Współczesne rolnictwo stoi przed wyzwaniem zwiększania efektywności upraw przy jednoczesnym zachowaniu zrównoważonego podejścia do środowiska. W tym kontekście innowacyjne rozwiązanie, jakim bez wątpienia jest ENCERA, preparat mikrobiologiczny zawierający bakterie Gluconacetobacter diazotrophicus, odgrywają kluczową rolę. Badania naukowe potwierdziły, iż stosowanie preparatu ENCERA w uprawie pszenicy ma znaczący wpływ na wysokość plonu.
Zdolność ENCERY do dostarczania dodatkowej dawki azotu roślinom, przy zachowaniu optymalnego nawożenia mineralnego, z pewnością zainteresuje rolników i agronomów poszukujących bardziej zrównoważonych i ekonomicznych metod uprawy oraz, co przecież kluczowe, sposobów na maksymalizację plonu.
Jak działa ENCERA i co ją wyróżnia?
ENCERA, innowacyjny preparat mikrobiologiczny, wykorzystuje bakterie endofityczne Gluconacetobacter diazotrophicus, które wiążą azot atmosferyczny i dostarczają go roślinom. Wiązanie azotu rozpoczynają one już na etapie kolonizacji rośliny.
Kolonizacja rośliny przez bakterie Gluconacetobacter diazotrophicus.
fot. Sumi Agro Poland
Ważnym aspektem działania ENCERY jest bardzo istotna cecha charakterystyczna dla Gluconacetobacter diazotrophicus wynikająca z wyjątkowo małych gabarytów tych bakterii.
Dzięki niewielkim wymiarom oraz przy współdziałaniu odpowiednich enzymów posiadają one zdolność do wnikania bezpośrednio do komórek roślinnych. Podczas gdy inne bakterie dostępne na rynku kolonizują jedynie przestrzenie międzykomórkowe. Ten unikalny sposób działania skutkuje większą efektywnością w dostarczaniu azotu roślinom.
ENCERA w uprawie pszenicy – wyniki badań
Stosowanie preparatu mikrobiologicznego ENCERA w uprawie pszenicy ozimej, przynosi bardzo dobre rezultaty. Ten innowacyjny produkt, bazujący na działaniu bakterii Gluconacetobacter diazotrophicus, wykazał się skutecznym wiązaniem azotu atmosferycznego. Potwierdzono to w trakcie cyklu wegetacyjnego poprzez sprawdzanie zawartości chlorofilu w roślinach, która była wysoka. Wskazuje to jednoznacznie na efektywne działanie bakterii.
W badaniach przeprowadzonych na poletkach doświadczalnych, zastosowanie ENCERA, zaowocowało nie tylko poprawą stanu zdrowia roślin, ale przede wszystkim znaczącym wzrostem plonów. W relacji do poletka kontrolnego przyrost plonu po zastosowaniu ENCERY przekraczał 10%.
Bakterie azotowe na pszenicę – perspektywy
Pobudzenie rozwoju pszenicy po zastosowaniu tego preparatu sprawia, iż rośliny są silniejsze. Przygotowuje je to na przetrwanie stresów biotycznych i abiotycznych w dobrej kondycji. Te wnioski oraz dane pokazujące wzrost plonu dowodzą, iż ENCERA może być cennym elementem strategii uprawy pszenicy ozimej, umożliwiając rolnikom osiągnięcie wyższych plonów przy zachowaniu optymalnego nawożenia mineralnego.
Przyszłość ENCERA w uprawie pszenicy ozimej
Komórki roślinne skolonizowane przez bakterie Gluconacetobacter diazotrophicus.
fot. Sumi Agro Poland
Zastosowanie ENCERY w uprawie pszenicy ozimej otwiera nowy rozdział w rolnictwie. Wyniki badań potwierdzają, iż ten innowacyjny preparat mikrobiologiczny nie tylko zwiększa wydajność upraw. Ogranicza również niepożądany wpływ rolnictwa na środowisko. Pozyskiwanie azotu tą drogą pomaga bowiem zmniejszyć zanieczyszczenia wód azotanami i, w przeciwieństwie do intensywnego nawożenia mineralnego, nie przyczynia się do zakwaszania gleb.
ENCERA w uprawie pszenicy może odegrać znaczącą rolę w zmianie podejścia do metod odżywiania roślin. Biorąc pod uwagę pozytywne efekty jej stosowania, przyszłość ENCERY w rolnictwie jest obiecująca. Oferuje bowiem możliwość zwiększenia plonów przy jednoczesnym zachowaniu zdrowia i jakości upraw. To podejście może przyczynić się do długoterminowej poprawy wydajności, wpisując się przy okazji w globalne trendy zrównoważonego rozwoju.