyli 100 ml/ha, 100–250 l wody/ha. Biorąc pod uwagę, iż w 2024 roku produkt będzie oferowany w opakowaniach 1-litrowych, taka ilość powinna wystarczyć na 10 ha plantacji. A zatem Encera SC znajdzie zastosowanie zarówno w mniejszych, bardziej zdywersyfikowanych gatunkowo gospodarstwach, jak i w tych wielkoobszarowych. o ile chodzi o fazę fenologiczną stosowania, to zakres aplikacji dolistnej (najczęściej stosowanej) jest dość szeroki, zależnie od gatunku:

  • kukurydza, ziemniak, zboża ozime i jare, słonecznik — BBCH 12–59;
  • rzepak ozimy — BBCH 12–50;
  • burak cukrowy — BBCH 12–45;
  • rośliny strączkowe (w tym soja) — BBCH 12–69.

Natomiast w przypadku stosowania doglebowego produkt Encera SC aplikuje się już w fazie BBCH 00:

  • kukurydza, burak cukrowy — do bruzdy na nasiona przy siewie;
  • ziemniak — przy sadzeniu.

Encera SC — skuteczność potwierdzona naukowo

Co więcej, dotychczas pojawiło się już ponad 50 zagranicznych publikacji naukowych opisujących korzyści bakterii Gluconacetobacter diazotrophicus. Ponadto firma Azotic technologics (producent) gruntownie przebadała możliwości ich zastosowania w rolnictwie. Uzupełnieniem tych prac naukowych są przeprowadzone w 2023 roku przez Sumi Agro Poland bardzo szczegółowe badania preparatu Encera SC. Objęły one m.in. badania polowe na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Mianowicie na polach Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach sprawdzono wpływ stosowania tego produktu na uprawy rzepaku ozimego, pszenicy ozimej, buraka cukrowego, kukurydzy i ziemniaka. Badano przede wszystkim zawartość azotu, chlorofilu, NDVI (indeks wegetacji), jak również wpływ na wielkość i jakość plonu. Produkt zbadano również w warunkach kontrolowanych.

Wpływ preparatu Encera SC na chlorofil i plonowanie kukurydzy (UP Lublin, 2023)

fot. SAP

Fitotrony są to warunki kontrolowane, które pozwalają nam prześledzić cały proces od momentu aplikacji aż do zbioru. Jest to niezwykle istotne, ponieważ dzięki temu poznajemy mechanizm i tempo wnikania badanych bakterii w roślinę. Dzięki temu możemy ocenić zarówno przyrost części nadziemnej, jak i przyrost części podziemnej, czyli korzeni. Osiągnęliśmy bardzo dobre wyniki — informuje dr Daniel Zawada, dyrektor Działu Rejestracji i Rozwoju.

Wpływ preparatu Encera SC na plonowanie pszenicy ozimej (USA, UK, 2021–2022)

fot. SAP

Po pierwsze we wszystkich badanych roślinach stwierdzono wyraźny przyrost plonu. Na przykład w przypadku ziemniaka uzyskiwano większą ilość zawiązanych bulw, a kukurydzy — lepsze zaziarnienie kolb. Ponadto dowiedziono, iż na każdym etapie rozwoju rośliny były bardzo dobrze zaopatrzone w azot.

Po tych wszystkich badaniach mogę powiedzieć, iż jest to produkt naprawdę wyjątkowy. Wyjątkowy ze względu na miejsce wiązania azotu i jego uwalniania, czyli produkt należy do grupy symbiotycznych endofitów. Co więcej, Encera sprawdza się bardzo dobrze w naszych warunkach uprawowych — dodaje dr Zawada.

Innowacyjność technologii Encera SC

Podsumowując, szczep Gluconacetobacter diazotrophicus różni się od innych dostępnych na rynku bakterii tym, iż wiąże azot atmosferyczny bezpośrednio w komórkach, a nie w przestrzeniach międzykomórkowych. To za sprawą Encera SC następuje pobieranie azotu atmosferycznego i w procesie nitryfikacji powstaje azot amonowy, który bakteria oddaje roślinie na każdym etapie swojego życia, a choćby po jej obumarciu.

Technologia Encera wpisuje się w zrównoważone nawożenie azotem, ponieważ uzupełnia azot mineralny, który jest zawarty w glebie, w takim znaczeniu, iż o ile roślina ma zakłócone pobieranie tego azotu mineralnego, bakterie wewnątrzkomórkowo dostarczają w tym okresie właśnie ten azot roślinie — konkluduje Jacek Preuss, senior crop specialist.

Idź do oryginalnego materiału