Europejscy rolnicy strajkują, wyrażając swoje niezadowolenie z wprowadzenia przez UE Zielonego Ładu. Destabilizuje on rolnictwo na całym kontynencie. Jakie są nastroje?
Europejscy rolnicy strajkują w obronie zawodu i godności swojej profesji. Na szczeblu międzynarodowym dochodzi do wielu spotkań przedstawicieli organizacji rolniczych, którzy wspólnie planują działania przeciwko polityce rolnej Unii Europejskiej oraz, w niektórych przypadkach także decyzjom ich rządów.
Europejscy rolnicy strajkują jednocząc swoje siły
Rolnicy rozpoczęli międzynarodowy ruch przeciwko Zielonemu Ładowi. W ubiegłym tygodniu w Brukseli spotkali się przedstawiciele organizacji rolniczych. Sprzyjającą okolicznością była środowa demonstracja przed Parlamentem Europejskim. Do spotkania doszło w celu nawiązania współpracy i koordynacji działań prowadzących do zmiany sytuacji na europejskim rynku rolniczym.
Najlepszą okazją do zmiany polityki rolnej będą najbliższe wybory do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 6–9 czerwca. Liderzy protestów chcą przekonać społeczeństwo do uważnego głosowania i wyboru odpowiednich kandydatów. Przecież to mieszkańcy poszczególnych państw wiedzą najlepiej, które partie realnie im pomagają i reprezentują ich interesy.
Nowe ogniska protestów europejskich rolników
W ostatnią sobotę rozpoczęły się protesty rolnicze w Belgii. Polegały one na ustawieniu blokad drogowych w różnych miejscach. Ich celem jest zwrócenie uwagi polityków oraz całego społeczeństwa na złą sytuację w rolnictwie. Protestujący żądają uproszczenia administracji, bardziej zrozumiałego ustawodawstwa i większych dochodów. Skarżą się także na gwałtowny wzrost cen surowców przy pozostających wciąż na tym samym poziome cenach płodów rolnych oraz zwierząt gospodarskich.
Kolejnym miejscem strajku w niedzielne popołudnie był stadion piłkarski Stayen w Sint-Truiden. Tam podczas derbów Limburgii przeciwko Racing Genk zgromadziło się około 100 traktorów. Akcja ta była zaplanowana w ostatniej chwili, w porozumieniu z policją i opóźniła rozpoczęcie meczu o pół godziny. Syndykat Rolników planuje dalsze akcje, ale na razie nie podał żadnych oficjalnych informacji na ten temat.
Francuscy rolnicy kontynuują strajk
Największe związki rolnicze we Francji zapowiedziały na dzisiaj, tj. na poniedziałek 29.01.2024 blokadę wszystkich głównych dróg do Paryża. Kontynuacja strajku jest prowadzona z powodu niesatysfakcjonujących piątkowych propozycji rządu. Rolnicy domagają się wyższych cen na swoje wyroby, zrównoważenia wzrostu kosztów produkcji i większej ochrony przed zagraniczną konkurencją.
Europejscy rolnicy strajkują — podsumowanie miesiąca protestów
Wszystko zaczęło się ponad miesiąc temu w Niemczech. W grudniu polscy rolnicy także protestowali, jednak jako grupa uzupełniająca strajk polskich przewoźników blokujących przejście graniczne Polska-Ukraina. Następnie fala protestów objęła Rumunię oraz Litwę. Tymczasem 24 stycznia br. w naszym kraju odbył się już ogólnopolski strajk rolników. Relację z różnych miejsc w Polsce znajdziesz tutaj: Protesty polskich rolników 24.01. w całym kraju
Kolejnymi krajami, które dołączyły do protestów były: Francja, Włochy, Irlandia, a w ostatni weekend także Belgia.
Europejscy rolnicy strajkują, wyrażając niezadowolenie z polityki klimatycznej Unii Europejskiej dążącej do ograniczenia hodowli i upraw. Postulują także wprowadzenie istotnych ograniczeń w napływie towarów rolnych z Ukrainy. Wprowadzenie zapisów Zielonego Ładu spowodowało zagrożenie produkcji rolnej na całym kontynencie. Przepisy tam zawarte nakładają na producentów rolnych ogromne obciążenia, które są praktycznie nie do spełnienia.
Przeczytaj także: Dlaczego Bruksela twierdzi, iż rolnicy to buntownicy i wywrotowcy?
Źródło: money