Sztuka ludowa i regionalna kultura była tematem Festiwalu „Folkowe Kolory Kultur”, który odbył się w sobotę, 12 października, w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Jak pokazało wydarzenie świętokrzyski folklor ma nie tylko wiele odsłon, ale i mnóstwo zainteresowanych.
Zachwycił kiermasz, na którym oglądać i kupować można było dzieła ludowych twórców. Wśród nich była między innymi znana w regionie Lucyna Kozłowska – artystka tworząca wycinanki.
Był Andrzej Kozłowski rzeźbiarz, który tą dziedziną sztuki zajmuje się od 1970 roku. Tworzy prace związane z regionem, w których główne miejsce zajmują czarownica, świętokrzyskie, nasze uśmiechnięte diabełki, rzeźby sakralne i takie o tematyce rodzinnej.
Jak mówi artysta zarówno Góry Świętokrzyskie, jak i cały region świętokrzyski to dla artysty bardzo wdzięczny temat.
– W Świętokrzyskiem zachwyca baśniowość, dzięki niej powstały rzeźby ptaków. Są one prezentowane choćby w Brukseli w Centrum Promocji Polskiej – mówi Andrzej Kozłowski.
Były więc między rzeźby, wycinanki bibułkowe kwiaty, a także pyszne regionalne dania.
Gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich z Dzierążni przywiozły do Kielc pyszne dania, w których nie mają sobie równych. Były własnoręcznie lepione pierogi z mięsem i kapustą, chleb ze smalcem, swojski chleb, serniki, drożdżówki, jabłeczniki, ciasta ze śliwką, szynki, kiełbasy, boczki, kaszanka i zupa ogórkowa.
– Częstujemy też pieczoną kaczką po dzierąsku z musem jabłkowym, która jest gwoździem kulinarnego programu gospodyń z Dzierążni. To danie, które zachwyciło już w wielu konkursach kulinarnych i z którego jesteśmy wszystkie dumne. Najbardziej cieszy nas fakt, iż nasz kaczka wszystkim smakuje, bo przecież w gotowaniu, które jest naszą pasją o to właśnie chodzi – mówi Maria Paterek przewodnicząca Kola Gospodyń Wiejskich z Dzierążni.
Atrakcją wydarzenia było również spotkanie ze świętokrzyską obrzędowością, której tajemnice zaklęte w czterech porach roku zdradzała etnolog, dr Alicja Trukszyn.
Warsztaty Etnograficzne z autorką „Kalendarza zwyczajów ludowych” przedstawiły najważniejsze obrzędy i tradycje przypisane do poszczególnych pór roku i świąt religijnych w województwie świętokrzyskim.
– Jest to okazja do zgłębienia historii i znaczenia dawnych zwyczajów ludowych oraz ich wpływu na życie codzienne dawnych mieszkańców naszego regionu. Warto ją poznać i odnaleźć we współczesności jej znaczenie – mówi Alicja Trukszyn.
Jak pokazało wydarzenie zorganizowane w Wojewódzkim Domu Kultury, zarówno w Kielcach jak i całym regionie nie brakuje zainteresowanych lokalną historią, tradycją i sztuką.