Sieć sklepów Forever 21 złożyła wniosek o upadłość po raz drugi w ciągu sześciu lat. Decyzja o zakończeniu działalności modowej marki jest spowodowana spadającą odwiedzalnością centrów handlowych i rosnącą konkurencją ze strony detalistów internetowych z segmentu fast-fashion. Firma zapowiedziała wyprzedaże likwidacyjne w swoich 354 sklepach w USA.
Spółka F21 OpCo prowadząca markę Forever 21 w niedzielę (16 marca) złożyła wniosek o upadłość na podstawie Rozdziału 11 amerykańskiego kodeksu upadłościowego. Oznacza to likwidację działalności sieci sklepów Forever 21 w obecnej formie. O problemach marki pisaliśmy już w artykule Forever 21 tonie. Sieć jest na skraju bankructwa).
– Po zakończeniu naszego przeglądu opcji strategicznych i po starannym rozważeniu podjęliśmy decyzję o złożeniu wniosku o upadłość. Nie udało nam się znaleźć zrównoważonej drogi naprzód, biorąc pod uwagę konkurencję ze strony zagranicznych firm z branży fast fashion, które wykorzystały zwolnienie de minimis, aby zaniżyć ceny i marżę naszej marki, a także rosnących kosztów oraz wyzwań gospodarczych wpływających na naszych klientów — powiedział Brad Sell, dyrektor finansowy firmy, która zarządza sklepami Forever 21 w USA.
Sklepy Forever 21 na innych rynkach dalej działają
Firma Forever 21 ogłosiła upadłość z długiem w wysokości 1,58 miliarda dolarów, po stracie ponad 400 milionów dolarów w ciągu ostatnich trzech lat. Spółka będzie przez cały czas współpracować z potencjalnymi nabywcami, którzy chcą kupić część lub całość jej działalności w USA. Jej międzynarodowe sklepy pozostają nietknięte przez bankructwo.
Według dokumentów złożonych w sądzie upadłościowym w Wilmington w stanie Delaware, tylko w 2024 r. firma straciła 150 mln dolarów, a prognozuje się, iż w 2025 r. straci około 180 mln dolarów.
Założona w 1984 roku w Los Angeles przez południowokoreańskich imigrantów firma Forever 21 cieszyła się popularnością wśród młodych klientów poszukujących stylowych, ale niedrogich ubrań. Jak wynika z dokumentów sądowych, w szczytowym okresie firma zatrudniała 43 000 osób, prowadziła 800 sklepów na całym świecie i odnotowywała roczne obroty przekraczające 4 miliardy dolarów.
Drugi wniosek o upadłość
Firma Forever 21 już raz złożyła wniosek o ochronę przed bankructwem w 2019 r. i została z niego wyprowadzona przez Sparc Group, spółkę joint venture właściciela marki Authentic Brands Group i operatorów centrów handlowych Simon Property i Brookfield Asset Management
W nowych rękach marka Forver 21 doświadczyła krótkiego ożywienia, odnotowując w 2021 r. przychody w wysokości 2 miliardów dolarów, po czym w kolejnym roku straty zaczęły się ponownie piętrzyć.
Następnie w 2023 r. Shein nabył udziały w grupie Sparc, w ramach umowy przedstawionej jako partnerstwo, które umożliwiłoby Forever 21 sprzedaż niektórych produktów na stronie internetowej Shein. Jednak nie udało się powstrzymać strat firmy, jak stwierdził właściciel Forever 21 w dokumentach sądowych.
Forever 21 jest w tej chwili własnością Catalyst Brands, podmiotu utworzonego 8 stycznia w wyniku fuzji Sparc i JC Penney, sieci domów towarowych należącej od 2020 r. do operatorów centrów handlowych i Simon Property Group.
Kiedy powstawała firma Catalyst Brands, oznajmiła, iż „bada opcje strategiczne” dla Forever 21.
Authentic Brands przez cały czas będzie właścicielem znaku towarowego i własności intelektualnej Forever 21, które mogą przetrwać w jakiejś formie. Jej dyrektor generalny Jamie Salter w zeszłym roku nazwał przejęcie Forever 21 „największym błędem, jaki popełniłem”.
Marka Forever 21 miała kilka sklepów w Polsce. Jednak w 2019 roku z powodu globalnych problemów wycofała się z naszego rynku.