Niezależni eksperci wzywają do zwiększenia inwestycji w celu wzmocnienia pozycji Europy w dziedzinie badań naukowych i innowacji. Potrzebujemy przełomowych rozwiązań i skalowania technologii, aby Europa stała się bardziej konkurencyjna, bezpieczna i zrównoważona w skali globalnej. Są to jedne z dwunastu zaleceń ekspertów przedstawionych Komisji w celu wzmocnienia programu Horyzont Europa, unijnego programu badań i innowacji oraz nadchodzącego 10 Programu Ramowego.
Zalecenia zostały opracowane przez niezależną grupę 15 wiodących ekspertów pod przewodnictwem Manuela Heitora, byłego sekretarza stanu ds. nauki, technologii i szkolnictwa wyższego Portugalii. Ich raport zatytułowany „Align, Act, Accelerate: Research, Technology and Innovation to boost European Competitiveness” podkreśla europejską wartość dodaną unijnego programu ramowego w zakresie badań i innowacji (R&I) i przedstawia dwanaście zaleceń:
Przyjęcie odgórnych założeń w celu dostosowania badań i innowacji do strategii UE na rzecz konkurencyjności i czystej, cyfrowej gospodarki.
Wzmocnienie globalnej konkurencyjności Europy poprzez wspieranie znaczących badań, innowacji i skalowania za pośrednictwem silniejszego programu ramowego.
Zapewnienie europejskiej wartości dodanej poprzez portfolio działań skoncentrowanych na doskonałości konkurencyjnej, konkurencyjności przemysłowej, wyzwaniach społecznych i silnym ekosystemie badań i innowacji.
Utworzenie jednostki eksperymentalną w celu uruchomienia przełomowych programów innowacyjnych z szybkimi opcjami finansowania, takimi jak inicjatywy w stylu „ARPA”.
Wzmocnienie doskonałości konkurencyjnej poprzez zwiększenie finansowania dla Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych, Europejskiej Rady ds. Innowacji i działań Marii Skłodowskiej-Curie w celu przyciągnięcia najlepszych talentów.
Utworzenie Radę ds. Konkurencyjności Przemysłowej i Technologii w celu zwiększenia inwestycji w badania przemysłowe i innowacje oraz zapewnienia znaczenia dla strategicznej autonomii.
Utworzenie Radę ds. Wyzwań Społecznych w celu zajęcia się kluczowymi problemami społecznymi, dostosowania się do strategicznych priorytetów UE i zaangażowania się w działalność filantropijną i społeczeństwo obywatelskie.
Zbudowanie inkluzywnego i atrakcyjnego ekosystemu badań i innowacji UE poprzez zabezpieczenie długoterminowych inwestycji, wspieranie sojuszy uniwersyteckich i zachęcanie państw członkowskich do współinwestowania.
Uproszczenie programu poprzez zmniejszenie obciążeń administracyjnych, przyjęcie zwinnego finansowania i usprawnienie procesów składania wniosków.
Opracowanie programu zamówień publicznych na innowacje w celu stymulowania skalowania przemysłowego dzięki rozwiązań opartych na popycie.
Podejście do współpracy międzynarodowej z niuansowaną strategią, dostosowując partnerstwa do konkretnych domen i globalnych rozważań geopolitycznych.
Optymalizacja innowacji technologicznych podwójnego zastosowania poprzez oddzielne zarządzanie programami badawczo-rozwojowymi cywilnymi i wojskowymi, wykorzystując korzyści dla bezpieczeństwa narodowego i potrzeb cywilnych.
Opierając się na tych zaleceniach, niezależni eksperci wzywają do zwiększenia, bardziej ukierunkowanego i chronionego budżetu. Zgodnie z ich analizą, inwestycja ta uczyniłaby Europę liderem w zakresie międzynarodowej współpracy i zarządzania w zakresie badań i innowacji.
Cetef.eu